Nawóz do borówki amerykańskiej ?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: Siarczan potasu do borówek amerykańskich

Post »

Podlewanie tak ale słyszałem że niektórzy także pryskają tym po liściach i twierdzą że roślinka sobie pobiera ten siarczan i to szybko. W sumie zastanawiam się w jakich proporcjach oni tym pryskają.
=============
Płeć: Męszczyzna
lucy206
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 20 wrz 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jakiego użyć nawozu

Post »

Witam serdecznie Potrzebuję porady jakiego nawozu użyć żeby wzbogacić minerały wapno potas zdjęcie dodaje Po analizie gleby potrzebuję wzbogacić żeby posadzić w przyszłości borówkę amerykańską i maliny czego mam użyć i kiedy?Dziękuje bardzo
Obrazek
konrad_
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 23 sie 2017, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czy nawóz do borówek można użyć do czegoś innego?

Post »

Jak w tytule. Mam trochę więcej nawozu niż będę go w stanie wykorzystać przed upływem jego terminu ważności i tak się zastanawiałem, czy można go może wykorzystać do jakichś innych roślin?
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Nawóz do borówki amerykańskiej ?

Post »

A co się stanie z tym nawozem po upływie terminu ważności ;:oj
Pozdrawiam. Jacek :uszy
konrad_
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 23 sie 2017, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawóz do borówki amerykańskiej ?

Post »

Nie wiem, straci swoją wartość? Chyba po coś ten termin ważności jest...
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Nawóz do borówki amerykańskiej ?

Post »

Pewnie urzędnicy którzy wymyślili ten termin ważności bardzo by chcieli spowodować, że związki chemiczne zawarte w tym nawozie znikną z dnia na dzień po przekroczeniu owej magicznej daty, jednak nic takiego się nie stanie. Nawóz nadal może być używany
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Katarzyna34
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 9 kwie 2020, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Jakiś naturalny nawóz pod borówkę? Ktoś coś? :)
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Nawóz do borówki amerykańskiej ?

Post »

Podobno gnojówka z pokrzyw jest dobra.
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nawóz do borówki amerykańskiej ?

Post »

Podobno raczej nie należy stosować gnojówki z pokrzyw do borówek.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Nawóz do borówki amerykańskiej ?

Post »

Gnojówka odżywia florę mikroorganizmów w podłożu i jako nawóz naturalny może być stosowana. Wiele natomiast zależy od składu surowca i procesu przerobu. Gnojówka przygotowana w zamkniętym naczyniu wydzielająca cuchnący siarkowodór i metan to w 100% produkt przemiany gnilnej beztlenowej z minimalną ilością azotu i nie do końca utlenionymi produktami rozkładu. Z kolei gnojówka uzyskana przy nadmiarze tlenu ( intensywnie napowietrzana mechanicznie ) będzie produktem rozkładu tlenowego
i pełnego utlenienia gdzie aminokwasy zostają przekształcone najpierw w amoniak a następnie utlenione do postaci NO3, a inne jony do formy SO4, PO4, K, Ca. Tak wiec jedna i druga postać gnojówki będzie miała inny początkowy skład i działanie oraz będzie podlegać innym przemianom.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Majka86
200p
200p
Posty: 244
Od: 14 lut 2017, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nawóz do borówki amerykańskiej ?

Post »

Maraga pisze:Podobno raczej nie należy stosować gnojówki z pokrzyw do borówek.
do borówek to zdecydowanie gnojówka z mniszka lekarskiego. I najlepsza jest taka z kwiatami zawiera więcej fosforu i potasu niż z samych liści. Ma też lekko kwaśny odczyn (około pH 6), bardziej odpowiedni dla roślin kwasolubnych.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Nawóz do borówki amerykańskiej ?

Post »

Podobno nie, albo tak. To nie są argumenty a dezinformacja. Odczyn gnojówki w czasie rozkładu stale ulega zmianom i zależy od początkowego surowca etapu i sposobu przerobu, które pierwiastki i w jakiej formie przeszły do roztworu. Nie przesadzałbym też z tym fosforem , bo akurat fosfor jest na dość odległym miejscu w zapotrzebowaniu przez tą roślinę. Badania składu liści wykazywały, że borówka pobierała 6 (sześć) razy mniej fosforu niż np. pomidor. Próby na plantacjach też nie wykazały wzrostu produkcyjności krzaków w wyniku nawożenia "dodatkowym" fosforem. Mówiąc o nawożeniu gnojówką z jakiegoś zielska stawiałbym raczej na dobroczynny wpływ na mikroorganizmy glebowe a nie na podstawowy nawóz, tym bardziej, że ciężko bez analizy chemicznej określić jego skład. Tym bardziej, że w uprawie borówki szczególnie istotna jest dobrze odżywiona mikroflora w obszarze ryzosfery. Coraz liczniejsze badania wskazują, że rośliny nie przystosowane do danego odczynu środowiska mimo dobrze rozwiniętym mikrobom za ich pośrednictwem mogą pobierać pierwiastki z niedostępnej dla nich formy. Co do mniszka lekarskiego i innych głębiej korzeniących się roślin była proponowana uprawa współrzędna z borówką np.(film Boba Wilta). Podczas sezonu rośliny takie "wyciągają" składniki z głębszych warstw podłoża niedostępnych dla borówki i transportują do swojego korzenia i liści. Po obumarciu częśc z tych składników ponownie wraca do obiegu.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
diamond
50p
50p
Posty: 55
Od: 30 maja 2018, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy stosować siarczan potasu do borówek amer. ?

Post »

miki331 pisze:Siarczan amonu (łyzka stołowa , czyli ok 4-5 g) daję co miesiąc (kwiecień, maj, czerwiec,) Czekam do poł.sierpnia i daje siarczan potasu w tej samej ilości (tylko rozpuszczam w ciepłej wodzie , bo trudno się rozpuszcza). Siarczan potasu jest na zdrewnienie przyrostów. W tak zwanym międzyczasie podlewam deszczówka (którą skrzętnie gromadzę, zaleznie od pogody), ok. raz na tydzień ale nie rzadziej niż raz na 10 dni. W przypadku suszy kranówę wlewam do wiader i czekam 2-3 aż się lekko odstoi (chlor znika)
Borówka wymaga 120kg/ha czystego azotu w sezonie tak? Daje to 12g na m2 w sezonie(3 dawki x 4g) azotu. Skoro siarczan amonu jest 21% to nie oznacza to, że w 100kg jest tego azotu 21kg? (10g - 2,1g azotu). To aby dać odpowiednie zasilenie to te dawki nie powinny być 3 x 20g?

Chyba nie do końca rozumiem te przeliczniki :(

Pomijam już fakt o ile dobrze zrozumiałem
Start with low rates on young plants and increase amounts as the plants age, up to 60-70 lb N/acre on mature plants
To o ile dobrze zagadnienie rozumiem to daje 27-31,5kg na 4047m2 - co daje wartość całkowita na poziomie 6,67 - 7,78g czystego azotu na m2. Jeżeli SA jest 21% to dawka całkowita nie powinna wynosić na 1m2 około 31,8g-37g na m2 aby dostarczyć wspomniane ilości czystego azotu?

Według tego o ile dobrze zrozumiałem dawka całkowita w sezonie zawiera się pomiędzy 66kg a 77kg (u nas spotkałem się z danymi o zapotrzebowaniu na poziomie 120kg/ha). To jakby 2 x więcej.

Jest duża szansa, że czegoś nie wziąłem pod uwagę lub moje obliczenia są kompletnie pozbawione sensu - dlatego proszę kogoś ogarniętego o sprostowanie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”