Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Majka86 Ostatnio dużo czytałam o życiu seksualnym połyśnicy marchwianki :) :D . Wyciągnęłam wnioski i od tego sezonu będę świadomie zapobiegała temu szkodnikowi. Otóż połyśnicę marchwiankę zwabia zapach marchwi. Sadzenie cebuli lub wrzucanie w międzyrzędzia aromatycznych liści innych roślin, być może w jakimś stopniu zapobiega ''wywęszeniu'' jej przez połyśnicę. Jednak najbardziej skuteczną profilaktyką jest bariera fizyczna, w okresie składania jaj przez dorosłe owady. Dlatego na pewno będę osłaniała zagonki marchwi najcieńszą białą agrowłókniną od pocz. maja- poł. czerwca (wówczas przypada pierwszy nalot połyśnicy, gdy składają jaja). Po raz drugi trzeba okryć marchew od poł. lipca -poł sierpnia (drugi rzut składania jaj). Również ograniczę spulchnianie gleby, ponieważ utrudni to złożenie jaj w ziemi. Większe chwasty lepiej przyciąć niż wyrywać, aby nie pozostała wzruszona gleba. Marchwi na bieżące potrzeby nie wybierać losowo z rządków, ponieważ w zagłębienia po wyciągniętej marchwi szkodnik składa jaja. Lepiej wyrywać po kolei i ziemię od razu utrampać. To tyle, życzę zdrowych i dorodnych marchewkowych plonów. ;:167
Przy okazji serdecznie dziękuję kol. logitech55 za radę siania marchwi w lipcu. Świetny sposób na marchewkę przeznaczoną do zimowego przechowania. W ub. roku posiałam 5 lipca i naprawdę urosła ;:215 . Z tym, że na podstawie zeszłorocznego doświadczenia myślę że, w moich warunkach będę siać nieco wcześniej ,już w drugiej poł. czerwca. Jeszcze raz dziękuję ;:167 i polecam.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Ooo, wielkie dzięki Telimenko! Właśnie szukałam takiej informacji o połyśnicy. Zanotowałam, a teraz szukam info o śmietce. Muszę ukrócić działalność tych szkodników.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Super informacje! Ja w takim razie zrobię dwa w jednym :wink: - marchew została wysiana rządek w rządek z dymką, a od maja będzie przykryta. muszę jeszcze tylko sprawdzić, jak duża jest ta połyśnica, żeby za dużych oczek nie zrobić...
Pozdrawiam słonecznie, Ika
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Warto poznać tryb życia przeciwnika i utrudnić mu atak. Właśnie napisałam w wątku z rzodkiewką ,że nie warto jej siać między marchwią. Po wyrwaniu rzodkiewki pozostaje wgłębienie, w którym połyśnica marchwianka ochoczo składa jajka. Po 8-14 dniach robaki się wylęgają i od razu wżerają się w korzenie marchwi.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Ja sieję stare mniej słodkie odmiany marchwi, szkodniki ich nie atakują i plon jest dużo większy.
Sprawdziła mi się w uprawie żółta Jaune du Doubs, a w tym roku testuję jeszcze białą Blanche a Collet Vert, fioletową Spanish Black i pomarańczowe De Guerande i Chantenay.
Pierwsze zasiane już wzeszły, zobaczę jak się sprawdzą i czy będą nam smakować.
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 333
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Połyśnica jak zwietrzy marchew to raczej nie ma znaczenia, czy ziemia jest spulchniona, czy ubita. Osadzi jajka na roślinie i obok i tyle. Marchew trzeba spulchniać, nie może mieć klepiska w międzyrzędziach, bo będzie cierpieć. Połyśnicę trzeba odstraszać ( cebulą, piołunem, wrotyczem, gnojówkami), zakładać siatki, stosować RADYKALNY płodozmian... Chemia niestety jest baaardzo droga. I wiadomo jak to z chemią jest.

Przepraszam Telimenko, ale rzodkiewka w marchwi to same korzyści. Łatwiej pielić, jest śródplon. Od setek lat jest to polecane przez ogrodników korzystne sąsiedztwo.
Majka86
200p
200p
Posty: 244
Od: 14 lut 2017, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Ja spróbuję z okrywaniem marchwi cienką agrowłókniną począwszy od maja + podlewanie gnojówką z czosnku i cebuli.
A późniejszą marchew wysieję również jak wspomniano tak w połowie - pod koniec czerwca (zawsze siałam w maju). :wink:
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Karczownik pisze: Przepraszam Telimenko, ale rzodkiewka w marchwi to same korzyści.
Ależ nie masz za co przepraszać Karczowniczku ;:196 . Wielu z nas ma swoje wypróbowane metody w różnych kwestiach i to oczywiste, że jak coś rośnie bez zarzutów, to nie ma sensu poprawiać. ;:167 Z połyśnicą marchwianką akurat postanowiłam coś zadziałać (wyłącznie ekologicznie), ponieważ się u mnie zdarza, a wolę się nie stresować z powodu robaczków.
Tomaszeg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 31 mar 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Witam, mam przeterminowane jeden sezon nasionka Flakkese 2 Fivak. Nie mogłem dostać ich w tym roku. Jest sens wysiewać takie?
Pozdrawiam
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Wysiej, troszkę gęściej . A jak wzejdzie za gęsto to i tak czeka Cię przerywka.
Pozdrawiam! Gienia.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Tomaszeg Jeżeli Ci bardzo zależy na tych nasionach, to możesz zrobić próbę kiełkowania w domu. Do doniczki wsyp ok. 5 cm ziemi odpowiedniej do siania i pikowania. Ułóż w rządeczku odliczoną ilość nasion np. 50 szt. Lekko przysyp ziemią 2-3 mm. Postaw w temp ok. 20 st. utrzymuj wilgotność(możesz przykryć czymś przezroczystym). Po 2 tyg. powinny powschodzić. Jakby się ociągały możesz odczekać do 4 tyg. wówczas policz ile wzeszło i oceń żywotność nasion.
Tomaszeg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 31 mar 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Telimenka, mam taką ziemię, że marchew albo wcześnie, albo wcale:) kupiłem jeszcze jakieś w razie czego, a z tymi na żywioł :!:
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

18go marca posiałam marchewkę Amsterdam. Przykryta agrowłóknina białą, podlewana w najcieplejsze dni i do wczoraj nie widać nic a nic, a dymka posadzona jednocześnie w rzędzie (4 cebulki jako wyznaczniki rządków) pięknie wyglądają. O kapryśnej pietruszce nie wspomnę.... Myślicie czy jest szansa, że jeszcze wzejdzie?
Wczoraj wysiałam resztę paczki... zobaczymy czy wzejdą...

A polecacie jakąś marchewkę dobrą do siania teraz w maju? Nie do przechowywania, bo nie mam warunków, ale do bieżącej konsumpcji...
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”