Żółknący,usychający trawnik, placki

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Trawnik żółknie - pomocy!

Post »

Trawa jak każda roślina lubi glebę dostatecznie przepuszczalną, zdrenowaną, odprowadzająca nadmiar wody.Dlatego tam gdzie gleba bardziej piaszczysta i napowietrzona, odprowadzająca wodę trawka ma się lepiej.Oczywiście trzeba więcej podlewać, ale trawa rośnie lepiej niż na zbitej glinie, szczególnie gdy ta znajduje się pod spodem i trzyma wodę, trawa żółknie, bo korzenie cierpią.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik żółknie - pomocy!

Post »

selli7 pisze:Trawa jak każda roślina lubi glebę dostatecznie przepuszczalną, zdrenowaną, odprowadzająca nadmiar wody.Dlatego tam gdzie gleba bardziej piaszczysta i napowietrzona, odprowadzająca wodę trawka ma się lepiej.Oczywiście trzeba więcej podlewać, ale trawa rośnie lepiej niż na zbitej glinie, szczególnie gdy ta znajduje się pod spodem i trzyma wodę, trawa żółknie, bo korzenie cierpią.
Czyli innymi słowy nic nie da się z tym zrobić? W niektórych miejscach, wydaje mi się że trawa obumarła po prostu. Może areacja?

Po zakończeniu budowy, przed założeniem trawnika, zakupiłem 100t ziemi. Potem przyszedł czarnoziem, następnie obornik + zmieszanie glebogryzarką. I wszystko na nic :( Widocznie ta zakupiona ziemia nie była najlepszej jakości.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Trawnik żółknie - pomocy!

Post »

Jeżeli jest zbyt wilgotno to zakłada się drenaż na trawniku, poczytaj o tym.Nawieziona ziemia (często złej jakości), szczególnie większa ilość to często jest problem, potrzeba czasu, lat, by wytworzyła się wierzchnia warstwa próchnicza i zaczęły działać mikroorganizmy.Naturę trudno oszukać.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik żółknie - pomocy!

Post »

selli7 pisze:Jeżeli jest zbyt wilgotno to zakłada się drenaż na trawniku, poczytaj o tym.Nawieziona ziemia (często złej jakości), szczególnie większa ilość to często jest problem, potrzeba czasu, lat, by wytworzyła się wierzchnia warstwa próchnicza i zaczęły działać mikroorganizmy.Naturę trudno oszukać.
Czy jest coś co w tej chwili mogę zrobić aby poprawić wygląd trawy? Np. areację?
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik żółknie - pomocy!

Post »

A nawóz azotowy już dawałeś? Mogę się mylić, ale dla mnie ten trawnik jeszcze nie "wystartował", więc troszkę nawozu/słońca i niedługo powinno być lepiej.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik żółknie - pomocy!

Post »

Tak, dałem ale kilka dni temu zaledwie.

Tak jak pisałem w poprzednich postach: trawnik wygląda o niebo lepiej po drugiej stronie domu gdzie zauważyłem, że jest po prostu inna ziemia (bardziej piaszczysta). Dziś postaram się dodać zdjęcie dla kontrastu.
91Kylo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 5 lut 2020, o 17:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik żółknie - pomocy!

Post »

Zakupiłem sobie obronik granulowany bydlęcy celem nawiezienia trawnika po wertykulacji i chciałbym zapytać czy trawnik lepiej nawozić teraz na wiosnę czy lepiej ten obornik rozsypać jesienią ? Trawnik na działce zaniedbany miejscami przypalony z powodu braku podlewania
Kosi00
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 kwie 2020, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Trawa plamy i żólknie

Post »

Witam. W tamtym roku sialem trawa i byla po prostu super. W zime zauwazylem kłopoty do tego stopnia ze chciałem w tym roku już ja zrywać i siać nową. 3 tygodnie temu byla werykulowana i nałożona nawozem Substral dlugodzialajacym. Po dzisiejszym noszeniu rozliczylem ręce. Trawa ma nawodnienie i podlewa sie w nocy. Proszę o pomoc co zrobic. Ostatnie
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Żółknący,usychający trawnik, PLACKI

Post »

Macie psa czy tak nierówno został wysiany nawóz?
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik żółknie - pomocy!

Post »

Popsułem trawnik :( Zbyt późno włączyłem system nawadniania bo przecież w maju tyle padało. A jakby się tak zastanowić to padało często ale nie były to zbyt obfite opady. W zeszłym tygodniu skosiłem trawę, następnego dnia zobaczyłem, że fragmenty trawy nie wyglądają zbyt dobrze. Oto przykład: https://imgur.com/a/c5NnRz7

Wygrabiłem zaschnięte źdźbła. Teraz codziennie podlewam wieczorami albo rankiem. Co sugerujecie aby zrobić? Myślicie aby zrobić areację? Dodawać nawozu czy nie? Sprawdziłem, że w miejscach wypalonych ziemia ma pH na poziomie 6.9, natomiast w miejscach zielonych: 6.2 - 6.5. Myślicie że posypać siarczanem amonu?

W maju wykonywałem wertykulacje. Zrobiłem też areacje (buty z kolcami). Nawóz też był sypany.

Jeżeli spojrzycie na 3 zdjęcie w mojej galerii (https://imgur.com/a/c5NnRz7 ) to zobaczycie suchą trawę wzdłuż ściany budynku. Z tym miejscem miałem problemy już w zeszłym roku. Myślę dlatego, że jest to wschodnia ściana budynku (u nas wiatr wieje przeważnie z zachodu i tak zacina deszcz) i dodatkowo jest lekkie zadaszenie z podbitki. Mimo że są tam zraszacze i czasami też ręcznie tam podlewam to nie potrafię utrzymać tam chyba odpowiedniej wilgotności :( Podłoże tam jest piaszczyste prawdopodobnie i dlatego trawa wysycha.
poznaniak10
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 lip 2021, o 10:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

suche dźbła trawy

Post »

Witam wszystkich serdecznie. Zwracam się o pomoc w temacie. A mianowicie trawa była położona z rolki w maju. Od jakiegoś czasu pojawiły się przy glebie suche dźbła trawy na całym trawniku. Nadmienię iż mam gliniaste podłoże, podlewam systemem automatycznym co 2 dzień po 12-15 min. Dodaje zdjęcia jak to wygląda.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Meon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 lis 2021, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Żółta plama na trawniku - co zrobić?

Post »

Witam, w tym roku założyłem trawniczek.
Wszystko ładnie pięknie - kupiona droga trawa, glebozgryzarka, wygrabianie, równanie itp...
Po siewie obfite podlewanie, trawka zeszła książkowo.
Niestety od samego początku jedno miejsce ma żółtą plamę.
Kupiłem już jesienny nawóz, cały trawnik nawiozłem i nadal w tym jednym miejscu żółta plama.
Nie mam już pojęcia co z tym robić.
Calutki trwnik po kilku tygodniach zrobił się piękny, naprawdę jak dywan z trawy. Poza tym cholernym żółtym miejscem.
Nie mam już pomysłu.
Pozdrawiam.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
baumi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 lis 2022, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z żółknięcem miejscowym trawnika

Post »

Witam. Trawnik z rolki został założony 2 lata temu. Podłoże pod niego zostało przejechane glebogryzarką a następnie nałożone 10cm dobrej ziemi (poniżej jest podłoże dość gliniaste). Posiadam automatyczne nawodnienie (załączane na podstawie danych czujnika wilgotności gleby i czujnika deszczu). Trawa jest koszona przez roboty koszące Husqvarna. Wiosną trawnik nawożony jest nawozem YaraMila Complex oraz dwa tygodnie później dodatkowo saletrą amonową, na jesień stosuję nawóz jesienny, również firmy YaraMila (nawożę używając siewnika ręcznego Gardeny). Trawnik jest w ogrodzie użytkowany przez trójkę dzieciaków, którzy po nim biegają (brak zwierząt domowych). 

Problem, który pojawia się od czasu do czasu to miejscowe żółknięcie trawnika - coś jak plamy w wielu jego miescach, jednak dość nieregulanie. Aktualnie widać je dość mocno. Kosiarki wyłączyłem już ok. miesiąc temu (żeby nie zostawiać jej bardzo krótkiej na zimę).

Trawa żólknie głównie w miejscach bardziej udeptywanych, ale nie tylko. Ze względu na aktualną pogodę dzieciaki ostatnio rzadziej korzystają z ogrodu a plamy pojawiły się znów stosunkowo niedawno. Zastanawiam się czy nie będzie to spowodowane jakąś chorobą traw?

Tak to wygląda:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”