Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Ale w przypadku palm doniczka powinna być głębsza jak szersza, a większość doniczek ma mniej więcej taką samą wysokość jak szerokość. Ciężko znaleźć doniczkę do palm.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Nie jest to regułą. Nie wszystkie palmy tworzą system korzeniowy, który rozrasta się silnie w głąb. W przypadku chamedory wystarczy spokojnie zwykła doniczka.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
marcin12104
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 mar 2020, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chamaedorea elegans USYCHA ?

Post »

Cześć,
obawiam się, że duża już Chamaedorea elegans usycha dlatego piszę z pewnymi pytaniami dotyczącymi rośliny :
1. Czy wpływ na aktualną kondycję rośliny miał transport (200 km ) około 5 miesięcy temu ?
2. Czy należy przesadzić roślinę do większej doniczki oraz czy ziemi w doniczce nie jest za mało (ostatnie przesadzenie około 1,5 roku temu) ?
3. Dzisiaj obciąłem połowę suchych elementów rośliny czy dalszą połowę też obciąć (suche elementy widoczne na zdjęciach)
4. Jak dalej pielęgnować roślinę?

Serdecznie dziękuje za pomoc !!!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Zacząć od lektury tego wątku, a najlepiej trzeba zacząć od lektury jakiegokolwiek poradnika po kupnie rośliny.

Różne rośliny wymagają różnych warunków uprawy oraz różnej pielęgnacji.

Przede wszystkim palma wymaga bezwzględnie przesadzenia do nowego podłoża, mieszanki ziemi do palm i żwirku w proporcji ok. 3:1. To obecne jest beznadziejne. Trzeba dokładnie sprawdzić stan korzeni.
Wielkość doniczki dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej, nie powinna być większa o około 2 cm na średnicy.
Wierzchnia warstwa podłoża powinna delikatnie przeschnąć przed kolejnym podlaniem.
Stanowisko w pobliżu okna, ostrożnie jedynie z południową wystawą w okresie wiosenno - letnim. Niestety, ale firankę i zasłonę będziesz musiał odsunąć żeby palma dostawała bezpośrednie światło.
Gubienie dolnych liści to normalna sprawa, w ten sposób palma tworzy kłodzinę.
Nie toleruje centralnego ogrzewania, więc grzejnik wymaga wyłączenia.
Suche liście oczywiście do odcięcia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
marcin12104
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 mar 2020, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Dziękuje bardzo za pomoc. To zabiorę się za przesadzenie, jest możliwość doboru doniczki bez oglądania bryły korzeniowej ? Czy ta, która jest aktualna jest ok ? Nie uśmiecha mi się najpierw pomiar bryły a potem szukanie w sklepach , a na oko to trochę za drogi wydatek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Bez wyjęcia się nie obejdzie. Bo jeśli bryła korzeniowa będzie przerośnięta i korzenie będą zdrowe, to trzeba kupić większą doniczkę. Jeśli trzeba będzie usuwać chore korzenie i bryła korzeniowa przez to się zmniejszy, to powinna wystarczyć ta co jest obecnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kiwitime
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 25 mar 2020, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Witam ponownie. :) Tak jak pisałeś Norbert zamówiłam odpowiednią do palm doniczke, nawóz i ziemię dla palm. Jednak dzisiaj dopiero zobaczyłam że moja palma się chyba rozchorowała... Na liściach zaczynają jej się robić jakieś plamy, wysuszone końcówki obcielam, a jedna galaz (na 2 zdjęciu) to w ogóle oszalała. Czytałam że to może być przez jakieś grzyby i nie wiem za bardzo co teraz z nią robić czy dalej ja spryskiwac i podlewać czy dać jej teraz trochę spokoju?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

W kwestii doniczki pisałem, że w przypadku chamedory może być zwykła, nie musi być palmówka. Musi być tylko dopasowana średnicą pod wielkość bryły korzeniowej.

Jeśli chodzi o plamy możesz zrobić profilaktycznie oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
agnieszkamikol
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 kwie 2020, o 22:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Witam.
Jestem posiadaczką kilku palm maluchów (wiem, mają za duże doniczki). I dostałam giganta parę dni temu. Niepokoi mnie jednak stan kilku liści, co to może być?
Roślinki będą przeze mnie na dniach przesadzane, czekam tylko na dostawę z ziemią i perlitem.

Dodatkowo martwi mnie, że u jednego z maluchów usychają końcówki nowych liści, czego to może być znak?

Duża palma stoi metr od okna, pozostałe maluchy bliżej okna, ale nie bezpośrednio na słońcu. Podlewam wodą z filtra, zraszam codziennie. Mają keramzyt na dnie, ziemię z perlitem i żwirek wiecznie mokry na podstawkach.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

https://drive.google.com/file/d/1Ocir5H ... p=drivesdk
https://drive.google.com/file/d/137h_H- ... p=drivesdk
https://drive.google.com/file/d/1ysfdtM ... p=drivesdk
https://drive.google.com/file/d/1-_IB_P ... p=drivesdk
https://drive.google.com/file/d/1zFOgt5 ... p=drivesdk
https://drive.google.com/file/d/1XFQ4xe ... p=drivesdk

https://drive.google.com/file/d/1Nry1pI ... p=drivesdk
https://drive.google.com/file/d/10tBhxp ... p=drivesdk
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Przede wszystkim nie ma potrzeby zraszania, bo oprócz zmycia kurzu z liści nic nie daje. Nie podniesiesz tym wilgotności powietrza.

Jeśli chodzi o plamy, jeśli są wypukłe to będą tarczniki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
agnieszkamikol
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 kwie 2020, o 22:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Okazało się, że wszystkie te plamy zniknęły po umyciu tych kilku liści... Także musiał to być jakiś rdzawy osad?
Potrząsając liśćmi też nie znalazłam żadnych szkodników.

A jeśli chodzi o te usychające końcówki u małej palmy to może to być kwestia zbyt obfitego podlewania?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Takie mokre to tak. Zbyt duża doniczka uwzględniając wielkość rośliny plus oczywiście przepuszczalność podłoża.
Wielkość doniczki zawsze dobieramy pod wielkość bryły korzeniowej. Wierzchnia warstwa podłoża powinna przeschnąć przed kolejnym podlaniem.

Druga istotna sprawa, tą dużą chamedorę trzeba koniecznie rozsadzić na jakiejś 3 mniejsze doniczki. Inaczej poszczególne pnie będą się wzajemnie zagłuszać i część może przez to z czasem obumrzeć.
Niestety producenci sieją zbyt gęsto.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
agnieszkamikol
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 kwie 2020, o 22:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Wszystkie maluchy przesadzę i mam nadzieję, że w odpowiednich doniczkach i z większą wiedzą łatwiej mi będzie z ich podlewaniem żeby nie robić tego za dużo. Bo tak poza tym wszystkie maluchy są zdrowe, wyrastają mi nowe liści z nich, tylko te końcówki.

A z dużą palmą też tak myślałam, ale wszyscy mi mówili, że przesadzam, że jeszcze ją uszkodzę jak będę próbowała ją rozdzielić... Jak to zrobić żeby nie zaszkodzić roślinie? Wyjąć z doniczki, otrzepać tę ziemię? Bo nigdy tego nie robiłam szczerze powiedziawszy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”