Mirabelka,śliwa domowa( Prunus domestica )

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
bastis
200p
200p
Posty: 242
Od: 19 paź 2015, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Mirabelka,śliwa domowa( Prunus domestica )

Post »

Dojrzały trzy odmiany Ałyczy
Obrazek
Pozdrawiam
Ula
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Mirabelka,śliwa domowa( Prunus domestica )

Post »

O ałyczy mamy wątek tutaj viewtopic.php?f=33&t=38138
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Jarzab
100p
100p
Posty: 140
Od: 11 cze 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mirabelka,śliwa domowa( Prunus domestica )

Post »

Jest jakaś poglądowa grafika jak odróżnić ałyczę od mirabelki ?
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Mirabelka,śliwa domowa( Prunus domestica )

Post »

Inna nazwa ałyczy, to śliwa wiśniowa, mają dość długą szypułkę, na pierwszy rzut oka owoce ałyczy są podobne do czereśni. Miąższ nigdy nie oddziela się od pestki, dodatkowo rosną trochę jak krzew i wydają dużą ilość odrostów korzeniowych co widać jeśli kosi się trawnik pod śliwkami dość nisko.
Zresztą bardzo łatwo spotkać ałycze rosną po rowach, miedzach, nieużytkach często też sadzony w miastach jest czerwono listny kultywar ałyczy. Mirabelki te prawdziwe mają miąższ podobny do renklod i oddziela się od pestki. Warto przejrzeć. viewtopic.php?f=34&t=47295&p=2512916&hi ... y#p2512916
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
adam_k27
200p
200p
Posty: 265
Od: 21 kwie 2020, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, okolice Rzeszowa

Śliwa Mirabelka, Miragrande co posadzić?

Post »

Zastanawiam się nad dosadzeniem śliwki Mirabelki u siebie w ogrodzie. Pierwsza rzecz czy już nie jest za późno i trzeba czekać do wiosny?

Druga rzecz jaką odmianę wybrać? chciałem posadzić Mirabelkę z Nancy, ale gdzieś przeczytałem że lepsza jest odmiana Miragrande, bo ma nieco większe owoce, które nie opadają z drzewa. Ktoś ma jedną z odmian i może polecić. Zależy mi na owocach do jedzenia z drzewa. Dodam że mam już 4 śliwy w ogrodzie - dwie Renklody Althane i Zieloną oraz diwe odmiany wegierki - Valjevka i Record. z zapylaniem więc nie powinno być problemu.
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Śliwa Mirabelka, Miragrande co posadzić?

Post »

adam_k27 pisze:Zastanawiam się nad dosadzeniem śliwki Mirabelki u siebie w ogrodzie. Pierwsza rzecz czy już nie jest za późno i trzeba czekać do wiosny?

Druga rzecz jaką odmianę wybrać? chciałem posadzić Mirabelkę z Nancy, ale gdzieś przeczytałem że lepsza jest odmiana Miragrande, bo ma nieco większe owoce, które nie opadają z drzewa. Ktoś ma jedną z odmian i może polecić. Zależy mi na owocach do jedzenia z drzewa. Dodam że mam już 4 śliwy w ogrodzie - dwie Renklody Althane i Zieloną oraz diwe odmiany wegierki - Valjevka i Record. z zapylaniem więc nie powinno być problemu.
Powiedz nam Kolego, gdzie można zakupić te mirabelka Miragrande?

Pozdrawiam serdecznie
adam_k27
200p
200p
Posty: 265
Od: 21 kwie 2020, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, okolice Rzeszowa

Re: Mirabelka,śliwa domowa( Prunus domestica )

Post »

No niestety nigdzie jej nie można kupić obecnie. Tutaj https://krzewydrzewa.pl/sliwa-miragrand ... p-251.html dostałem informację że będą mieli na jesieni. Tak więc zakupiłem Mirabelkę z Nancy.
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Mirabelka,śliwa domowa( Prunus domestica )

Post »

Jeżeli chodzi o mirabelki to były dostępne w Biedronce. Mam taką właśnie mirabelke 3-ci rok, ma 2m i dała w tym roku pierwsze kwiaty. Niestety tylko 2 z czego tylko 1 owoc się zawiązał.
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Mirabelka,śliwa domowa( Prunus domestica )

Post »

Pytanie czy te tanie mirabelki z Biedry to prawdziwe mirabelki czy tylko ałycze.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Mirabelka,śliwa domowa( Prunus domestica )

Post »

Co by nie wyszło z tych biedronkowych to zawsze można potraktować jak podkładki.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Mirabelka,śliwa domowa( Prunus domestica )

Post »

Podobno można rozpoznać mirabelkę od ałyczy po wyglądzie liści czy lodyg. Jest szansa że to co poniżej to Mirabelka z Nancy czy mogę czuć się oszukany?

Obrazek
adam_k27
200p
200p
Posty: 265
Od: 21 kwie 2020, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, okolice Rzeszowa

Re: Mirabelka,śliwa domowa( Prunus domestica )

Post »

Ałycza może mieć takie jakby kolce. Tutaj tego nie widać. Więc raczej Mirabelka.

viewtopic.php?f=35&t=79612&start=0
To drzewko było opisane jako "Mirabelka z Nancy", czy po prostu "Mirabelka"? Bo to pierwsze to nazwa konkretnej odmiany i wówczas oznaczałoby to że drzewko powinno być szczepione. Zaś samo Mirabelka jest pojęciem dosyć pojemnym. Mirabelek jest kilka różnych odmian i w zasadzie rozmaite mieszańce i dzikie siewki też możnaby określić nazwą Mirabelki.
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Mirabelka,śliwa domowa( Prunus domestica )

Post »

Kolców za bardzo nie widać, a opisane było jako Mirabelka z Nancy (tyle że różnie z tymi opisami bywa). Posadzona na wiosnę 2018, jeszcze nie kwitła.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”