Kluzja (Clusia ) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kluzja (Clusia )

Post »

A czym nawozisz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
MonkaD
50p
50p
Posty: 85
Od: 22 lip 2012, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Peperomia uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Witam. Moja peperomia ma brązowe kropki na młodych liściach. Co jej się stało ? Stoi na parapecie zachodnim, ale nie docierają do niej promienie słoneczne, ponieważ nad balkonem jest dosyć długi daszek. Po zakupie rok temu była przesadzona do ziemi dla kwiatów domowych zielonych. Posadziłam ją do doniczki produkcyjnej z dużą ilością dziurek z odpływem i wsadziłam do osłonki wypełnionej dużą ilością keramzytu. Widzę, że korzeń wyszedł z doniczki. Czy to przyczyna kropek na roślinie czy choroba jakaś tajemnicza ? Pozdrawiam, Monika.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Peperomia uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

A to nie jest czasem Clusia rosea a nie Peperomia? Kropki - może miała mszyce?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kluzja (Clusia )

Post »

Oczywiście, że to jest Kluzja. Post przeniosłem do właściwego wątku.

Mamy do czynienia z wszelkimi możliwymi błędami uprawowymi.
Po pierwsze, roślin naziemnych nie sadzimy do przeźroczystych doniczek, gdyż korzenie tych roślin nie są przystosowane do światła.
Po drugie nie wsadzamy doniczki do osłonki, korzenie muszą oddychać. Wsypanie na dno osłonki keramzytu niewiele zmienia. Doniczka powinna stać na podstawce, jak na zdjęciu. Jednak wymaga przesadzenia do normalnej doniczki.
Po trzecie podłoże powinno być mocno przepuszczalne. Powinna być mieszanka ziemi i żwirku w proporcji około 2:1.
Po czwarte, masz za twardą wodę - charakterystyczne wykwity soli wapnia.

Przesadź, sprawdź stan korzeni. Czarne kropki na liściach mogą wskazywać przelanie, wskutek nieprawdłowego podłoża, trzymania w osłonce oraz pewnie zbyt cyklicznego podlewania. Jednak wypukłe mogą wskazywać na tarczniki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Dori89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 paź 2020, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kluzja (Clusia )

Post »

Dzień dobry moja Clusia ma na liściach plamki. Dotyczy to tylko nowych liści. Niektóre da się usunąć. Nie wygląda to na żadne insekty...po liściach nic nie chodzi, ziemia czysta. Co to może być ?
Obrazek
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 180
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Kluzja (Clusia )

Post »

Kilka postów powyżej jest zdjęcie rośliny z według mnie takimi samymi plamami. Diagnoza Norberta brzmiała - Tarczniki. Przejrzyj sobie i porównaj, wystarczy kilka postów wyżej.
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kluzja (Clusia )

Post »

Jeśli plamy są wypukłe, to są tarczniki. Ale jeśli plamy są płaskie, to będzie plamistość liści o podłożu choroby grzybowej albo bakteryjnej. Takie plamy powstają zwykle wskutek nieprawdłowych warunków uprawy i pielęgnacji. Jest duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z jednym i drugim.
Najprawdopodobniej rośnie w zbyt zbitym podłożu - o ile była w ogóle przesadzana po zakupie, zbyt częstym podlewaniu, jeśli w dodatku spryskujesz liście wodą, trzymasz doniczkę w osłonce to mamy idealne warunki do rozwoju takiej choroby.

Tarczniki można zwalczyć np.Mospilanem, chorobę grzybową Topsinem. Najlepiej byłoby usunąć najbardziej zarażone liście, ale z tego co widzę niewiele wtedy ich zostanie.
Na pewno trzeba wyciągnąć roślinę z doniczki i sprawdzić stan korzeni. Następnie przygotować przepuszczalne podłoże, mieszankę ziemi i żwirku w proporcji około 2:1.
Po opryskach odseparować roślinę na parę tygodni od innych roślin i zapewnić jasne, ciepłe stanowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
red_hat
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 gru 2020, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kluzja (Clusia )

Post »

Cześć,
przejrzałam wątek, ale nie jestem pewna czy coś z wymienionych przyczyn choroby kluzji wskazuje na mój przypadek. Proszę o Was o konsultacje :)

Ponad miesiąc temu moja kluzja zaczęła gubić liście, które wyglądały na zdrowe i zielone. Obserwowałam to trochę, ale sytuacja nie poprawiała się, więc czytając informacje odnośnie chorób stwierdziłam, że może ma za małą doniczkę i korzenie się duszą. Zmieniłam doniczkę na większą, ziemie na przepuszczalną, taką dla sukulentów. Doniczka z dziurką i podstawką, na dole wysypany keramzyt. Przesadzając roślinę usunęłam jak najwięcej mogłam ziemi i kilka zgniłych korzeni (niestety kilka takich znalazłam, czyli woda stała w ziemi, bo podlewałam z częstotliwością 7-10 dni).
Chwilowo było ok. Przez kilka dni liście nie opadały, ale znowu zaczęły, opada kilka liści dziennie ;:223 ;:145

Liście, które opadają czasem są zielone, a czasem z brązowo-czerwonymi plamami. Natomiast ogonek liścia jest przyschnięty, jakby blokował sobie dopływ wody. Opadają od dołu i same liście z zawiązki też kierują się do dołu.

Czy można ją jeszcze jakość uratować?


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kluzja (Clusia )

Post »

Grzyb. Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie. Podłoże powinno być mieszanką ziemi i żwirku.
Wrzuć zdjęcia całej rośliny, a nie samych liści.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
red_hat
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 gru 2020, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kluzja (Clusia )

Post »

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kluzja (Clusia )

Post »

Po pierwsze o wiele za duża doniczka, do wymiany na mniejszą i musi być odpływ oraz stać na podstawce.
Po drugie, stanowisko powinno być blisko okna, a nie gdzieś na stoliku w głębi pomieszczenia.
Po trzecie, jak pisałem wcześniej podłoże powinno być mieszanką ziemi i żwirku w proporcji około 2 :1.
Bryłę korzeniową przed posadzeniem posyp sproszkowanym węglem.
Po przesadzeniu zrób oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Drozdzowka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 lut 2021, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kluzja (Clusia ) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Czesc wszystkim,

swoją kluzję mam juz 3 lata, okaz zakupiony spontanicznie, stala wczesniej na zachodnim oknie i myslalam, ze problem 'podpalonych lisci' bierze sie ze zbyt bezposredniego wystawienia na slonce (szczegolnie, ze zima zauwazalam poprawe i liscie stawaly sie zielensze). Jednak od miesiaca stoi na oknie polnocnym i mimo, ze rośnie jak szalona, to na mlodych listkach tez sa plamki ala przepalenie. Dotarlo do mnie po takim czasie (poltora roku?), ze to moze choroba? Nie jestem ekspertem, a w internecie trudno mi bylo znalezc podobne zdjecia, dlatego bardzo proszę o opinię i radę jak dzialac (przywiazalam sie do niej juz troche :roll: )

Serdecznie pozdrawiam
Drozdzowka

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 6 lut 2021, o 16:26 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Na tym forum obowiązuje przestrzeganie poprawnej i starannej pisowni, używamy wszystkich polskich liter
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kluzja (Clusia ) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To jest forma grzyba, rdza.

Z tego co widzę na jednym zdjęciu, standardowy błąd, zbyt zbite podłoże - efekt posadzenia do samej ziemi, a nie do mieszanki ziemi i żwirku (w proporcji około 3:1).
Jak wygląda podlewanie? W okresie jesienno-zimowym wierzchnia warstwa podłoża powinna delikatnie przeschnąć.
Jak z temperaturą, nie była narażona o tej porze roku na niskie temperatury, otwarte/uchylone okno?

Na pewno trzeba przesadzić sprawdzając stan korzeni. Odciąć liście z plamami i zrobić oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”