Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Drzewa owocowe
Zablokowany
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

I pytanie o długość życia czereśni szczepionej na ptasiej ze wstawką z wiśni. Czereśnie są długowieczne, wiśnie niekoniecznie. Czy wstawka z wiśni NorthStar nie skróci żywotności drzewa czereśni?
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Nie wiem jak northstar, ja mam wiśnię łutówkę od 30 lat i nie wygląda żeby chciała odejść w niebyt. A jak czereśnia szczepiona z wstawką wiśni wytrzyma 30 lat to myślę, że i tak każdy powinien być zadowolony z takiego stanu rzeczy.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3746
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Drzewka ze wstawką są bardziej pracochłonne. Wymagają jeden rok więcej przebywania na szkółce, co za tym idzie, będą sporo droższe. Co za tym idzie będą starsze i ich system korzeniowy będzie starszy o jedel rok. Co za tym idzie, będą się słabo przyjmowały u klienta w sadzie. Wniosek jest taki, niech chętny san sobie zrobi takie drzewko. Od razu w miejscu doceloeym. Ja tak właśnie zrobiłem i mam swoje czereśnie ze wstawką z NorthStar.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Chcę to zrobić sam. Bardziej chodziło mi o to, czy taka kombinacja Czereśnia ptasia > wiśnia NorthStar > czereśnia Vanda i na Vandzie zaszczepiony Burłata będzie OK. A dokładniej, czy Burłat jest "zgodny" z Vandą?
almatea
100p
100p
Posty: 115
Od: 10 maja 2017, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Witam serdecznie,

czy ktoś może udostępnić opis (fajnie byłoby ze zdjęciami), sprawdzonego sposobu szczepienia czereśni?
Z gruszką sobie poradziłem. Gdzieś obiło mi się o uszy, że grusze szczepi się najłatwiej. Ile w tym prawdy - nie wiem.
Przy okazji mi się zebrało, że zastosowałem sprzęt do nacinania gałązek w literę V czy Omega, ale jestem amatorem - przyznaję i wcale się tego nie wstydzę.
Grusza poszła bez problemu metodą stosowania za pierwszym strzałem, a czereśnia za każdym razem odrzucała.
Kolejna próba w lecie - metodą na kożuchówkę. Na 5 prób - przyjęła się jedna.

Posiadam 2 odmiany czereśni (niestety nie są dla siebie zapylaczami). Burlat co roku ładnie zawiązuje owoce. Tylko niestety jest na Colcie i jak by to powiedział Kmicic - na wielkoluda waść nie wygląda.
Druga to Kordia. Ta na podkładce F12/1. Jest 2 razy większa od Burlata, 10x więcej kwiatów, a w zeszłym roku zawiązała raptem - 14 owoców. W tym roku również wygląda to kiepsko.
Nie wiem w czym problem, ale strzelam, że tkwi w braku zapylacza. Dlatego chciałbym doszczepić jej jakąś inną odmianę - np. Sam.
Stosując metodę na kożuchówkę nie wiem, jak mocno nacinać. Na początku jest warstwa kory, później jakby warstwa zielonego, a następnie biała.
Czy jest jakaś pewna metoda - jak to zrobić?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1412
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Czereśnia to trudny zawodnik, ja za pierwszym razem miałem 1/5, jabłoń 5/5 - te same metody stosuje się u różnych gatunków i zależą głównie od proporcji grubości podkładka/zraz. Poczytaj o okulizacji w sierpniu - podobno dużo pewniejsza dla trudniejszych gatunków.
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

massur pisze:Czereśnia to trudny zawodnik, ja za pierwszym razem miałem 1/5, jabłoń 5/5 - te same metody stosuje się u różnych gatunków i zależą głównie od proporcji grubości podkładka/zraz. Poczytaj o okulizacji w sierpniu - podobno dużo pewniejsza dla trudniejszych gatunków.
Nieprawda, nie trzeba okulizować w sierpniu. Ja mam 98% przyjęć na czereśni szczepiąc wiosna. Ale szczepie jak podkładka jest już podpędzona. Zaczynałem od 0% przyje, teraz jest lepiej. W tym roku zaszczepiłem z 300 drzewek czereśni i prawie wszystkie się przyjęły. Zraz musi być w stanie spoczynku - to podstawa.

Pozdrawiam serdecznie
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Gdzie przechowujesz zrazy? Ja swoje ścinam styczeń i trzymam w piasku ale czereśnie zawsze pierwsze się budzą i muszę szczepić już z nabrzmiałymi pąkami.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
UprawaAmatorska
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 8 wrz 2016, o 09:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Grybowa

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Ja trzymam w lodówce na dolnej półce a i tak jeszcze podkręcam żeby lodówka bardziej chłodziła bo normalnie to pąki szybko nabrzmiewają.
Pozdrawiam, Szymon
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1412
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Lex - gratuluję świetnego wyniku. Myślę, że nielicznym się to tak udaje. Nie za wcześnie jednak na wnioski czy coś sie przyjęło? - w zeszłym roku też się cieszyłem i to jeszcze później bo pąki ruszyły i nawet kilkucentymetrowe nowe przyrosty już były. A potem pędy zaczęły zamierać. Ja też nie pisałem, że trzeba okulizować w sierpniu, zasugerowalem tylko, że jest taka możliwość, wielu doświadczonych w temacie poleca tę metodę jako pewniejszą. Dałem się namówić i ja i będę w sierpniu próbował.
Pozdrawiam,
Tomek
UprawaAmatorska
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 8 wrz 2016, o 09:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Grybowa

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Okulizowałem czereśnie w tamtym roku w lecie i przyjęcia tylko 2/6. Z racji że było sucho to nawet wcześniej podlewałem i sprawdzałem czy pod korą mokro żeby sprawdzić czy już wodę pociągnęło i pomimo to nie przyjęło się
Pozdrawiam, Szymon
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1412
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Jest jeszcze jedna różnica między szczepieniem klasycznym a okulizacją - w drugim przypadku podmieniany tylko oczko, można kilka na danej gałęzi podmienić i skracamy dopiero wiosna, kiedy mamy pewność, że oczko się przyjęło. Przy klasycznym to nieco oszpecamy drzewo jeśli nam się nie przyjmie, szczególnie jeśli to kilka czy kilkanaście szczepien na jednym drzewie i 80% wyleci. Kolejny to aspekt zrazów -czasem przy umierającym drzewie nie ma przyrostów nadających się na zrazy albo zrobicie wymaga wycinki drzewa. O oczko nieco łatwiej.
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
rebeko
200p
200p
Posty: 472
Od: 6 sty 2015, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Zaszczepiłam wiosną jabłoń nn na Malinówce i ruszyły na tym zrazie dwa pąki, w tym jeden kwiatowy. Zostawić go niech się rozwinie i zawiąże owoce czy oberwać ? To mój pierwszy raz i bardzo się cieszę z rezultatu. Wciągająca zabawa.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”