Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Pytanko o grusze azjatyckie a mianowicie o odmianę Early shu. Mam parę własnoręczne szczepionych egzemplarzy w tym również parę gałązek szczepionych na starej gruszy i maja one prawie wyłączne paki kwiatowe bez szpiczastych normalnych liściowych. Dodam, że są szczepie na gruszy chyba polnej albo kaukaskiej sam wysiewałem podkładki zbierane ze starej wielkiej gruszy o malutkich owocach. Czy to specyfika tych grusz czy może nie ma zgodności i drzewko ratuje się tworzeniem dużej ilości kwiatów?
Pozdrawiam
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
astatine86
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 24 lut 2018, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

kubryn84 pisze:Dzięki za odpowiedź ;:108 W życiu bym nie wiedział ;:185 Czy jest sens teraz pryskać na to czy już za późno?
Ja zeszłego roku po prostu zostawiłem jak było, bez pryskania. Tak naprawdę z gruszą nic się nie stało, jedynie liście trochę nieefektownie wyglądają.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Szpeciel, rdza, niby takie niegroźne, jednak osłabiają drzewko. Przynajmniej jednego trzeba się pozbyć. A najłatwiej pozbyć się rdzy, przy okazji i parcha stosując score.
Pozdrawiam! Gienia.
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

gienia1230 pisze:Szpeciel, rdza, niby takie niegroźne, jednak osłabiają drzewko. Przynajmniej jednego trzeba się pozbyć. A najłatwiej pozbyć się rdzy, przy okazji i parcha stosując score.
I tak zrobię ;:180 mam score w apteczce, także prysnę w najbliższym czasie a oprócz tego założę te opaski, o których wspominała poprzedniczka, może akurat coś pomogą ;:333
slackmaster
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 kwie 2020, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Witam posadziłem w poprzednim roku dwie 3 letnie grusze kolumnowe Saphira oraz Decora. Obecnie drzewka wytwarzają jedynie liście i nie ma żadnych kwiatów. Czy to normalny objaw ?
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1406
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Różne gatunki i odmiany drzew mają różne okresy wchodzenia w owocowanie, grusza nie jest w tej kwestii zbyt szybka. Np. u mnie równo wysadzane drzewa i 2 lata już jadłem wiśnie czy jabłka (ale też nie wszystkich odmiany) a grusze dopiero pierwszy raz mają kwiaty.
Pozdrawiam,
Tomek
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 911
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Gienia. W jakim terminie będziesz robić oprysk o którym piszesz
kilka postów wyżej?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Rdza i parch, ale dopiero wtedy gdy grusza przekwitnie i pojawią się zawiązki ale przed opadem czerwcowym. Wtedy pewnie pojawią się pierwsze plamki rdzy. Nie mogę dopuścić bym miała na Generale pomarańczowo ciapate liście :D
Pozdrawiam! Gienia.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Rdza już wyłoniła swoje macki na jałowcach po wtorkowym deszczu :?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
almatea
100p
100p
Posty: 115
Od: 10 maja 2017, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Witam serdecznie.

Pytanie jeśli mogę - grusza Faworytka na podkładce gruszy kaukaskiej.
3-4 letnie drzewko. W zeszłym roku "odpaliła" kilkanaście kwiatów, które zawiązały owoce. Po jakimś czasie (owoce były wielkości orzecha włoskiego) opadły.
Tak jakby grusza sama je zrzuciła. Pąki kwiatowe pojawiły się w różnych miejscach gałązek.
W tym roku nie pojawił się natomiast ani jeden pąk kwiatowy.
Generalnie początkiem marca wszystkie gałązki zostały przycięte.
Pytanie, dlaczego grusza nie zakwitła w tym roku. Czy jest opcja, że kwiaty były na końcówkach gałązek?

Pozdrawiam
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Jest taka opcja, bo ja miałam taki przypadek. Faworytka zakwitła pierwszy raz (właściwie to drugi- tylko z pierwszego kwitnienia nie było owoców - tak jak u Ciebie) , na czterech gałęziach i kwiaty były na samych końcach. W miarę wzrostu owoce obciążały gałąź coraz niżej i te gruszki tak sobie majtały na wietrze. Siedziały mocno bo nawet silny wiatr ich nie strącił.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1406
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Trochę dziwne z tym brakiem kwitnienia, kwiaty powinny być na dwuletnich przyrostach albo na krótkopędach (wygląda jak kilkucentymetrowy kikut wyrastający z np. przewodnika - te też przycięłaś?). Zeszły rok był dziwny, sporo osób (w tym ja) zauważyło dziwne zrzucanie owoców przez rośliny. To reakcja na możliwość nieprzetrwania - roślina broni się pozbywając się najbardziej obciążające ją części, czyli zacznie od owoców. Pogoda musiała zmusić to takiego zachowania. Ja obstawiam, że za młode drzewo miało za dużo zawiązanych owoców (trzeba je przerzedzać przy części odmian), już sporo podrosły i drzewo weszło w naprzemienne owocowanie, za rok po zawiązaniu się owoców zostaw tylko trochę - żeby to było proporcjonalne do wielkości drzewa.
Pozdrawiam,
Tomek
Makuszek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 3 maja 2016, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Mam pytanie odnośnie drzewka, a dokładnie Gruszy Faworytki. W ubiegłym roku część liści od góry uschła i już w tym roku nie odrosły. Czy warto trzymać takie drzewko czy usunąć i zaczynać od nowa? A może tylko uciąć uschniętą część? Drzewko obecnie ma około 1,5metra.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”