Magnolia - choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Magnolia - choroby

Post »

Tu już nie pomogę ;:185 W zeszłym roku miałam podobne objawy na Genie i Susan ale nic z tym nie robiłam, a w tym roku póki co jest ok. Popytaj o preparaty na tą chorobę w ogrodniczych.
Pozdrawiam Lucyna
wypyszki
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 kwie 2020, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

chora magnolia?

Post »

Witam
Bardzo proszę o pomoc. W sobotę wsadziłem drzewo Magnolię odmiany Alexandrina. W ogrodniczym dali mi ziemię do orchidei o pH 6-7ph (50L), ziemię do iglaków 4-5ph (50L) łącznie jest wokół korzeni 100L ziemi. Górę przykryłem korą. Co się dzieje z drzewkiem, że po 5 dniach od zasadzenia zaczynają robić się takie liści? Trochę poszperałem na forum i już sam nie wiem co może być przyczyną.. Jest się czym martwić? A może jest to spowodowane faktem, że magnolia jest w nasłonecznionym miejscu i liście nie były do tego przyzwyczajone, gdyż w sklepie roślinka była pod dachem? A może jest przelana? Wsadzam palec i czuje, że jest ziemia wilgotna.
Bardzo proszę o odpowiedź gdyż jest to moja pierwsza roślinka, w której jest ogromna nadzieja :)


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Magnolia - choroby

Post »

Ma za mokro, kora trzyma wilgoć, a ziemia którą obsypałeś korzenie może ma dużo torfu trzymającego wilgoć.Wyciągnij ją z tego, rodzimą ziemię przemieszaj z piachem, trochę tej z worka i powinno pomóc, choć co czernieje to już będzie martwe.
wypyszki
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 kwie 2020, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Magnolia - choroby

Post »

W ogrodniczym powiedziano mi, że przemarzła. Co prawda w nocy jest ok 2'C i bywał ostatnio silny wiatr. Pewnie jedno i drugie było tego przyczyną. Na szczęście nie ma się co martwić. Dziękuję za szybką odpowiedź i pozdrawiam :)
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Magnolia - choroby

Post »

Ja mam od dwóch sezonów około wakacji czarniejące liście na magnolii...
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Magnolia - choroby

Post »

dsk 121 Tak będzie wyglądać jeśli gleba jej nie odpowiada.Magnolie nie wszędzie dobrze rosną, wymagają stanowisk na glebach z natury przepuszczalnych, lżejszych.
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Magnolia - choroby

Post »

selli7 pisze:dsk 121 Tak będzie wyglądać jeśli gleba jej nie odpowiada.Magnolie nie wszędzie dobrze rosną, wymagają stanowisk na glebach z natury przepuszczalnych, lżejszych.
Kilka lat rosła bez problemów, może za dużo nawozu?
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Magnolia - choroby

Post »

wypyszki Twoja magnolia jak rozumiem została niedawno wsadzona do gruntu i miała już takie duże liście ;:oj ? Normalnie magnolie dopiero ruszają z liśćmi albo mają pąki liściowe jeszcze zamknięte (zależnie od gatunku/odmiany). Jeśli Wsadziłeś teraz taką magnolię, to znaczy, że w sklepie miała za ciepło i za wcześnie ruszyła z wegetacją. Musiała stać w pomieszczeniu i jest wydelikacona. To normalna reakcja rośliny na promienie słoneczne (poparzenia). Trzeba ją było przed wsadzeniem zahartować. Teraz to już po przysłowiowych ptokach. Osłoń ją cieniówką, podlewaj i miej nadzieję, że nie będzie przymrozków :wink:
Pozdrawiam Lucyna
wypyszki
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 kwie 2020, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Magnolia - choroby

Post »

Szczurbobik pisze:wypyszki Twoja magnolia jak rozumiem została niedawno wsadzona do gruntu i miała już takie duże liście ;:oj ? :wink:
No tak :) Ogólnie jak się patrzę teraz na inne magnolie to wydaje mi się, że moja to jakiś mutant pod względem liści :D Z magnolią jest chyba lepiej, to co miało opość, opadło, słońce parę liści wypaliło, lecz ogólnie widać, że roślinka się przyjęła i idzie w górę.
PS. korę zgarnąłem na bok aby woda, szybciej odparowywała i magnolia odżyła ;)
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Magnolia - choroby

Post »

Jak odżyła to ja bym nasypała z powrotem tej kory, bo z kolei przesuszenie na pewno nie będzie dobre dla magnolii.
Pozdrawiam Lucyna
Pysiula
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 maja 2020, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Magnolia - choroby

Post »

Witam serdecznie,
Potrzebuje "fachowego oka" aby spojrzał na moją magnolię (black tulip - posadzona w połowie kwietnia). Dzisiaj zauważyłam, że liście brązowieją i są bardzo wątłe i zwisające. Nigdy nie miałam magnolii na ogrodzie więc tym bardziej zrobiłam przy sadzeniu dokładnie wszystko jak powiedziano mi w szkółce. Przez miesiąc nie było żadnego problemu....puściła sporo liści...wszystkie zdrowe .... aż do teraz. Szukam w necie podobnych objawów na liściach i sama już nie wiem. Przelanie ? przemarznięcie ? ? może ktoś miał takie liście na swojej magnolii i doszedł do właściwej przyczyny ? ;:223 Będę wdzięczna za pomoc....plssssss
Obrazek

Obrazek
wypyszki
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 kwie 2020, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Magnolia - choroby

Post »

Pysiula pisze:Witam serdecznie,
Dzisiaj zauważyłam, że liście brązowieją i są bardzo wątłe i zwisające. [/url]
Nie jestem fachowcem i też dopiero zaczynam przygodę z magnolią więc przyłączam się do tematu z tego względu, że u mnie też są podobne objawy, a do tego pojawiły się mszyce oraz mrówki. Z tego co przypuszczam i starałem się dowiedzieć to podobno nasze magnolie przemarzły (dwa dni temu było 0'C w nocy). To co czarniejsze to niestety opadnie. Nie przejmuj się, pierwszy rok taki jest. Najważniejsze w pierwszym roku jest to aby się przyjęła, a następne lata będą już lepsze :wink:
PS. Jeśli się mylę to bardzo proszę o pomoc dla Nas :lol:
Pysiula
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 maja 2020, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Magnolia - choroby

Post »

Szkółka, w której kupowałam magnolie twierdzi (po fotkach), że to przymrozek ją tak załatwił. Mam jeszcze drugą magnolie (heavent scent) ale ona tylko smagnięta po liściach. A ta nieszczęśnica (black tulip) jakby tornado ją owionęło :shock: . No cóż... na błędach się człek uczy. Mogłam ją owinąć...Jak liście spadną to zostanie magnoliopodobny wyrób ;:oj
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”