Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Dzięki Aga. Haworsje póki co patrzą przez balkon, po środzie wyniosę chyba wszystkie rośliny.

Obrazek


Miałem sprawdzić, co to za Echinocereus, na etykiecie znalazłem jedynie końcówkę etykiety (na zdjęciu). Echinocereusy mam tylko od kolegi Marka spod Krosna oraz od MarkaL, któryś z nich powinien wiedzieć, co te numery oznaczają, jeśli nie MarekL, spytam swojego Marka.

Obrazek


Z kolei Mammillaria, o której wczoraj pisałem, była piękna, gdy ją od Marka spod Krosna wziąłem:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dwa lata temu w czasie zimowania dostała po tyłku, przemarzła, myślałem, że już po niej, ale parę "cycków" się u góry zachowało, i wyrosło z niej takie coś:

Obrazek
Obrazek

- ja bym ją rozumiał, gdyby ona tak rosła gdzieś w szklarni, a nie na otwartym inspekcie. To zdrewniałe u dołu, mocno uciernione - to większość rośliny z trzech pierwszych zdjęć; przypuszczam, że obecnie funkcjonuje trochę jak podkładka, dlatego nowy pęd taki napompowany, okrąglutki i zieloniutki.


A propos porównań, przed czterema laty:
Obrazek

dziś:
Obrazek

Obrazek

przed czterema laty:
Obrazek

i dziś:
Obrazek
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Katujesz słońcem swoje kaktusy aż (nie)miło. ;:173
Natomiast aż dziw bierze jak patrzę na Twoje haworcje i inne sukulenty - te są zieloniutkie i ładne. Czy na pewno to Ty o nie dbasz i podlewasz? ;:204
Awatar użytkownika
honorka22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1403
Od: 3 maja 2013, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lwówek Śląski

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Sporą kolekcję Haworsji już uzbierałeś ;:215
Patrząc na to, jaką "twardą ręką" uprawiasz kaktusy, to trochę się zdziwiłam, jak zobaczyłam Twoje "sałatki".
Pozdrawiam, Honorata :)

Kłujaki - Honorka22
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

A jednak, spod mojej ręki wyszły :wink: , ale nie zapominajcie, że one tyle co po zimowaniu, napite, słońca prawdziwego jeszcze nie widziały. Podczas zimowania mają czas trochę zieleni, ale przypomnę, że latem wyglądały inaczej (podobają mi się, więc to nieco dłuższe przypomnienie; zdjęcia powiększalne):


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
agula65
50p
50p
Posty: 66
Od: 24 wrz 2019, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Knurów -śląskie

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

W związku z uprawą mam do Ciebie pytanie.Chodzi o chilijczyki,trochę mi się przypalają - zimowały w jasnym pomieszczeniu,w zasadzie wszystkie stoją cały czas w tym samym miejscu.Od rozpoczęcia sezonu wystawiam je na zewnętrzny szeroki parapet i tam mają słońce od wschodu do 14.30.Zanim wystawiłam bezpośrednio były napite.Chodzi o neoporterie 3 sztuki mam jakieś wrażliwe,na razie je okrywałam bibułą i teraz nie wiem co dalej ile czasu jeszcze okrywać ?
Pozdrawiam,
Agata.
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Uczta dla oczu ;:167 ach te kropki, paski, kropko-paski :D
Awatar użytkownika
emerald
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2797
Od: 29 lut 2012, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Piękna kolekcja haworsji :!: ;:63
Pozdrawiam, Zuza
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Dziękuję :)
Agato, a jakie to Neoporterie? Ja zimuję podobnie, na jasnym, nieogrzewanym strychu, wynoszę po pierwszym podlaniu (ale jak podłoże przeschnie), później cieniuję jakiś tydzień siatką na inspekcie, następnie z tydzień samą folią i inspekt otwieram na pełne słońce. Nie miałem do tej pory przypalonych chilijczyków, z wyjątkiem rzadko uciernionych Pyrrhocactusów (jak vertongenii, megliolii) i też gołych Neochilenii esmeraldana, ale to się działo raczej później, w pełni lata. Inna rzecz, że tak licznych słonecznych dni jak tej wiosny, to ja nie pamiętam. Może to jest przyczyną?
W poprzednich latach tak samo je traktowałaś?
Awatar użytkownika
agula65
50p
50p
Posty: 66
Od: 24 wrz 2019, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Knurów -śląskie

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Nie chcę zaśmiecać Ci wątku i wklejać zdjęć - jedna to neoporteria villosa,kupiłam ją prawie już zimą - trochę była wyciągnięta-ktoś ją podlał wcześniej,ale przezimowała elegancko i mój błąd,wystawiłam ją bez cieniowania - myślałam,że da radę.A dwie to neochilenie,jedna zielona a druga bordowa z czarnymi cierniami,też się przypiekły,ta zielona o wiele bardziej,ale nie cieniowałam mój błąd i nauczka.A mam też maluchy pyrrhocactusy atrovirides i andreanus,kupione zresztą u p.Marka na aukcji,traktowane tak samo i im nic nie jest ???Dlatego też jestem trochę zdziwiona.
Dziękuję bardzo za odpowiedź. ;:180 :)
Pozdrawiam,
Agata.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Agato, wybacz późną odpowiedź. Maluchy, wbrew pozorom, mogą niekiedy znieść więcej niż rośliny dorosłe. Można spytać, od jakiego Marka kupiłaś te Pyrrhocactusy? Czy aby nie od Marka W. z podkarpackiego? Bo jeśli tak, to on swoje rośliny przez cały rok trzyma w szklarni, także w czasie zimowania, więc tych jego kaktusów specjalnie do słońca przyzwyczajać nie trzeba.
PS. Zdjęcia można wklejać, nie obrażę się ;)
Awatar użytkownika
agula65
50p
50p
Posty: 66
Od: 24 wrz 2019, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Knurów -śląskie

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Tak właśnie od p.Marka W.Jestem bardzo zadowolona z tych zakupów u niego i czekam aż zacznie się sezon,bo naprawdę rośliny ma super ;:180 ;:180 Mam nadzieję,że będą aukcje - pisał o przełomie kwietnia i maja ;:138
No wiem właśnie,że trochę im dałam czadu niepotrzebnie.Teraz już cieniuję,mam wrażenie,że w ogóle się pośpieszyłam.A warunki mam spartańskie,albo dadzą radę,albo nie - u mnie patelnia jak słońce grzeje.Jeszcze dużo się muszę nauczyć - czytaj cierpliwości ;:173 ale od czego jest forum i dobre,sprawdzone rady.Dzięki wielkie !
Pozdrawiam,
Agata.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Ile byś nie czytała, to i tak najwięcej nauczysz się sama. Warunki jak widzę mamy podobne (i podejście do uprawy). Rozmawiałem niedawno z Markiem, waha się, czy wystawiać rośliny na sprzedaż już teraz, ze względu na ograniczenia w działaniu poczty. Będę u niego za tydzień lub dwa, to podpytam.
Awatar użytkownika
agula65
50p
50p
Posty: 66
Od: 24 wrz 2019, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Knurów -śląskie

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Dobrze,daj znać - bo się szykuję ;:333
Pozdrawiam,
Agata.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”