Wsi moja sielska, anielska

Zdjęcia naszych ogrodów.
danuta z
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3366
Od: 26 cze 2011, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wsi moja sielska, anielska

Post »

Bardzo ładna wiosna u Ciebie.A gdzie zdjęcie pieska??
Może obsadż skarpę smagliczką,albo różnymi kolorami floksów płożących.??? Jak się zakorzenią to nie ma na nich mocnych.
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wsi moja sielska, anielska

Post »

Tu nasza psiunia ;:167

Obrazek

Amanogawa pięknie kwitnie. Oblazły ją mrówki - czyli mogę się spodziewać także mszycy?
Obrazek

A tu pomidory, wątpiąc w swoje umiejętności i szczęście, wysiałam dużo nasion... To połowa moich pomidorowych rozsad ;:224 Sporą część oddam rodzinie i sąsiadom.
Obrazek
Niektóre pomidory już zawiązują owoce. Co teraz? ;:185
danuta z
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3366
Od: 26 cze 2011, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wsi moja sielska, anielska

Post »

Fajny piesek.Chyba musisz wysadzić pomidory pod folię.Nie możesz ich tak męczyć.Strasznie duże Ci porosły skoro zawiązują owoce to
musiałaś bardzo wcześnie wysiać.?
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wsi moja sielska, anielska

Post »

Danusiu, wysiałam po 15.03., wzeszły w 99% z dnia na dzień i bardzo szybko rosły, w zależności od odmiany (mam 8) mają teraz 15 do 30 cm. Było ciepło, mają dużo słońca. Jeśli dziś pogoda pozwoli, to nakryjemy foliak, wczoraj niestety bardzo wiało (jak zawsze, gdy się nastawiamy na rozkładanie folii...), w tygodniu przygotujemy podwyższone grządki w foliaku (w tym miejscu mamy glinę, że można cegły lepić) i chyba je wyniosę do hartowania i wysadzę przed 2. połową maja, może już nie będzie przymrozków :? Do foliaka pójdzie tylko część, reszta ma być w gruncie (mam na grządce pod pomidory ustawione małe tunele, gdzie teraz rośnie sałata, rzodkiewki, kalarepa, itp., więc w chłodne noce będą miały ochronę).

Papryka mi bardzo długo nie wschodziła, a teraz dostała tempa i wypuszcza już drugą parę liści właściwych, czas przepikować.

Mam też arbuza i melona, polecą z pomidorkami do foliaka. Te wysiałam pod koniec stycznia, gdzieś tak pisali, zdecydowanie za wcześnie, bo już od 2 tyg melony mają kwiatki i wystawiam je na parapet na słonko, niech się zapylacze nacieszą...

Jeśli w przyszłym roku będzie podobna pogoda, to wszystko zacznę przygotowywać ze 2 tygodnie później.
danuta z
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3366
Od: 26 cze 2011, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wsi moja sielska, anielska

Post »

Pomidorki miały dobre warunki więc rosły,ale faktycznie nie ma co się śpieszyć z wysiewami bo potem tylko problem.Folia wytrzymuje do -3.
Ja by co to można jeszcze pod folią przykryć dodatkowo włókniną.Ja też wywiozę część pomidorów pod folię.Mam takie nie pikowane.

Miłego dnia. :wit
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wsi moja sielska, anielska

Post »

Jeśli będzie w przyszłym roku tak słoneczna i ciepła wiosna, to na pewno zacznę przygotowywać rozsady później,bo takie kiszenie dużych sadzonek na oknie nie ma sensu.
Folia oczywiście nie rozłożona, bo zaczęło wiać ;:223 Już nic o folii na głos nie mówię, żeby nie zapeszać.

Chciałabym Wam pokazać i przedstawić kawałek naszej rabaty przed domem. Mamy od frontu i wzdłuż jednej ściany domu dość wąski teren, część wydzieliliśmy na niedużą rabatę a reszta to będzie trawnik (kiedyś dorobimy też brukowaną ścieżkę). Jesienią posadziliśmy kilka drzewek - dwa widać na zdjęciach. Dodałam podpisy do większości roślin wieloletnich.

Piwonie przesadzimy jesienią (znowu), są za gęsto. obok piwonii, bliżej płotu jest otoczona kamieniami studzienka z kanalizacji, teraz wokół niej są nachyłki, rozchodniki ościste, szafirki, czyli miks pozbierany jesienią z różnych miejsc ogródka.
Najpierw sam róg:
Obrazek

Hortensje są dwie, ogrodowe różowe - zmarzły wiosną i ledwo odbijają ale dam im czas. W samym rogu, przy płocie a za hortensjami posadziłam czerwoną dalię 70-90cm. Wkoło jest trochę cebulowych, tulipany, żonkile itp. Kilka tulipanów mam. w koszyczkach, da się wykopac, reszta musi zostać.

Tu część wgłąb działki - śliwa wiśniowa pissardii wysoko szczepiona, piwonie, oczywiście znowu dużo cebulowych w gruncie, wzdłuż żywopłotu z bukszpanu posadzilam dalie wysokość od 80 do 110. Poza cebulowymi i jakąś ostrożką nic tam w zasadzie nie ma.
Obrazek

I idziemy dalej...
Obrazek

Tu była (jest) ogromna kępa starej lawendy, bardzo mocno ją przycięliśmy i już powoli odbija. Mąż nie pozwolił jej wykopać, zimą zasadził wkoło cebule czosnku, ja na jesień posadziłam przed nią floksy szydlaste, ale baaardzo zmarniały - dopiero powoli odbijają, nie liczę na kwiaty w tym roku. Dziś dokupiłam 2 porządne sadzonki floksów z niebieskim kwieciem, dosadzę je z przodu. Widzę tam fioletowo srebrną rabatę - lawenda, może szałwia omszona, floksy, maggi, smagliczka nadmorska, jakiś rozchodnik dla przełamania koloru itp. + kilka polnych kamieni. Za rabatą wzdłuż żywopłotu też są dalie, tylko nieco wyższe.

Idąc dalej, widać - mam. nadzieję - rząd starych róż, przed nimi są żurawki (kilka szarawych z czerwonym unerwieniem i różowymi kwiatami, dwie nowsze w kolorze purpurowym). Za różami pod żywopłotem posadzę kanny - ich czerwone kwiaty powinny górować nad różami. Jeszcze dalej są jukki (mamy cały długi rząd) i trzmielina. W tym roku dosadzę trzmieliny tak, aby rosły aż do bukszpanu (teraz tam jest dziura).

Podsumowanie - mamy MYDŁO I POWIDŁO. Dużo roślin zostało po poprzednich właścicielach (piwonie, róże, lawendy, nachyłki, cebulowe itp.), ogród był bogaty, wg mnie może nawet przeładowany, ale ładny, wiejski. Niestety nie było ani kawałka trawy, tylko klepisko i rośliny, nie mamy czasu na pielenie i sianie kilkunastu gatunków roślin co roku ;:185 Stąd zmiany... Czy na lepsze - czas pokaże.

Może macie jakąś wizję, co posadzić na rabatach? To jest strona południowa (płot od południa), ziemia gliniasta, na rabatach pod zrębką jest linia kroplująca. Marzy mi się lekki busz na tle bukszpanu, taki aby zakryć maksimum zrębki. Najlepiej mało czasochłonny, wieloletni. Jakieś krzewy, najlepiej kwitnące, nad którymi w przyszłości będą lekko górować drzewka. Chętnie bym wprowadziła rośliny o liściach czerwonych i żółtych - żeby pewne akcenty kolorystyczne się powtarzały (nawiązanie do pissardii, trzmieliny). Niestety nie znam się, za dużo stylów i roślin mi się podoba, a przestrzeń jest nieduża i łatwo przesadzić ;:185 Chętnie poczytam jakieś sugestie.
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wsi moja sielska, anielska

Post »

Trawka urosła, w międzyczasie posadziliśmy żurawki wokół obrzeża, barwinki (żeby zakryły trochę zrębkę), dwie tawuły japońskie goldflame i floksy obok lawendy. Zrobiło się ładniej :wink:


Obrazek

Mam tylko wątpliwości co do żurawek... W szkółce pani zapewniała, że na pełne słońce jak najbardziej (tak samo mówiła o barwinku), jednak wszędzie czytam, że lepiej w półcieniu ;:219 Jak to jest? Na bordowych odmianach pojawiły się suche brązowe plamy i nie wiem czy to efekt posadzenia do gruntu, czy je słońce pali...
Anielanna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 17 cze 2019, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Wsi moja sielska, anielska

Post »

Adweno,
trafiłam do Ciebie z wątku o podwyższonych rabatach - sama się przymierzam, ale dopiero w przyszłych latach - w tym roku już zagrabiłam grządki.
Piękny żywopłot, chyba bukszpanowy? Cudny jest, mam nadzieję, że nie musisz zwalczać ćmy. Biorąc ja pod uwage nie odważę się chyba wprowadzać bukszpanów do ogródka (póki co niemalże łyse pole i budowa w tle). Ładnie gospodarujesz, chętnie obejrzę Twoją pracę i jej efekty tegoroczne, bo pewnie nieco się zmieniło... Równie chętnie czytam, bo u mnie też gliniasta gleba i mało miejsca na parapetach :) wczoraj przesadzałam znów pomidory do większych doniczek, ale parapety już pełne a jesczze skrzyneczka będzie musiała się zmieścić ;:131
Zielono pozdrawiam.
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wsi moja sielska, anielska

Post »

Anielanno, dziękuję za wizytę i miłe słowa bardzo mi miło ;:215
Jeśli chodzi o grządki, to warto je zrobić sezon wcześniej - wypełnić ziemią z kompostem i obornikiem, przykryć ściółką i zostawić, dżdżownice i inne żyjątka będą miały raj a grządka za rok będzie idealna do uprawy. Szczerze polecam podwyższone grządki! :)

Żywopłot to bukszpan, dzieło poprzedniej właścicielki. Na razie nie było żadnych problemów, odpukać. W najgorszym wypadku w jego miejsce posadzimy trzmieliny Fortune'a, też są piękne i szybciej rosną.

Jeśli chodzi o zmiany w ogródku, to piwonie zostały jeszcze ten sezon na swoim miejscu, ale na rabacie zawitały róże - Fairy, Lovely Fairy, Bona (Bonita) i Leokadie Sainte, w sumie 14 sztuk. Połączę je z lawendą, szałwiami, przetacznikiem, może przywrotnikiem. Na razie róże zasadzone ale ledwo je widać ;:131
Awatar użytkownika
nowapasja
1000p
1000p
Posty: 1253
Od: 28 sty 2011, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Kwidzyna

Re: Wsi moja sielska, anielska

Post »

Witaj :wit Chętnie zobaczę co u Ciebie się pozmieniało od zeszłej wiosny :D Sad zaraz będzie kwitł no i kurek to nam nie pokazałaś ;:173
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wsi moja sielska, anielska

Post »

Witaj, Nowapasja :wit
Tak to u mnie wyglądało kilka dni temu :wink:
Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Kurki nie chciały pozować do zdjęć

Obrazek
Awatar użytkownika
nowapasja
1000p
1000p
Posty: 1253
Od: 28 sty 2011, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Kwidzyna

Re: Wsi moja sielska, anielska

Post »

Ojej gdzieś mi twój wątek uciekł na dół ;:173
Śliczne kępy szafirków ;:167 uwielbiam je! Kurki fajne, od lat planujemy mieć kilka ale jakoś się nie złożyło i w tym roku... :roll:
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wsi moja sielska, anielska

Post »

Mój kochany warzywnik. Duuużo ciężkiej pracy męża, a teraz dużo lżejszej mojej - mój raj i powód do dumy...
Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”