Choroby i szkodniki rododendrona Cz. 2

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
Zablokowany
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Chory rododendron/szkodniki Cz. 2

Post »

Widzę że kolega postawił na jakoś - czyli jakoś to będzie.
Posadzić go zgodnie z tym co te krzewy potrzebują a nie w trawniku.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
bandziorek27
50p
50p
Posty: 66
Od: 7 sty 2020, o 18:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Chory rododendron/szkodniki Cz. 2

Post »

Witam, liczyłam ze to właśnie ty mi odpowiesz :) nie są "jakoś " posadzone - wykopałam duży dól - kupiłam duży worek torfu kwaśnego - no może nie litewskiego - korzenie "rozszarpałam" tzn przecięłam bo bokach - dodatkowo wsypałam korę kwaśną oraz posypałam nią wierzch - fakt obok rośnie troszkę trawy - ale myślę ze lepsze to niż kamienie - obok niego rośnie drugi i ma się dobrze - co z tym nie tak
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Chory rododendron/szkodniki Cz. 2

Post »

Zasada nr 1 rododendrony powinny mieć co najmniej po 30 cm w każdą stronę podłoża a nie garstkę.
To podstawa i każdorazowo kiedy tego nie zrobimy zaczynają się problemy.
Następna rzecz to wilgotność podłoża - większość krzewów dostaje popalić na jesień kiedy zapominamy o ogrodzie.
No i końcowa sprawa to wiara że nawóz czyni cuda - w 90 % przypadków jakie widziałem to właśnie przenawożenie było źródłem kłopotów.

Najpierw posadzić go zgodnie z podstawowymi zasadami bo ten worek torfu nie wiadomo jakiej jakości pomaga mu tak, jak ząbek czosnku w pępku na niechcianą ciążę.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
bandziorek27
50p
50p
Posty: 66
Od: 7 sty 2020, o 18:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Chory rododendron/szkodniki Cz. 2

Post »

Okey dzięki - jeśli chodzi o sadzenie przyznam się szczerze ze jesienią wykopywałam wszystkie rododendrony bo właśnie zasugerowałam się twoimi wskazówkami / kupując sadziłam w torfie ale niestety korzenie zostawiałam takie jakie wyciągnęłam z donicy kupnej - po przeczytaniu twoich postów naprawdę przyłożyłam się sadząc je ponownie/ większość korzeni była zbita - nie miała prawa się rozrastać - mogłam bez trudu wyjąc kwiaty z dołka - teraz wydaje mi się ze powinny rosnąc , jeśli chodzi o torf - mam też inne sadzone w tym samym torfie i moim zdaniem radzą sobie nieźle,- nie oszczędzałam na wodzie jeśli chodzi o nie - jedynie co to mogłam troszkę za dużo sypnąc wspomagaczy dla rododendronów :oops:
co teraz - liczyć ze deszcze wypłukają nadmiar, obficie podlewać co zresztą robiłam po zauważeniu przypadłości - jak radzisz??
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Chory rododendron/szkodniki Cz. 2

Post »

Ja bym go dosłownie topił czyli podlewał na maksa, albo nauczył się tańcu deszczu i trochę bym polatał wokół niego.
Tak poważnie to nic już nie nawozić więcej podlewać i czekać. Kiedy ja nie wiem co robić to sięgam po kwasek cytrynowy i w 80% to pomaga.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
bandziorek27
50p
50p
Posty: 66
Od: 7 sty 2020, o 18:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Chory rododendron/szkodniki Cz. 2

Post »

Okey, dzięki bardzo za radę, dzisiaj robotę za mnie deszcz wykonuje - jak przestanie to ja polatam z wężem wokół niego - muszę się nauczyć nieprzedobrzać - zawsze mnie korci żeby ciut więcej dać nawozu niż jest napisane ;:223, właśnie kombinuję żeby sadzonki pomidorów troszkę się wyprostowały bo przedobrzyłam z nawozem i je poskręcało :D
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chory rododendron/szkodniki Cz. 2

Post »

"Nadmiar dobroci zabija" ;:108
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
Buba74
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 21 wrz 2010, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Chory rododendron/szkodniki Cz. 2

Post »

Proszę o radę.
Mam 2 Grandiflorum posadzone ok.miesiaca temu. Dostały każdy po worku torfu z przekompostownym obornikiem, sporo podlewałam. Ogólnie krzaczki wyglądają ok, ale z bliska liście są matowe i pokryte biało-niebieskawym nalotem. Grzyb? Czym pryskać, żeby nie zaszkodzić, a pomóc?

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
LukaszNu
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 22 lip 2016, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Baby koło Kruszyny
Kontakt:

Re: Chory rododendron/szkodniki Cz. 2

Post »

Witam,
Moje 2 różaneczniki mam od maja zeszłego roku. W pierwszym roku po posadzeniu kwitły pięknie, w tej chwili pąków mają sporo ale martwię się o ich stan ze względu na liście:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czy to jakaś choroba, czy np. brak czegoś w glebie? Sadziłem w dość dużych dołach wypełnionych ziemią dedykowaną do różaneczników, podlewam często i dość obficie. Rosną w miejscu gdzie od około 13-14 jest już cień. Ale zastanawiam się cały czas czy to dobre miejsce. Czy takie po roku posadzone różaneczniki można przesadzać? Bo myślałem ewentualnie o posadzeniu przy domu na wschodniej wystawie, lub w większym cieniu pod drzewami. No ale najpierw kwestia tego co im dolega :/
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chory rododendron/szkodniki Cz. 2

Post »

Z tego co ja się znam, są niedożywione.
Usunąłbym tę trawę spod nich (w promieniu takim jak sięgają gałęzie) starajc się nie zrobić krzywdy ich korzeniom a potem podsypał bym korą sosnową.
Dedykowana ziemia do Rh czyli jak rozumiem torf kwaśny. On zatrzymuje wodę. Jeśli nie ma dużych upałów to lanie codziennie dużej ilości wody pod każdy krzew mija się z celem. Obfite podlewanie może być za obfite. Korzenie Rh nie mogą mieć nigdy sucho ale trzymanie ich przez cały czas po szyję w wodzie też nie wyjdzie im na zdrowie bo może przyplątać się patogen.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chory rododendron/szkodniki Cz. 2

Post »

Buba74 pisze:Grzyb? Czym pryskać, żeby nie zaszkodzić, a pomóc?
Na zdjęciach widać drobne zmiany i wg mnie może to być początek mączniaka. Ja bym prysnął Topsinem lub Ridomilem, chociaż może ktoś poleci coś innego.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Chory rododendron/szkodniki Cz. 2

Post »

Vitoldo, Ridomil nie jest na mączniaka prawdziwego.

Buba- ja jestem zdziwiona, że ma już mączniaka. Ten nalot jakoś tak dziwnie wygląda :?
Czy on ma dobre stanowisko?

Opryskałabym po prostu siarką, bo raz, że ubija m.prawdziwego, jeśli to faktycznie on,
dwa, że różaneczniki kochają siarkę.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chory rododendron/szkodniki Cz. 2

Post »

jokaer pisze:Vitoldo, Ridomil nie jest na mączniaka prawdziwego.
Tak, na rzekomego. Jednak diagnoza czy i jaki to jest mączniak nie jest oczywista, jak sama zauważyłaś :wink:
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Zablokowany

Wróć do „Rhododendrony i azalie”