Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Julcik
50p
50p
Posty: 81
Od: 19 sie 2019, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Proszę o poradę - odkryłam inwazję mszyc na liściach porzeczki (Titania) - kupię jutro Mospilan i opryskam. Natomiast nie wiem, co potem, czy mam odciąć te pozwijane liście, czy je zostawić?
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1415
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Zostaw, Mospilan wnika w roślinę, krąży w niej i przez kilka/kilkanaście dni będzie dla szkodników zabójczo trująca. Więc nawet nie musisz się specjalnie skupiać aby psikać po samych mszycach, wystarczy liście od góry.
Pozdrawiam,
Tomek
adam_k27
200p
200p
Posty: 265
Od: 21 kwie 2020, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, okolice Rzeszowa

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Mam w ogrodzie dwa krzaczki czarnej porzeczki odmiany Titania. Mszyce je uwielbiają. Cała wiosnę i lato muszę z nimi walczyć. Pomiędzy tymi krzaczkami rośnie trzeci krzaczek czarnej porzeczki odmiany Ben Adler. O dziwo od niego mszyce raczej stronią. Czasem jakieś się pojawią, ale sporadycznie i w małej ilości. Ciekawa sprawa.
grzesio764
100p
100p
Posty: 138
Od: 8 sie 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Płocka

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

adam_k27 pisze:Mam w ogrodzie dwa krzaczki czarnej porzeczki odmiany Titania. Mszyce je uwielbiają. Cała wiosnę i lato muszę z nimi walczyć. Pomiędzy tymi krzaczkami rośnie trzeci krzaczek czarnej porzeczki odmiany Ben Adler. O dziwo od niego mszyce raczej stronią. Czasem jakieś się pojawią, ale sporadycznie i w małej ilości. Ciekawa sprawa.
U mnie Titania również nie może opędzić się od mszyc, obok rosnącej innej odmiany nie ruszają. :roll:
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 726
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

grzesio764 pisze:
adam_k27 pisze:Mam w ogrodzie dwa krzaczki czarnej porzeczki odmiany Titania. Mszyce je uwielbiają. Cała wiosnę i lato muszę z nimi walczyć. Pomiędzy tymi krzaczkami rośnie trzeci krzaczek czarnej porzeczki odmiany Ben Adler. O dziwo od niego mszyce raczej stronią. Czasem jakieś się pojawią, ale sporadycznie i w małej ilości. Ciekawa sprawa.
U mnie Titania również nie może opędzić się od mszyc, obok rosnącej innej odmiany nie ruszają. :roll:
Proponuje zastosować wczesną wiosną środek Promanal 60EC lub podobny olejowy a następnie Mospilan i spokój z mszycami.Przyrosty ładnie urosną i już nie są atrakcyjne dla mszyc.Są jednak wady u mnie mszyce przeniosły się na jeżyny,maliny i jagody kamczackie a porzeczki są wolne.Mrówki je roznoszą i wiedzą że porzeczki są niejadalne?Cwane te owady można je ograniczać ale wygrać się nie da.
adam_k27
200p
200p
Posty: 265
Od: 21 kwie 2020, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, okolice Rzeszowa

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Generalnie walkę z mszycami dobrze jest rozpocząć od walki z mrówkami. Inaczej to może być syzyfowa praca. Mrówki bowiem przyciągają mszyce. Te owady żyją w symbiozie. Mrówki żywią się spadzią wydzielaną przez mszyce a w zamian za to zapewniają im ochronę przed drapieżnikami jak biedronki czy złotooki. Co więcej mrówki wydzielają feromony na które reagują mszyce. Gdy dorosła mszyca wyląduje na roślinie na której są mrówki to pod wpływem tych feromonów zrzuca skrzydełka i zakłada kolonię. Przedwczoraj zauważyłem że mszyce zaatakowały dwie śliwy. Dlatego na pnie drzew okleiłem taśmą klejącą dwustronną aby pozbyć się z drzewek mrówek. Dzisiaj zobaczyłem że do taśmy przykleiło się sporo mrówek. Co ciekawe na taśmie było przyklejonych bardzo dużo dorosłych mszyc które widocznie przyleciały tam przywabione przez obecność mrówek.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1415
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Mrówki zakładają kolonie mszyc, o ile na drzewach poniżej korony da się założyć opaskę przeciw mrówkom (są nawet takie taśmy gotowe, przypominają lep na muchy, może to to samo) tak na krzewie jak porzeczka czy jagoda kamczacka to średnio możliwe.
Pozdrawiam,
Tomek
adam_k27
200p
200p
Posty: 265
Od: 21 kwie 2020, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, okolice Rzeszowa

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Ja mam akurat czarną porzeczkę szczepioną na pniu wiec u mnie się da.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1415
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Ja miałem dwa krzewy porzeczki czerwonej odmiany Rondom, problem w tym, że mi nie smakują. Jeden już wymieniłem na czarną, drugi chciałbym dostawić czerwoną ale jakaś inna odmiana. Macie jakieś sprawdzone smaczne, najlepiej o dużych owocach w dużych gronach?
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
rebeko
200p
200p
Posty: 472
Od: 6 sty 2015, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Polecam Rovadę - późna czerwona porzeczka bezobsługowa o długich gronach.. Nam smakuje na surowo, w galaretce i soku. Zrobię Ci zdjęcie krzewów, które posadziliśmy jesienią dzielac jeden stary krzak podczas przesadzania.
Anvendir
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 9 maja 2020, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

A jaki dobór odmian polecacie, żeby zapewnić jak najdłuższy czas owocowania porzeczki czerwonej?
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1415
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

rebeko pisze:Polecam Rovadę - późna czerwona porzeczka bezobsługowa o długich gronach.
Wpisałem w Google i z wyglądu mi się podoba, jeśli jeszcze jest soczysta z dużą ilością miąższu to może być to ;:108
Pozdrawiam,
Tomek
adam_k27
200p
200p
Posty: 265
Od: 21 kwie 2020, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, okolice Rzeszowa

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

@massur
A może dosadź porzeczkę białą albo różową. Ponoć są słodsze i smaczniejsze od czerwonej czy czarnej. Ja sobie dosadziłem dwa krzaczki w tamtym roku. Różowa Lubawa a biała w tej chwili nie pamiętam ale mogę sprawdzić. W tym roku skosztuję pierwszych owoców :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”