Stare, dobre jabłonie część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Michal86 zrób proszę zdjęcie całej podstawy pnia. Bo M26 w miejscu szczepienia twoży wyraźne zgrubienie, nie takie ufo jak M9, ale widoczne, prosił bym również zdjęcie przyrostu rocznego, mam w sadzie starą więc porównać będzie można Oliwkę Kronselską.
https://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=233 proszę tutaj bardzo wartościowy artykuł, w każdym razie im wyżej szczepione tym bardziej skarla nie tyczy się to podkładek silnych. M26 to nie taka słaba podkładka, drzewo w pełni owocowania będzie miało 3-4 m wysokości.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Michal86
100p
100p
Posty: 101
Od: 6 maja 2018, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Na samym dole, to trochę ziemi jeszcze trzyma się pnia, więc to nie miejsce szczepienia jakby co, na zimę usypałem większy kopiec. Wg mnie miejsce szczepienia to to jak się kończy pobielona część. Jakby co przy wsadzaniu obejrzałem dokładnie miejsce zaraz powyżej korzeni szukając miejsca szczepienia, więc nie ma prawa być to wkopane poniżej poziomu gleby.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Na pewno jest tam sęk po gałęzi, a czy to miejsce szczepienia to nie wiem ;:14 :roll: Dziwnie to wygląda. Może się okazać, że to będzie m26 owocować. Trzeba czekać na na owoce jak będą żółte z minimalnym rumieńcem miękkie pachnące i miąższ trochę mączysty gruboziarnisty, to kronselska.
Edit: Zdjęcia szczepień które zrobiłem. Białą farba to Funaben.
Obrazek
Charłamowska na M26 będzie kwitła o ile nie zwarzy jej mróz dziś w nocy ... Metoda szczepienia to w szparę.

Obrazek
Jonathan na M26 nie złapało ostrości..., ale widać jak miejsce szczepienia wygląda. Metoda to w szparę.
Obrazek
Miejsce szczepienia 60 letniej Oliwki kronselskiej. Drzewo starsze dwa razy ode mnie nie wiem jaka metoda :wink:
Obrazek
Zeszłoroczny przyrost owej oliwki kronselskiej, kolory mogą być trochę przekłamane
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Michal86
100p
100p
Posty: 101
Od: 6 maja 2018, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Przy sadzeniu oglądałem dokładnie i nie widziałem żeby niżej coś było, mam posadzone dwie renety, gruszę i czereśnię i tam jak byk widziałem miejsce szczepienia na wysokości 10-15 cm a tu nie było tego. Widać że są pąki kwiatowe, koronie zdj. nie robiłem więc może będzie parę owoców i zobaczymy. A jakby jakimś cudem, ale naprawdę wątpię bo tych guzów po szczepieniach trochę się naoglądałem, ale gdyby... to jak mam wkopane miejsce szczepienia to podkładka zagłuszy szlachetną odmianę czy po prostu ukorzeni się szlachetna odmiana a podkładka straci swoją rolę ograniczenia wzrostu drzewa?
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Widać było paki kwiatowe na 3 zdjęciu. :) Jak miejsce szczepienia zakopane, to szlachetna się ukorzeni i będzie rosła w swoim stylu bardzo silnie, natomiast skarlenie zniknie, ale korzenie podkładki będą i dalej pompować będą składniki odżywcze.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Michal86
100p
100p
Posty: 101
Od: 6 maja 2018, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Czyli tak jak myślałem, po prostu wyrośnie mi drzewo jak dąb, jak na kronselkę przystało, przynajmniej owoce będą dorodne :lol:
Z drugiej strony widać że na razie podkładka działa bo w drugim roku po posadzeniu mam już sporo tych pąków kwiatowych (w tej chwili faza różowego pąka) na foto widać tylko dolną część drzewa.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Nie do końca :roll: Powiem jak to wyglądało u mnie do póki tej mojej nie zacząłem ogarniać. Średniej wielkości drzewo ( nie wiem na czym szczepiona, może na czymś delikatnie skarlającym). Strasznie gęsta z olbrzymią starych krótkopędów, jak kwitła ( w odnośniku jest zdjęcie gdzie kwitnie) to zapierało dech w piersiach, ale ona jest wrażliwa na choroby grzybowe i w tej gęstwinie nie wysychało odpowiednio szybko. Jak owocowała to większość owoców było średnich i małych bardzo kiepskiej jakości, tych dużych było mało. W większości owoce były porażone parchem, bo nie stosuje ochrony chemicznej. A w roku następnym nic... dlatego o skarloną łatwiej zadbać by miała luźną koronę, łatwiej przerzedzić owoce, by w kolejnym roku miała cokolwiek. A nie ful, nic, ful, nic. Zapomniałem o mszycach, owocnicach, owocówkach, zwójkach i innych plagach...
Obrazek
Te dwie w środku i po prawej zaliczam do wielkich 7-8 m wysokości, miały bo została tylko ta po prawej i po lewej.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Michal86
100p
100p
Posty: 101
Od: 6 maja 2018, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Wszystko jasne, a co do tego miejsca szczepienia u Ciebie to też inaczej wygląda bo Ty szczepiłeś za korę, czyli rodzaj, przez stosowanie, oni w szkółkach robią to przemysłowo okulizując i potem przycinają odcinają tą podkładkę dając się rozwinąć pąkowi odmiany szlachetnej i to odcięcie tworzy, jak się zagoi, taką charakterystyczną ranę po cięciu taki stempel, sęk, nie wiem jak to opisać i takie coś jest u mnie na zdjeciu, ale to mało wyraźne, w innych drzewach jest to bardzo wyraźne zgrubienie.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Wiosną robię szczepienie w szparę, przez stosowanie szczepić nie umiem, latem robię sobie na przystawkę chip budding, jest to moja ulubiona metoda prawie zawsze wychodzi. Jutro jak nie zapomnę pokażę jak wyglądają moje szczepienia chip budding. :)
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Ma ktoś z Was pewną odmianowo Szarą renetę francuską, albo Szarą renetę jesienna? Bo w większości wszędzie jest po sadach w mojej okolicy Booskop :roll:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Teoretycznie mam tę odmianę (z eko-ogrodnika) od 2016 roku , ale jest szczepiona na Antonówce S (siewka Antonówki) więc jeszcze nie owocowała. :(
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Dostałem dziś jabłko od znajomej i zastanawiam się cóż to może być, rumieniec prążkowano marmurkowy, skórka złoto żółta obecnie, kielich otwarty szypułka długa, zagłębienie szypułkowe ładnie ordzawione, Królowa renet to nie jest, bo jabłka kulisto spłaszczone, już miękną więc jesienne. Podobno jak ma niewiele jabłek to są wielkie, więc pierwsza myśl Niezrównane Peasgooda, ale nie do końca mi odpowiada, myślałem również o Pepinie Ribstona. Smak :roll: jakiś aromat jest, ale bez szału, może coś w kierunku Wealthy? Ciężko ocenić. Miąższ biały drobnoziarnisty, gniazdo nasienne szeroko owalne umieszczone centralnie, komory częściowo otwarte.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Kamil, piszesz:smak jakiś , no ale jaki? Słodki, kwaśny słodko-kwaśny? Miąższ zwarty albo kruchy, soczysty albo nie...? :?:
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”