Pomidory uprawiane pod folią, w tunelu, w szklarni cz.6

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8659
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

:wit Ostatnio kupowałam w B. wkłady na promocji 3 plus 1 gratis , za 4 podwójne
60 godzinne zapłaciłam kilka groszy mniej niż 9 złotych . Jeden taki wkład wystarcza
na kilka nocy . Zapalam w szklarence 4 kominki doniczkowe i tyle samo pod folią .
Podgrzewacze te małe do kominków , palą się raptem 3 i pół godziny , do rana nie wystarczą .
Nadchodząca noc ma być jeszcze chłodniejsza .O zimnych ogrodnikach aż strach mówić głośno ;:222
Oby te prognozy się nie sprawdziły .
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

massur pisze:Jak ktoś ma opcję z prądem to warto pomyśleć o czymś typu farelka, jak to wygląda kosztowo (pomijając cenę urządzenia): mechaniczny programator czasowy kosztuje ok. 15zl, można nim ustawić cykle typu 15 min. grzanie, 15 min. przerwa. Kluczowe przeważnie jest ok. 6 godzin - od północy do 6-tej rano, przy cyklu pół na pół i mocy 1kW zużyjemy 3kWh, koszt ok. 2 zł. Przy mocy 2kW i ciągłym grzaniu wyjdzie 8zł - przypuszczam, że analogiczne ciepło z wkładów do zniczy może wyjść sporo drożej, ciężko znaleźć info jaką moc grzewczą ma taki znicz, farelka 2kW wydaje się być dla kilku wkładów poza zasięgiem nawet pracując cyklicznie pół na pół.


1kg parafiny to ekwiwalent 11kw/h w energi cieplnej, pytanie ile kosztuje kilogram parafiny. Wartość opałowa parafiny to 40MJ. a 1kw/h to 3,6MJ
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8659
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

Nie wiem czy to się tak łatwo da przeliczyć . Rano gdy zachodzę do tunelu piecyki z doniczek są
mocno ciepłe , nawet po zgaszeniu płomienia doniczki dość długo trzymają ciepło .
Po wejściu do szklarenki odczuwam różnicę temperatur , nawet bez sprawdzania ile jest na termometrze
Dodam jeszcze , że doniczki ustawiam w piramidkę . Miałam obawy , że może być za mało tlenu , ale jest
dobrze , nie gasną . Te moje wkłady są olejowe .
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1412
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

Ilość tlenu da się w miarę oszacować, przykryj taki wkład litrowym słoikiem i zmierz ile sekund będzie się palił (kiedyś to sprawdzałem ale już nie pamiętam). Ile litrów ma szklarnia też da się z grubsza szacować. Znajdziesz odpowiedź ile zniczy i jak długo może się tam palić - to przy założeniu, że szklarnia jest szczelna. Jeśli jest to też nie bagatelizowanym szansy powstania tlenku węgla.
Pozdrawiam,
Tomek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

Vanilla, to coś nie tak. Chyba zbyt nisko postawiłaś doniczkę. U nas wykorzystujemy kawałki połamanych płytek chodnikowych i na nich opieramy doniczki. Fotka z 18 kwietnia. W tym przypadku ogrzewamy tylko po stronie ogórków. Dodam, ze jest różnica - czy ogrzewamy szklarenke czy folie. Do folii trzeba więcej zniczy. Ale ja jestem praktykiem nie teoretykiem

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8659
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

Beż żartów , nie potrzebuję takich doświadczęń ,by wiedzieć co mi się sprawdza a co nie .
Nie pierwszy rok w ten sposób dogrzewam . Dodam , że opieram się na kilku rozwiązaniach ,
nie tylko na kominkach . Co do czadu , nie wiem , pomidory , ogórki i papryki żyją , ogrodniczka
też . Rozważałam unieść doniczki od dołu , postawić na płytkach kamiennych , zrobić od dołu szczelinę .
Szklarnia nie jest super szczelna . Praktykowałam przy mrozach 8 stopni w nocy wstawiać kominki
pod włókninę . Rośliny przeżyły , pożaru tym nie spowodowałam .
Na przyszły rok przy sadzeniu uwzględnię przerwę między roślinami na kominek . Teraz ustawiam z boku .
Dodam , że doniczki mają duże dziury w dnie i nawet ustawiając jedna na drugiej nie zamykam wylotu .
Doniczka dolna ma pojemność pewnie ze 2 litry .
Awatar użytkownika
taWiola
50p
50p
Posty: 51
Od: 4 maja 2020, o 06:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

Witam. Kilogram czystej parafiny to koszt ok. 26 złotych. Ja dogrzewam nagrzewnicą, nagrzewa do danej temperatury(u mnie 10'c) i się wyłącza, jak temperatura spada to się załącza. Jeśli nie wyłączą w nocy prądu, to mam pewność, że pomidory dogrzane. Z donicą nie próbowałam, bo bym się bała: po pierwsze, że zgaśnie w nocy i pomidory zmarzną, a po drugie foliak stoi obok budynku i w razie zapalenia byłoby nieciekawie. Na noc z pon na wtorek zapowiadają u nas burze z opadami śniegu i 0 nad ranem . Mam nadzieję, że jednak aż takiego ekstremum nie będzie.
Pozdrawiam. Wiola
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8659
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

Wygoda nie porównywalna , ale koszt takiego rozwiązania zdecydowanie wyższy .
Kilka sezonów temu posiłkowałam się takim rozwiązaniem i zaniechałam ze względu
na koszty . Dodam , że pomidory wysadzałam jeszcze w marcu .
Doniczka gliniana może się zapalić ? Do głowy mi to nie przyszło .
Awatar użytkownika
taWiola
50p
50p
Posty: 51
Od: 4 maja 2020, o 06:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

Droga Anulab nie napisałam nigdzie, że gliniana donica może się zapalić, ale używając otwartego ognia wszystko się może zdarzyć, czytalam już tu gdzieś na forum, że się to komuś przydarzyło. Wolę dmuchać na zimne, obok jest cielętnik, nie chciałabym tam pożaru. Poza tym jak widać na przykładzie Vanilla81 jest to trochę zawodna metoda, a ja wolę spać spokojnie. Pozdrawiam ciepło.
Pozdrawiam. Wiola
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8659
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

Droga taWiola , a nie obawiasz się zwarcia i związanych z tym różnych problemów ?
Pod osłonami jest wysoka wilgotność , spadają skropliny . ;:oj
Nie używam otwartego ognia . Nigdy też nie słyszałam o pożarze na cmentarzu a
o pożarach instalacji elektrycznej dość często . Nikogo do niczego nie namawiam .
To , że u kogoś się nie sprawdziło , przyczyn może być wiele .
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

Nikogo straszyć nie chce, wg prognoz dla mojego miasta ogrodnicy i zimna Zośka będą wyjątkowo punktualni ;:oj

Obrazek

Zacytowałam urywek z postu vanilli=" zapaliłam 2 wkłady do zniczy i 2 małe podgrzewacze pod taką średnia doniczka zeby dogrzac folie " Czy ja dobrze rozumiem ? te wszystkie wkłady były pod jedną doniczką?
Pozdrawiam! Gienia.
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2427
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

anulab pisze:Nie wiem czy to się tak łatwo da przeliczyć . Rano gdy zachodzę do tunelu piecyki z doniczek są
mocno ciepłe , nawet po zgaszeniu płomienia doniczki dość długo trzymają ciepło .
Po wejściu do szklarenki odczuwam różnicę temperatur , nawet bez sprawdzania ile jest na termometrze
Dodam jeszcze , że doniczki ustawiam w piramidkę .
A ile doniczek na metr kwadratowy foliówki mniej więcej ustawiasz . U mnie dzisiaj w tunelu było spadło do 6,5 stC
gienia1230 pisze:Nikogo straszyć nie chce, wg prognoz dla mojego miasta ogrodnicy i zimna Zośka będą wyjątkowo punktualni
Na onecie to jest "lepsza wersja" - zobacz na accuweather.com ;:202
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 985
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

Ja natomiast miałem przypadek, że w farelce zatrzymał się wentylator i zaczęło się z niej dymić. Myśle, że gdybym tego nie zauważył po pewnym czasie by się zapaliła. Jeśli świeczka jest w słoiku, na nią nałożona jest doniczka, niebezpieczeństwo pożaru jest znikome.

Wczoraj wieczorem rozpaliłem 6 kominkow zbudowanych z jednej doniczki glinianej o średnicy 11cm. Jakoś jak daje dwie doniczki to słabo się nagrzewają. Jak dam jedną , to jest bardzo ciepła, a z otworu w spodzie czuć jak wychodzi gorące powietrze.
Piotr
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”