Cebula dymka, wiosenna i ozima.Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

nowalij pisze:Czy sadzicie jeszcze teraz dymkę cebuli ozimej?
Pogoda sprzyja , ja jeszcze czosnek będę ozimy sadziła,to i cebulę można posadzić. Pora październikowa sadzenia cebuli i czosnku sprawdzała się jak były srogie zimy. Wielu z nas pamięta jak w listopadzie mróz ścisnął, to dopiero w marcu popuścił. Klimat nam się zmienił i warto szukać nowych rozwiązań.
Fajnie sprawdza się cebula z rozsady odm. exhibition, na wczesne podbieranie. Wyrywam w całości na wiosenne potrzeby. Ta odmiana którą polecam rośnie o wiele szybciej od innych odmian.
Awatar użytkownika
Bala
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 21 kwie 2019, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Moja cebula Senshyu yellow wysadzona w październiku tak wygląda dzisiaj. Uprawiam ja pierwszy raz. Powinna być do zbioru w maju.
:wit

Obrazek

Pory późne siedzą jeszcze w ziemi.
...w życiu nigdy nie wiadomo,czy to oaza,czy fatamorgana...
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Jaki kaliber cebuli dymki jest najodpowiedniejszy tzn.który nie będzie najbardziej podatny na wybijanie się w pędy kwiatostanowe.W ubiegłym sezonie zakupiłem dymkę 21+ Wolską i co druga dostała wzgrubienie w postaci pędu i była do wywalenia.Przesuszyłem ją jak należy przy kaloryferze w kotłowni na gazecie przez okres 2 tygodni.Wysadziłem ją gdzieś na przełomie marzec/kwiecień.Może sam sobie odpowiem ale czy spadki temperatur(wiadomo,o tej porze to jeszcze za ciepło w nocy nie ma,przynajmniej u nas),mogły do tego się przyczynić lub grać nawet istotną rolę? Gdzieś usłyszałem, że podatniejsze są te większe dymki a niżeli mniejszy kaliber. Mam okazje kupić na Alle... cebule dymka za 5 kg/37 zł kaliber 20-40 mm.Czy to nie jest jakiś podstęp? Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 247
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Im cebule są mniejsze, tym mniej wybijają w pędy nasienne. Dłużej trzeba czekać na szczypior, później dojrzewają, ale nie ma kwiatostanów.
Pozdrawiam

Karol
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 447
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Miejmy nadzieję, że to prawda z tymi mniejszymi. W ubiegłym roku też tak miałem ale było sporo dużych. A podpowiedzcie mi czy moczenie dymki przed sadzeniem przez 15 min. przeciw śmietce w Mospilanie jest bardziej skuteczne niż w Karate Zeon? Czy to ta sama kategoria? W ubiegłym roku robiłem to z tym drugim. Nic to za bardzo nie dało. O to chodzi głównie, że może Mospilan ma działanie systemiczne i dłużej będzie krążył w soku cebulek. Jak wy sądzicie?
Mam tę moc - Sylwek
predii
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 3 cze 2014, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Jak dla mnie moczenie teraz w mospilanie nie ma sensu. Pierwszy oblot śmietki jest w maju a tyle na pewno nie będzie działał karencja jest chyba 7dni. Ja planuje oprysk + podlanie pod korzeń w maju
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Ja wyczytałam, ze śmietka już w kwietniu wylatuje, kupiłam cieniutka włókninę i tu się zgapilam; grządka ma około 6 metrów długości, No to kupiłam 6 metrów wlokniny, No i zabrakło, bo musiało zabraknąć ;:14 :roll: . Około metra zostało nie przykryte, będziemy mieć porównanie. Działa przykrywanie czy nie działa!
Przyszpililam szpilkami, trochę będzie kłopot przy zrywaniu szczypioru do twarożku , bo trzeba szpilki wyciągać.

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 247
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Śmietka stanowi problem przy cebuli z nasion albo z rozsady, można stosować chemię, bo cebule użytkuje się późno Przy sadzeniu z dymki szkody są minimalne i nie warto faszerować sie chemią, zwłaszcza, że użytkujemy szczypior niedługo po posadzeniu.
Pozdrawiam

Karol
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Właśnie o tę chemię chodzi, cebula posadzona gęsto bo najpierw jest uszczykiwany szczypior a wyrywana co druga na bieżąco jak tylko podrosną cebulki. Ta przykryta to jest cebula zimowa i czosnek, a szkody w ub roku były bardzo duże, praktycznie co druga główka czosnku miała "lokatora". Masakra.
Pozdrawiam! Gienia.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2971
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Sadzę cebulę z dymki i nie uszczykuję szczypioru - rośnie ładnie i zdrowo. Na szczypior mam osobno posadzoną siedmiolatkę i drobny szczypiorek.
Mam takie doświadczenia, że uszczykiwanie szczypioru bardzo niszczy cebulę uprawianą na część podziemną.
Zdarzała mi się wygniwać gdy przyszły deszcze, a ona była "otwarta" przez urwanie szczypioru. Ponadto szczypior karmi część podziemną.

Siedmiolatka rozrasta się wkoło i też nie uszczykuję tylko odrywam z buku kupki lub nawet odcinam łopatą połowę kupki i zjadam w całości zielone + białe. Pozostała kupka lepiej się rozrasta bo te cebulki w środku dużej kupki mają kłopot z dzieleniem się z powodu ciasnoty.
Co 4 lata przesadzam siedmiolatkę w nowe miejsce bo zaczyna gorzej rosnąć z powodu głodu.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

O właśnie , przypomniałaś mi o siedmiolatce, kiedyś ją miałam, dawno . Była i znikła po którejś zimie, szczypiorek też przepadł. Trzeba koniecznie ją posiać. Jakoś na tym piaseczku nie wytrzyma długo, w domu rodzinnym była glina i tam rósł przepiękny szczypiorek.
Pozdrawiam! Gienia.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2971
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Gieniu!
Moją siedmiolatkę teściowa posadziła koło nowo budowanego domu ok 55 lat temu. Nie zbierała nasion tylko rozsadzała i ja tez mam od kilkunastu lat od niej posadzoną. Biorąc pod uwagę, ze w panieńskim domu teściowej też tylko rozsadzano jak pamiętała od dziecka, to moja odmiana może mieć nawet ponad 100 lat :) .
Nie wiem jakie są nowoczesne odmiany ale ja swoją cebulą obdarzyłam wiele osób i są bardziej zadowolone niż z tych "nowoczesnych".
Warto szukać starych odmian :D .
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 247
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Jeżeli atakuje też czosnek, to raczej nie jest śmietka, a inny szkodnik. Sadzę czosnek prawie 50 lat i nigdy nie miałem robaków w główkach, obojętne, letni czy zimowy. Może to rolnice, wtedy lepiej pryskać ziemie po zbiorach.
Pozdrawiam

Karol
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”