Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 718
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

adam_k27 pisze:@massur
A może dosadź porzeczkę białą albo różową. Ponoć są słodsze i smaczniejsze od czerwonej czy czarnej. Ja sobie dosadziłem dwa krzaczki w tamtym roku. Różowa Lubawa a biała w tej chwili nie pamiętam ale mogę sprawdzić. W tym roku skosztuję pierwszych owoców :D
Ja mam Ulubioną lwowa i 3 odmiany białej.Owoce smaczne i mają pełne długie grona.U czerwonej czasami odpadają niektóre zawiązki.Mam też porzeczkoagrest Croma,który jest zjadliwy dla osób nieznoszących zapachu czarnej porzeczki.
Anvendir
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 9 maja 2020, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Yogibeer701
Jakiś miał za dużo pędów jednorocznych na krzewie porzeczki różowej 'Ulubiona Lwowa' oraz porzeczkoagreście 'Croma', to chętnie odkupię ;-)
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 718
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Anvendir pisze:Yogibeer701
Jakiś miał za dużo pędów jednorocznych na krzewie porzeczki różowej 'Ulubiona Lwowa' oraz porzeczkoagreście 'Croma', to chętnie odkupię ;-)
Nie bawię się w sprzedaż i wymianę korespondencyjną ale bardzo chętnie dzielę się z sąsiadami i znajomymi.Tą Cromę to bardzo łatwo ukorzenić.Wystarczy obciąć kawałek i wsadzić w grunt i podlewać.Tą różową porzeczkę można kupić tam gdzie ja kupiłem są jeszcze dostępne sadzonki(duże już owocujące ja takie dostałem),,ogrodniczy.lublin" sklep int..Cromę też tam kupiłem ale chyba na stanie nie mają.Coś ta Croma słabo rośnie jak na porzeczkoagrest ale to raczej przez miejsce i słabą ziemię.Proponuję kupić szczepioną na pniu Jostę.Ma większe owoce i rośnie silnie, owoce trochę bardziej kwaśne od Cromy ale większe.Mam te Josty szczepione i na pewno nie przypominają agrestu szczepionego a raczej małe drzewko karłowe.Krzaczasta forma zajmuje sporo miejsca,często przemarza i atakują ją mszyce.
Anvendir
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 9 maja 2020, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Właśnie dokładnie w tej lublańskiej szkółce próbowałem zamówić 'Ulubioną Lwowa' - niestety pomimo informacji na stronie, nie mają jej już na stanie. No nic, dzięki za informacje ;-)

Pozdrawiam
Rafał
lucky1201
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 maja 2020, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Obrazek

Witam, czy ktoś z Was może wie co to za choroba liści zaatakowała moją porzeczkę.
Sadzona zeszłej wiosny. Niestety pokochały ją mrówki. Hodowały sobie na niej mszyce. Pryskałem ekologicznym środkiem i podjąłem też walkę z mrowiskami. Jesienią wydawało się, że zwyciężyłem. Teraz mrówek nie widać ale liście wyglądają niekorzystnie. Jest takich liści coraz więcej. Ktoś może pomóc?

https://m.fotosik.pl/zdjecie/8eeade3d510d1300
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

A na wiosnę były mszyce?
Bo to wygląda na mszyce porzeczkowo- czyściecową.
JolaBie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 lip 2020, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Nie wiem gdzie zadać pytanie, albo znaleźć odpowiedź bo być może wątek był już poruszany.

Czy można zaraz po zbiorze przyciąć porzeczki na wysokim pniu i w jaki sposób?
Będę wdzięczna za każdą radę
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 718
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

JolaBie

Ja tnę w końcu zimy.Cięcie jest proste bo wycina się całe pędy najstarsze i te zagęszczające środek.U porzeczki czerwonej skraca się roczne przyrosty by pobudzić do wytworzenia krótkopędów.Czarną nie skracamy pędów.Porzeczki tnie się po posadzeniu i taki zabieg sprawia,że nie trzeba ciąć przez 2/3 lata tylko u czerwonej robimy to skracanie.Potem wycinamy te najstarsze już słabo owocujące pędy i tak w kółko co roku.Po cięciu wybiją nowe pędy i w ten sposób porzeczki się nie zestarzeją.
JolaBie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 lip 2020, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Bardzo dziękuję
luki98
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 18 wrz 2020, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: w-wa + białystok

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Witam, mogę posadzić porzeczki gdzie przez 95% dnia jest cień ? Brak innego miejsca :/ średnio zależy mi na wybitnym plonie, a od typowych cieniolubów wolę jakiekolwiek rosliny użytkowe :) planowałbym przeplatankę czarna czerwona biała, któraś lepiej albo gorzej znosi życie w cieniu ?
Katarzyna74
50p
50p
Posty: 64
Od: 18 lis 2020, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Wszytstkie.Oczywiście jakiś kwiatek sie pojawi ,ale nie będzie to jakaś ilość zadawalająca .W półcieniu sobie poradzą,ale w całkowitym cieniu wybujają.
Zawsze taki krzaczek można posadzić na grządce kwitowej,odpowiednio go przycinać,również będzie dekoracją ogrodu. .
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Obecna zima nie wyróżnia się niczym od ostatnich kilku z pogoda późnej jesieni czy przedzimia niż typowej zimy. Rośliny chyba odczuwają, że brak mrozów (przymrozki oczywiście są) kolejny rok z rzędu pozwala im rozpocząć wcześniej wegetację. W roku 2019 agresty wypuściły zielone w drugiej połowie lutego, w 2020 już w pierwszych dniach lutego. Ten rok zapowiada się chyba jednak rekordowy. Czarne porzeczki i aronie szaleją jak brzoskwinie i nektaryny, a śliwy też pokazują jasne pąki. Oby nie było mrozów w granicach -10,-15, bo będzie sezon bez owoców.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

luki98 pisze:Witam, mogę posadzić porzeczki gdzie przez 95% dnia jest cień ? Brak innego miejsca :/ średnio zależy mi na wybitnym plonie, a od typowych cieniolubów wolę jakiekolwiek rosliny użytkowe :) planowałbym przeplatankę czarna czerwona biała, któraś lepiej albo gorzej znosi życie w cieniu ?
Będą bardzo słabo owocowały. Mam dwa krzewy czarnej porzeczki w cieniu i plony są mizerne, a słońca mają pewnie trochę więcej niż u ciebie. Możesz posadzić rabarbar, szczaw ogrodowy też u mnie daje radę, a jeśli zakątek jest ciepły, to może pawpaw się sprawdzi. No i grzyby oczywiście.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”