Bukszpan - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
inquaa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 23 cze 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Witam, prośba o pomoc w zdiagnozowaniu bukszpanu. Jeszcze 3 tygodnie temu wyglądał zdrowo i puszczał nowe zdrowe pędy. Dziś praktycznie każdy nowy pęd jest poskręcany w zielonym ale takim matowym kolorze, nie takim żywym zielonym jak młode pędu bukszpanu jak są zdrowe. Nie widać żadnych robaków
Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Przymrozków nie było?
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
inquaa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 23 cze 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Chyba nie, była temperatura koło 0 ale taras jest osłonięty z każdej strony murem i dodam, ze żadna inna roślina nie ma objawów zamarznięcia na nowych przyrostach. Bukszpan ma pozwijane poskręcane te młode przyrosty pierwszy raz takie coś widzę

Czy przyciąć te poskręcane przyrosty?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Możesz przyciąć ale nie jest to konieczne.
Natomiast musisz zacząć (uciążliwą) walkę ze szkodnikiem,który u nas zagościł całkiem niedawno - w 2018 roku była już plaga tego - i trzebi nasze piękne krzewy.
Ja, z braku sił do walki, a właściwie z powodu przegranej z ćmą bukszpanową, wykopałam wszystkie 17 sztuk moich doroslych krzewów. :(
Polecam Ci wątek viewtopic.php?f=17&t=106827&hilit=%C4%87ma
Tam dowiesz się co kupić by szybko zacząć pryskać swoje krzewy i jak często stosować ten oprysk,bo niestety to ciągła walka z tym szkodnikiem...
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
inquaa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 23 cze 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

To chyba nie ćma, oglądnęłam bardzo dokładnie nic nie znalazłam .. także na razie obserwuje, zrobiłam oprysk na przędziorka bo z tym walczę co roku na hortensji
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 237
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

A nie jest to czasem miodówka bukszpanowa?
Ada
200p
200p
Posty: 233
Od: 12 maja 2007, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Chyba to jednak miodówka, bo ma listki zwinięte w takie małe "kapustki".
OgrodnikWaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 kwie 2020, o 11:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Bukszpan - co mu dolega ?

Post »

Dzień dobry,
posiadam na tarasie Bukszpan i od jakiś 2 tygodni obserwuję rozrastającą się pajęczynę oraz dziwny kolor liści. Co to za szkodnik lub grzyb a może jedno i drugie (załączam fotki). Jak temu przeciwdziałać ?

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam serdecznie
Tomek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Przędziorek, boi się wody. Jeśli u mnie za mocno rozwija się przędziorek w bukszpanie, to wystarczy dobry prysznic i w ten sposób utrudniam mu życie i rozmnażanie się. Nie stosuję chemii, ze względu na przebywanie w krzakach bukszpanu dużą ilość pożytecznych owadów. Niedawno myłem bukszpany po zimie, to duże ilości wylatywało złotooków
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 237
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Pajęczynę utkały pospolite pająki. też mam tak utkane bukszpany i nie ściągam tego, bo pająk jest pożyteczny, chociaż nie przepadam za nim. Listki ubiegłoroczne trochę zniszczone ale młode przyrosty o ile widzę w porządku.
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Wg mnie pajęczyna hamuje dostęp wody, powietrza i słońca czyli miejscowo hamuje wzrost rośliny.
U mnie na kulistych tujach "Danica" pajęczaki w czasie upałów tkają te swoje gęste pajęczynki. Jeśli da im się spokój (pomijam jak to paskudnie wygląda) widać potem wyraźnie, że w tych miejscach roślina miała słabsze przyrosty i traci naturalnie kulisty pokrój. Ma także odrobinę inną, jaśniejszą barwę.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 237
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Vitoldo myślę, że masz rację, tylko w przypadku bukszpanów to jest jakaś ochrona przed ćmą bukszpanową. Z daleka nie widać :heja tej pajęczyny. Mniejsze zło, bo musisz przyznać, że rośliny raczej gorzej wyglądają po ataku ćmy, niż owinięte pajęczyną.
A jeszcze jedno, niektórzy radzą osłaniać gęstą siatką, u mnie za siatkę robi rękodzieło pająka.
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

dukra13 pisze:A jeszcze jedno, niektórzy radzą osłaniać gęstą siatką, u mnie za siatkę robi rękodzieło pająka.
Pajęczyny w roli siatki ochronnej to metoda naturalna. Ale rozpinanie siatek wokół bukszpanów graniczy z obłędem ;:oj Ja wiem, chodzi o ochronę tych roślin przed zjedzeniem przez szkodniki ale jakoś sobie nie potrafię wyobrazić żywopłotu z bukszpanów osłoniętego / owiniętego siatką ;:oj
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”