Borówka amerykańska - 11 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
wlodar1980
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 wrz 2018, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Nie przesadziłeś z nawozem lub miała mało wody, sprawdź pH gleby
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Szkoda, że pytający nie napiszą coś więcej. Czym nawoził, kiedy i w jakiej ilości; kiedy wsadził, ilu letnia, jakie zdarzenia niecodzienne wystąpiły, czy podlewał, jakie pH gleby itp. A tak to szklana kula i domysły.
Szpadel/widły gotowy/e?
markis80
100p
100p
Posty: 177
Od: 27 maja 2011, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

edek86 pisze:
edek86 pisze:Witam, co się stało z moją borówką?
Parę dni temu krzak wyglądał normalnie.

Obrazek


Obrazek


Obrazek
Tak wygląda teraz ten krzak borówki.
Co radzicie z nim zrobić?


Obrazek
Jak dałeś 3 łyżki tego nawozu którego podałeś stronie 69 to na 99 % spaliłeś krzaki. To jest nawóz rozpuszczalny a nie posypowy chyba że ja znalazłem źle zdjęcie. Jedyne rozwiązanie przy przenawożeniu to woda i to do oporu żeby wypłukać azot z ziemi ale nie wiem czy już ie za późno na to.
roza12345
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 17 maja 2020, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czerwone liście krzewów borówki amerykańskiej

Post »

Dzień dobry, mam 14 krzewów borówki, różne odmiany, posadzone w listopadzie 2018 roku. Do sadzenia dałam torf kwaśny zakupiony w sklepie budowlanym, mieszałam go z piaskiem, kwaśną ziemią i korą w drobnej frakcji. Już w pierwszym roku czerwieniały mi liście i w tym jest to samo. Przesyłam zdjęcia, jest to aktualny wygląd moich borówek. Dodatkowo na niektórych krzaczkach widać jakiś biały pyłek, który ściera się przy dotknięciu, widoczny również na zdjęciach. Borówki podsypałam dopiero w tym roku naturalnym nawozem do borówek Compio Bio po 140 g na krzaczek. Chciałam się poradzić, jaka może być przyczyna takiego wyglądu moich borówek? Czytałam, że może być to niedobór fosforu, czy rzeczywiście? Jakie konkretnie działania mogę podjąć, żeby je podratować? Z góry dziękuję za wskazówki.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Nie napisałaś skąd jesteś ale prawdopodobnie jak w całym kraju masz zimne noce. Skutek tego są zaburzenia w pobieraniu fosforu. Jak przyjdą ciepłe noce borówka powinna się zazielenić. Jeśli tego nie zrobi napisz może koledzy coś doradzą.

-- 18 maja 2020, o 23:40 --
markis80 pisze:
edek86 pisze:
edek86 pisze:Witam, co się stało z moją borówką?
Parę dni temu krzak wyglądał normalnie.

Obrazek


Obrazek


Obrazek
Tak wygląda teraz ten krzak borówki.
Co radzicie z nim zrobić?


Obrazek
Jak dałeś 3 łyżki tego nawozu którego podałeś stronie 69 to na 99 % spaliłeś krzaki. To jest nawóz rozpuszczalny a nie posypowy chyba że ja znalazłem źle zdjęcie. Jedyne rozwiązanie przy przenawożeniu to woda i to do oporu żeby wypłukać azot z ziemi ale nie wiem czy już ie za późno na to.
Za późno. Mógł reagować wcześniej jak więdła. Spróbuj wykopać, wymyj korzenie w deszczówce albo lepiej w wodnistej papce z torfu kwaśnego. Potem zrób papkę z deszczówki i kwaśnego torfu ale już bardziej treściwą i włóż borówkę. To jedyne co mi przychodzi do głowy.
roza12345
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 17 maja 2020, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Województwo dolnośląskie, okolice Wrocławia. Czy powinnam zasilić krzaki fosforem? Jeśli tak, to jakim preparatem i w jakiej dawce najlepiej?
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Nie zrozumiałaś. Krzak najprawdopodobniej nie pobiera fosforu przez niską temperaturę a nie dlatego że fosforu nie ma. Jeśli zimna aura minie a liście będą dalej czerwone wtedy można myśleć. Jeśli nawoziłaś nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym pod borówkę to nie jest potrzebne dodatkowe nawożenie fosforem. Fosfor nie jest tak bardzo istotnym pierwiastkiem w borówce. A jaki masz odczyn gleby?
edek86
100p
100p
Posty: 102
Od: 26 cze 2015, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Borówka posadzona jesienią zeszłego roku.
Specjalnie wykopany pod ten krzak dół, wyłożony folią z dziurami na dole.
Wypełniony podłożem pod borówkę + torf kwaśny+kora sosnowa.
Tak jak pisałem wcześniej:
edek86 pisze:Rozsypałem trzy łyżki tego nawozu

Obrazek

Obrazek
Wygląda na to, że załatwiłem krzak tym nawozem ;:223 Szpadel i posadzić nowy jesienią?
karban
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 maja 2020, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Witam, schną mi krzaki na potęgę, myślałem, że to od przymrozku, ale kwiaty ok. Tydzień temu przed deszczami dałem w przeliczeniu 50kg saletry na ha (2 dag pod krzak). Przesadziłem? Jeśli tak to jak je ratować?
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 727
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

edek86 pisze:Borówka posadzona jesienią zeszłego roku.

Wygląda na to, że załatwiłem krzak tym nawozem ;:223 Szpadel i posadzić nowy jesienią?
3 łyżeczki to 10-12 g nawozu a tego nawozu można dawać więcej przeliczając na metr kw.Chyba,że te 3 łyżeczki były rozsypane w jednym miejscu?
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

edek86 pisze:Borówka posadzona jesienią zeszłego roku.
Specjalnie wykopany pod ten krzak dół, wyłożony folią z dziurami na dole.
Wypełniony podłożem pod borówkę + torf kwaśny+kora sosnowa.
Wygląda na to, że załatwiłem krzak tym nawozem ;:223 Szpadel i posadzić nowy jesienią?
Dziury na dole w foli moim zdaniem to nie porozumienie, one się zapchają ziemią i to coś nie ma żadnego odpływu. Jak folią wyłożony jest cały dół to tak jak by posadzić borówki w basenie.
bobson_94
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 maja 2020, o 07:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Jaką dawke siarki można zastosować na m3 ziemi, zeby nie zaszkodzic borowkom? Ziemia to torf zmieszany z ziemią z lasku (w proporcji 7:3). pH gleby okolo 5 (w roztworze wody). Chcialbym jeszcze przed posadzeniem zakwasic, ale nie mam pomysłu w jaki inny sposób. Borówki chcialbym wsadzic od razu. Ktos pomoże?
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 727
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

bobson_94 pisze:Jaką dawke siarki można zastosować na m3 ziemi, zeby nie zaszkodzic borowkom? Ziemia to torf zmieszany z ziemią z lasku (w proporcji 7:3). pH gleby okolo 5 (w roztworze wody). Chcialbym jeszcze przed posadzeniem zakwasic, ale nie mam pomysłu w jaki inny sposób. Borówki chcialbym wsadzic od razu. Ktos pomoże?
Raczej mało tej siarki albo wcale.Jeżeli borówki już rosną to można w okresie zimowym dać maksymalnie 2 razy po 7 g/m.kw.w odstępie 6 tyg.I to na pewno nie zaszkodzi krzewom.Tak wyczytałem w gazecie ogrodniczej.Zastosowałem w zimie i mam pH 4.7 a podlewam wodą gruntową.Borówki ładnie rosną.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”