Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Spokojnie, przypomnij mi się w tej kwestii pod koniec roku bym Ci zarezerwował zrazy. :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Pierwszy etap rozmnażania (metodą na szafie) winorośli Einset Sedless zakończony . Kalusowanie cienkich sztobrów (3-4 mm grubości) zakończyło się sukcesem, z 7 sztuk, po 2 tygodniach 2 sztuki maja korzonki a 4 kalus. Jedynie jedna sztuka padła, ale była z nich najcieńsza (miała tak ze 2 mm grubości). Teraz te zakalusowane sztuki poszły do 3 doniczek i na parapet w oknie ze wschodnio-południową wystawą. Od piątku gdy były wsadzone jedna sztuka już wypuszcza pąka, a 2 mają objawy jakby też lekko nabrzmiały. Temperatura pomieszczenia to 24 stopnie. Potrzebna i jest jedna sadzonka, jeśli będzie ich więcej to pójdą do rodziny i znajomych. :)
Awatar użytkownika
andzia458
500p
500p
Posty: 702
Od: 19 sty 2014, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie, Łuków

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Na sadownictwie nie znam się w ogóle... Dopiero zaczynam i pomyślałam, że zapytam u Ciebie w wątku..
Jak jest z podlewaniem młodych drzewek? Jesienią posadziłam kilkanaście sztuk, mieszkam na totalnym piaszczysku i np. w sezonie warzywo podlewam 2x dziennie, żeby gleba miała wilgoć. Mogłabym prosić o jakieś rady na teraz...?
Czekam na nowy sekator i we wtorek planuję zrobić cięcie...
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=91408" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje siedlisko na Lubelszczyźnie :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Witaj andzia458, u mnie jest gleba gliniasta, ale działka jest w rejonie szkód górniczych z kopalnie węgla brunatnego w Bełchatowie więc od 2 lat mam w sezonie totalną suszę. Dlatego podlewam latem 2-3 razy w tygodniu młode drzewka, a starsze raz na tydzień bo bez tego by wszystko szlag trafił. W Twoim przypadku biorąc pod uwagę,że masz piach te podlewanie winno być równie częste (ale pamiętaj ,że co najmniej wiadro czyli 10 litrów każde podlewanie by woda dotarła do wszystkich korzeni). Oczywiście ta częstotliwość podlewania to tak w przybliżeniu bo jak zaobserwujesz ,że jest za dużo to zmniejszysz, a jak odwrotnie to niestety trzeba podlewać bo bez tego rośliny mogą nie przeżyć. Życzę Ci powodzenia w uprawie i obfitych plonów. :)
Awatar użytkownika
andzia458
500p
500p
Posty: 702
Od: 19 sty 2014, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie, Łuków

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Napisałeś, że podlewasz latem... Czyli teraz jeszcze nie ma potrzeby? Dwa drzewka mi uschły kilka lat temu więc nie chciałabym powtórki. ;:223
Podpowiesz też coś w kwestii nawożenia? Mam saletrę amonową, dolomit ale pewnie jeszcze coś wieloskładnikowego by się przydało, bo podczas sadzenia w dołek poszło tylko trochęgranulowanego obornika bydlęcego.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=91408" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje siedlisko na Lubelszczyźnie :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

W tym roku już podlewałem 2 razy bo u mnie jest sucho, ale na razie tylko jesienne i wiosenne nasadzenia. Ja stosuję z nawozów pod drzewka azofoskę (wieloskładnikowy) i polifoske lub saletrę amonową. W tym roku pójdzie polifoska 8 a potem azofoska. Czekam teraz z nawożeniem na opady by mi od razu podlało. Z reguły nawożę drzewka pod koniec marca i pod koniec kwietnia, ale teraz nie mam jak podsypać bo znowu mam Saharę. Przy najbliższej okazji (opadzie) pójdzie polifoska. Oprócz tego mam w sezonie pod drzewka florovit uniwersalny (pod nowe nasadzenia) i wszystkie nawozy z makro i mikropierwiastkami w płynie by w razie czego prysnąć interwencyjnie w razie niedoboru (taka przydomowa apteczka). W ubiegłym roku np. musiałem interwencyjnie prysnąć jedną śliwkę w lipcu bo miała niedobór fosforu. Oczywiście pod borówki i winoroślą stosuje inne nawozy. :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Przesyłka dotarła, a w niej jabłoń Bochowskie, gruszka Bera Hardenponta i brzoskwinia Flamin Fury. Miała być jeszcze gruszka Esperena (Jaśniepańska) ale teraz jest niedostateczna. Dopiero na jesień będzie ją można nabyć. Zamówię na jesień tę gruszkę wraz z jabłoniami Early Victoria i Benedictin (jeśli będą dostępne). W gratisie dostałem jabłoń rajska Dolgo i nie za bardzo wiem co z tym fantem zrobić... ? Drzewka posadzone i podlane teraz czekam tylko na dostawę kurierem nawozu w płynie (florovit uniwersalny 20 l) bo zaczyna być problem z nawozami, nie wszystkie są teraz dostepne, a będę go sporo potrzebował pod winorośle i nowe nasadzenia. :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

W związku z tym,że gruszka Jaśniepańska (Esperena) nie dotarła, uzgodniłem ze szkółkarzem,że przyśle mi ją jesienią wraz z innymi tzn. gruszkami: Tongrówka, Kożlarka Stuttgartska, Andrzejówka oraz jabłoniami: Dobry Kmiotek oraz Alant. Mam nadzieje,że wtedy dostawa będzie kompletna i nic z tego zamówienia nie wypadnie... . :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Poszperałem trochę w necie na temat niezgodności fizjologicznej podkladek i czereśni (w ramach innego wątku wspomniano o tym) i udało mi się znaleźć,że:
podkładką Colt jest niezgodna z odmianami: Sam, Van, Hedelfińska, Burlat, Summit, Kordia, a nawet z Regina i Rivan;
podkładka Gisela 5 jest niezgodna z odmiana: Heidegger;
podkładka PHL A jest niezgodna z odmianami: Hedelfińska, Heidegger, Techlovan;
podkładka PHL C jest niezgodna z odmianami: Hedelfińka, Karesova, Kordia, Napoleon.
Niestety nic nie piszą, póki co, o najnowszych odmianach, tak więc bezpiecznie chyba będzie je szczepić na Ptasiej bo ona jest najbardziej kompatybilna z odmianami czereśni przy szczepieniu. :)
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 910
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Podkładka niezgodna jest z taką , czy owaką odmianą.
Co to konkretnie oznacza, czy to że częśc naszczepiona będzie grubsza od podkładki
czy może odwrotnie , czy to , że drzewko po kilku latach uschnie?
Mam Kordię na Colcie i nic nadzwyczajnego nie widzę.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Z tego co czytałem to albo się nie przyjmie albo po jakimś czasie szlag trafi drzewko (pisali,że nawet po kilku latach). Ale niektórzy piszą ,że u nich się to (czarnowidztwo) nie sprawdziło... . :?:
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

No i zaszczepione odmiany poszły dzisiaj do gruntu, w sumie 124 sztuki. Na pierwszą noc w gruncie dostały namiot z agrowłókniny przeciwmrozowej pomimo ,że temperatura ma być koiło 3 stopni na lusie. Namiot będzie zakładany w kolejnych dniach w razie spadku nocnej temperatury poniżej zera,a po zimnej Zośce zostanie schowany do magazynu na przyszły rok. :)
amatorroli
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 sie 2017, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu(Zach-pom)

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Chłopie, ile Ty musisz mieć ziemi, normalnie obszarnik :wink: Pozazdrościć, bo sam mając więcej gruntu sadziłbym ile się da, a między to puścił drób.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”