Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Jowita37
100p
100p
Posty: 193
Od: 27 lut 2016, o 00:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: k/Zawiercia

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne cz.2

Post »

lobuzka jeśli rodzynki nadal nie wykiełkują, to po świętach odezwij się do mnie na pw, wyślę Ci zasuszone ubiegłoroczne rodzynki, wprawdzie też czekałam na ich wykiełkowanie ok 2-3 tygodni, ale potem i tak było ich za dużo. Będzie coraz cieplej, zdążą wyrosnąć.
BobejGS, będziesz wiedział, gdzie kot ma "kuwetę" ;:306 A może sąsiad będzie zadowolony ;:224
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne cz.2

Post »

Może jeszcze polażą się jakieś siewki w miejscu gdzie rosły. :)
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne cz.2

Post »

A to moje sadzonki. Jesienią pobrałam dwie z roślin rosnących na działce, a w marcu jeszcze je rozmnożyłam.
Obrazek
Trochę wiotkie ale robię tak od kilku lat i po przenosinach do gruntu mężnieją. Do wczoraj stały w kuchni na parapecie, teraz już czas na stopniowe hartowanie i na dniach przesadzenie do większych doniczek. W maju jak pogoda się ustabilizuje pójdą do gruntu.
Dorota
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne cz.2

Post »

Czy to rodzynek lub miechunka?
Siałam obok i nic nie wyrosło , a na grządce mi wyskoczyła masa takich siewek...

Obrazek
KatarzynaAnna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 2 kwie 2019, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne cz.2

Post »

Moi mili Państwo, poszukuję nasion rodzynka Aunt Molly- czy ktoś z miłych forumowiczów ma zapas i mógłby się podzielić- oczywiście za opłatą :?: . Mąż jest wielbicielem miechunki, ja mam do dyspozycji jedynie balkon. W zeszłym roku uprawiałam physalis peruviana, i w sumie było ok, sporo owoców zebrałam, jednak wiele z nich nie zdążyło się dojrzeć, a słyszałam, że Aunt Molly jest wcześniejsza - no i mniejsza, co przy balkonowej uprawie też ma znaczenie :wink: Zamówiłam nasiona na ebay ale nie wiem czy w związku z Covid coś mi przyjdzie :( Dlatego szukam alternatywnego źródła :)
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne cz.2

Post »

KatarzynaAnna, jak nie zdobędziesz nasion Aunt Molly, to jest alternatywa. Co roku wiosną, w Leroy Merlin są sprzedawane sadzonki niskiego rodzynka. Wystarczy kupić jedną i już mamy zapewnione coroczne wschody sadzonek, nawet nie trzeba robić rozsady :D
KatarzynaAnna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 2 kwie 2019, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne cz.2

Post »

aria pisze:KatarzynaAnna, jak nie zdobędziesz nasion Aunt Molly, to jest alternatywa. Co roku wiosną, w Leroy Merlin są sprzedawane sadzonki niskiego rodzynka. Wystarczy kupić jedną i już mamy zapewnione coroczne wschody sadzonek, nawet nie trzeba robić rozsady :D
O dzięki za cynk, ja w tamtym roku miałam sadzonkę niby rodzynka niskiego, wyrósł dobrze ponad metr :D Ale owocował pięknie więc w sumie było ok
jutlandia
100p
100p
Posty: 153
Od: 26 paź 2012, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne cz.2

Post »

Co do Aunt Molly, może któryś ze sprzedawanych rodzynków (nasiona) to jest właśnie ten? Czemy pytam? bo dawno dawno temu, jak jeszcze nie wiedziałam jaki to rarytas, po prostu kupiłam nasiona w sklepie i to było to... (tylko nie pamiętam które!)
jutlandia
100p
100p
Posty: 153
Od: 26 paź 2012, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne cz.2

Post »

Jeszcze jedno - w 2013 roku był na forum taki post (aut. Bixxx): "Faktycznie "bizzarra" sytuacja - opis brzmi bowiem "Physalis peruviana - Alkekengi". Physalis peruviana to rodzynek brazylijski, ale Physalis Alkekengi - to łacińska nazwa miechunki rozdętej, czyli tej "średnio jadalnej" znanej jako czerwone lampiony z ogórdków naszych babć... "

Mam te nasiona - "Physalis peruviana - Alkekengi" - i bądź tu mądra - ktoś z Was je uprawiał?
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 966
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne cz.2

Post »

Tą z pomarańczowymi lampionami mam w ogrodzie, jakoroślinę trwałą,
na jesienne bukiety. Rosrasta się przez podziemne rozłogi. Nasiona dałam na AWN.
Jest piękna, jak niosłam bukiet przez miasto, to 3 osoby mnie zaczepiły, gdzie kupiłam.
Zjeść można, ale jest kwaśna. owocek mocno pomarańczowy.
A rodzynek jadalny niski ma małe beżowo żółte mieszki i żółty owocek w środku.
KatarzynaAnna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 2 kwie 2019, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne cz.2

Post »

Z tego co udało mi się ustalić, oprócz miechunki ozdobnej, jest miechunka pomidorowa - physalis ixocarpa, rodzynek Aunt Molly to physalis pruinosa, miechunka peruwiańska ( i tu mamy różne opisy czasem wysoka, czasem niska- - przy czym niska oznacza około 80 cm wysokości) oraz znalazłam jeszcze nasiona z PNOS rodzynek brazylijski - physalis edulis, która w opisie ma "Rośliny wysokości 40-50 cm o sztywnych, rozgałęzionych pędach i silnie owłosionych liściach. Owoce pomarańczowo-żółte, drobne (4-5g), osłonięte pergaminową osłonką. Doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach." Na ebay zamówiłam physalis pruinosa Aunt Molly, (ale czy coś przyjdzie nie wiem), zamówię jeszcze te physalis edulis z PNOS i zobaczymy... W ubiegłym roku kupiłam sadzonkę, gdzie w opisie stało " miechunka jadalna niska, wysokość rośliny do 80 cm". Wsadziłam na balkon do donicy 25 litrów, i wyrosło krzaczysko wysokie, dość rozłożyste- ale z tym sobie poradziłam przywiązując łodygi do barierki aby się nie rozpanoszyły na całym balkonie. W sumie sporo owoców zebrałam - choć początkowo myślałam, że nic z tego nie będzie, bo długo nie było kwiatów, a potem długo zielone latarenki wisiały, ale dzięki ciepłej jesieni, w sumie zbierałam plony do listopada, gdy przyszły trzy noce mrozu i było po roślinie. A jeszcze wiele niedojrzałych zostało na krzaku. Z tą wyższa odmiana jest taki problem, że wyciąga gałęzie sporo poza poręcz i dojrzałe owoce spadają na balkon sąsiada z dołu i do jego ogródka - gdzie wstępu nie mam :D
jutlandia
100p
100p
Posty: 153
Od: 26 paź 2012, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne cz.2

Post »

Niestety edulis to synonim peruviana.
Aunt Molly jest do kupienia w Wielkiej Brytanii, ale chwilowo chyba się wstrzymam z kupowaniem... :roll:

KatarzynaAnna - co do "miechunka jadalna niska" pamiętasz, czy liście były omszone, czy gładkie?
KatarzynaAnna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 2 kwie 2019, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne cz.2

Post »

jutlandia pisze:Niestety edulis to synonim peruviana.
Aunt Molly jest do kupienia w Wielkiej Brytanii, ale chwilowo chyba się wstrzymam z kupowaniem... :roll:

KatarzynaAnna - co do "miechunka jadalna niska" pamiętasz, czy liście były omszone, czy gładkie?
omszone
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”