Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
iwonaceae
200p
200p
Posty: 333
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Faktem jest, że za pierwszym razem nie moczyłam nasion. Po niemalże miesiącu oczekiwania, gdy nic nie wzeszło, wysiałam jeszcze raz, tym razme namoczyłam nasionka i te właśnie wykiełkowały. Może faktycznie były przesuszone?
Pozdrawiam,
Iwona
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Tak, mocno przesuszone nasiona kiełkują dużo dłużej. Sam się przekonałem na jednej odmiane w tym roku. Siane dwie odmiany w jednym terminie, a jedna odmiana ma już ponad 6lisci właściwych, a druga dopiero rusza po pikowaniu.
Gbr___
100p
100p
Posty: 138
Od: 22 wrz 2011, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

"TRINIDAD SCORPION BUTCH TAYLOR nasiona chili" Takie coś zakupiłem przez allegro rok temu. Kilka nasionek z czego dwa zasiałem w kubku i jedno odpowiedziało, zaś resztę wydałem.

Obrazek
rafmaxxx
50p
50p
Posty: 88
Od: 31 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

To może i ja się pochwalę. Pierwszy raz postanowiłem sobie posiać ostrą papryczkę. Trafiło na piri-piri. Papryczkę zakupiłem sobie normalnie w markecie z końcem ubiegłego roku, w celach konsumpcyjnych. W połowie Lutego stwierdziłem, że zaryzykuję, wyjmę z tej już mocno wysuszonej papryczki nasionka i sobie je wysieję choć nie wiedziałem co z tego wyjdzie. Nie wykonywałem żadnych specjalnych jakiś zabiegów o jakich czytałem w internecie na temat wysiewania ostrych papryczek jak np. zakup specjalnych skrzynek do wysiewu czy specjalnej ziemi do wysiewu. Czytałem też by przygotować specjalnie kaloryfer, na nim umieścić karton a w nim skrzynki, podlewać wszystko delikatnie. Chodziło o to aby uzyskać tropikalne warunki i najlepiej by na ściankach skrzynek pojawiały się kropelki wody. Również i z tego zrezygnowałem. Jedynie to przez 24 godziny moczyłem nasionka w wodzie i tyle. Do podstawki od doniczki nasypałem zwykłej uniwersalnej ziemi zakupionej w markecie i do niej powsadzałem kilka nasionek. I tak sobie podlewałem co jakiś czas i czekałem czy eksperyment się uda. Ku mojemu zaskoczeniu któregoś ranka zauważyłem pojawiające się pierwsze kiełki. Aktualnie posiadam więc 4 siewki i z optymizmem patrzę w przyszłość :)
Obrazek
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Czołem forumowicze, czy ktoś mi pomoże, co się dzieje moim papryczkom chili ?

Liście zrobiły się nagle białe i takie jakieś przesuszone, ziemia regularnei podlewana.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Nie wystawiłeś ich na dwór? Wygląda na poparzenie ssłoneczne.
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

No wystawiłem, bo pogoda piękna... myślałem że tego roslinki od nas oczekują najbardziej :)
Za młoda na 20 stopni ?
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

po prostu za delikatna.

Jak pierwszy raz wyjdziesz na pół dnia bez koszulki gdy jest upał, to też spalisz skórę. Ot takie porównanie.

W pierwszych trzech dniach potrzeba im dawkowac i słońca i wysuszającego wiatru.
Awatar użytkownika
Andrzejsson
100p
100p
Posty: 127
Od: 4 mar 2018, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze karpackie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Dokładnie, ja tak spaliłem większość rozsady parę lat temu, trochę ja to spowolniło, ale na szczęście nic poważnego się nie stało.
"Artificem commendat opus"
gobi13
50p
50p
Posty: 91
Od: 25 mar 2012, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Robiłem nagrania uprawy w zeszły weekend, ale przez natłok pracy nie znalazłem czasu na montaż. To pomyślałem, że chociaż na szybko kilka gifów wrzucę, żebyście mogli zobaczyć jak uprawa się posuwa do przodu ;)

Na gifach przedstawiam stan z 5 kwietnia ;)

Na pierwszym parapet w kuchni, gdzie mam największe sztuki:

https://gfycat.com/politicalgivinganaconda

Kawałek biurka i część parapetu w pokoju:

https://gfycat.com/unhealthypessimisticjapanesebeetle

Dalsza część tego parapetu, gdzie dostawiłem trochę malutkich pomidorków i najmniejszych papryczek:

https://gfycat.com/unhappyquarterlyblesbok

A tutaj pomidory rosnące na podłodze, które doświetlam lampą:

https://gfycat.com/sleepygiftedirishterrier

:) Wesołych Świąt :)
Jowita37
100p
100p
Posty: 193
Od: 27 lut 2016, o 00:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: k/Zawiercia

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

gobi13 ilość sadzonek powala ;:oj Słoneczka im jak widzę nie brakuje, ładnie wyrosły, ale siedzą w małych kubeczkach, więc ciekawa jestem ile czasu zajmuje Ci samo podlewanie takiej ilości ?
gobi13
50p
50p
Posty: 91
Od: 25 mar 2012, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Jowita37

Siedzą już ostatnie dni w kubeczkach 200 ml. Od jutra ruszam z przesadzaniem do kubeczków 600 ml, gdzie będą musiały doczekać połowy maja, kiedy trafią do gruntu w foliaku.
Co do podlewania, to podlewam od góry i gdybym na raz podlewał wszystkie to pewnie z 45-60 minut zeszło, ale mam jej podzielone na 3 grupy i każdą podlewam innego dnia także nie zajmuje mi to wiele czasu w ciągu pojedynczego dnia :)
kare
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 9 kwie 2020, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

hej, co może być przyczyną takiego wyglądu lisci u mojej chili satana kiss? Od razu wspomnę, że nie wystawiałem na zewnątrz. Cały czas rośnie na południowym parapecie od wykiełkowania i dopiero od niedawna liście wyglądają jak wyglądają:

Obrazek

-- 13 kwi 2020, o 20:26 --

Tak dla przykładu wygląda cayenne:
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”