Borówka niska/średnia

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Borówka niska/średnia

Post »

Ja ukorzeniałem. Takie pędy pociąłem na mniejsze kawałki i od razu wbijałem w docelowe miejsce. Wciskałem ile się dało w podłoże. To co wystawało przyciąłem na 2-3 listki. dobrze podlałem i lekko zacieniowałem. wiosną, z tych pędów zaczęły ładnie wyrastać nowe przyrosty.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Borówka niska/średnia

Post »

Dzięki, muszę też spróbować. Ale najpierw postaram się zdobyć patyki ;:136
per aspera ad astra
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka niska/średnia

Post »

Ja ukorzeniłem North Country wbijając obcięty patyczek z dwoma czy trzema oczkami w odpowiednie dla borówki podłoże jesienią. Wiosną już wyrosły listki. Stała na dworze, zimą podłoże zamarzło na kość. W podobny sposób udało mi się ukorzenić kilka odmian borówki wysokiej.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 724
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka niska/średnia

Post »

Mam posadzone te fińskie Aino,Arto,Alvar.Sadziłem we wrześniu do gruntu i jedną do donicy.Krzewy były ładne i ich nie przyciąłem wiosną.Wyglądają okazale i już zaowocują i mogę powiedzieć,że mają więcej owoców niż borówka wysoka(podobnej wielości krzewy) Dobrą borówką średnią także do donicy jest Polaris,który ma średnie owoce +/- 14 mm.Krzew ma bardzo ładny pokrój a owoce są smaczne i dojrzewają wcześnie na początku lipca(u mnie) .Jako zapylacza(konieczny dla Polaris)można posadzić North Blue o owocach większych ale smakowo przeciętnych,dojrzewają później.Oba krzewy nie są takie małe i mogą mieć ponad metr wys.Putte łatwo łapie choroby(przynajmniej u mnie albo sadzonki były trefne)Lepszy i podobny jest Emil,który potrafi mieć nawet po 15 pąków kwiatowych na rocznym przyroście.Same owoce i te fotki podglądowe,krzewów całych oblepionych owocami wcale nie są przesadzone.Mocno owocujące borówki jak Emil wymagają jednak wycięcia wszystkich owocujących gałązek(nie pędów)ponieważ szybko łapie choroby i owocuje najlepiej na przyrostach jednorocznych.Mam jeszcze Big Blue o owocach b.dużych.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Borówka niska/średnia

Post »

Jak wysokie są Big Blue ?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 724
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka niska/średnia

Post »

seedkris pisze:Jak wysokie są Big Blue ?
Sadziłem jesienią 2018 r.małą sadzonkę.W 2019 za wiele nie urosła ma 40 cm.Miała kilkanaście owoców zostawionych z ciekawości jakie będą i na oko miały z 20 mm.Te borówki średnie wcale takie małe nie są i jak tak patrzę na tą Big blue to bardzo przypomina borówkę wysoką i podejrzewam,że dorośnie do rozmiarów Polarisa i North blue.North blue może urosnąć nawet do 1.5 m i ma bardzo masywne i sztywne pędy a owoce duże jak u wysokiej.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Borówka niska/średnia

Post »

Brzmi obiecująco. Będę polował na patyki czy sadzonki. U mnie niskie dobrze się sprawdzają, a z wysokimi różnie bywa.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 267
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka niska/średnia

Post »

Szukam odmiany Putte, wiecie gdzie dostanę? Oczywiście z wysyłką.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 724
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka niska/średnia

Post »

Jarowo pisze:Szukam odmiany Putte, wiecie gdzie dostanę? Oczywiście z wysyłką.
Rośliny net.W donicy 2 l za 20 zł.Podobną borówką też tam dostępną jest Emil.Ta Putte coś w zeszłym roku mi chorowała.Prysnąłem na grzyba wiosną i na razie jest ok.Ta odmiana lepiej się sprawdzi w dużej donicy i niestety chyba wymaga ochrony przed grzybami.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”