CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

ODPOWIEDZ
Visionner
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 mar 2020, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

monikaaa55 opisz warunki uprawy, podłoże, podlewanie, jaka wystawa.
Kaktus stoi od strony wschodniej, bo całe mieszkanie mam takie jednostronne. Powstał z ratowanych resztek starego egzemplarza, którego zjadła choroba opisana przeze mnie wcześniej (ok. 2 tygodnie temu - brązowe plamy - są zdjęcia). Urwałem kilka zdrowych pędów, posadziłem w listopadzie 2017. W 2018 rósł dobrze, w 2019 raczej też, choć chyba troszkę słabiej. Jak widać na zdjęciu, troszkę się rozrósł. Aż tu nagle tegorocznej zimy zaczęły przebarwiać się kolejne pędy. Jest to choroba zupełnie inaczej wyglądająca niż wspomniane brązowe plamy, których nikt na forum nie potrafił nazwać i znaleźć na nie lekarstwa. Dlatego nie widzę związku z chorobą macierzystego kaktusa, którego już nie ma.
Podłoże nie jest wzorcowe. Przeważa ziemia ogólna do kwiatów plus domieszka piasku i żwirku. Ale nie przesadzałem do typowo kaktusowej mieszanki, bo w ciągu dwóch minionych lat kaktus w miarę rósł i nie chorował.
Podlewanie - raczej według zaleceń. W sezonie częściej, potem coraz rzadziej, potem zimowanie bez wody, a teraz stopniowo już podlewam, na razie dosyć rzadko. Ziemia w doniczce jest bardzo przepuszczalna. W zasadzie nawet niewielka ilość wody częściowo wyleje się pod doniczkę. Doniczka nie stoi w podstawce, a ja wycieram ten nadmiar ścierką. Nie jest więc przelany.

Zamierzam obciąć te przebarwione pędy. Ale nie wiem, co dalej mam robić, żeby to nie zaatakowało reszty rośliny.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Czołem, mam w rocznych siewkach Echinocereusów wełnowca. Będę je opryskiwał Polysectem - używał ktoś z Was tego środka na tak młode rośliny? Nie zaszkodzi im? Z góry dziękuję za pomoc.
kmla
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 kwie 2020, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

"Specjalny" kaktus

Post »

Witajcie!

Przychodzę do was gdyż szukam porady odnośnie mojego już dosyć starego kaktusa. Zakupiony został wiele lat temu, a swoją karierę zaczynał jako zwykły, okrągły kaktusik. Jednak jeżeli popatrzycie na niego ''od boku'' widać, że w połowie jego rozwoju ''stało się coś złego''. Prawdopodobnie nie był podlewany i trochę schudł, oraz tak jak widać na trzecim zdjęciu pojawiła się w nim dziura... Ale! Teraz żyje i ma się świetnie (chyba?), a ze względu na jego rosnące gabaryty w górnej części zastanawiam się czy jest jakiś sposób żeby mu pomóc. Boje się, że rosnąc w taki sposób pewnego dnia po prostu pęknie. Bawić się w podpieranie go, czy mogę śmiało próbować uciąć go w tej najwęższej części i ukorzenić?

Dziękuję za wszelkie rady!

Obrazek Obrazek Obrazek
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: "Specjalny" kaktus

Post »

Kaktusy powinny mieć zapewnione południowe stanowisko i mocno przepuszczalne podłoże, gdzie część żwiru to przynajmniej połowa. Jeśli Twój nie ma zapewnionych tych 2, jego pokrój jest najprawdopodobniej tego wynikiem. A co do pęknięcia, jeśli on nie gnije w tym miejscu, możesz spróbować posypać węglem drzewnym i liczyć na to że roślina sobie z raną poradzi i ją zagoi. Jeśli mimo tego rana będzie z czasem większa, możesz próbować ukorzenić odcinając w tym wąskim miejscu. Jeśli kaktus w którymkolwiek miejscu jest miękki, odcinaj aż do zdrowej tkanki i ukorzeniaj od razu.
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Sonun
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 kwie 2020, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Gasteraloe 'Flow', czyli hybryda Aloesa i Gasterii

Post »

Dzień dobry,
Czy ktoś może wie co to za kwiatek i czy z nim wszystko w porządku?
Dostałam go w prezencie i tak sobie rósł, ale z tymi czerwonawymi/żóltawymi liśćmi przy środku chyba dzieje się coś złego.
Proszę o radę.



Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Co to jest?

Post »

To jest Gasteraloe 'Flow', czyli hybryda Aloesa i Gasterii.

Z tego co widzę, została przelana.

1. Wywal osłonkę, doniczka ma stać na podstawce.
2. Przesadź do prawidłowego podłoża, mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok. 1:1. Oczyść dokładnie korzenie ze starego podłoża. Sprawdź ich stan oraz części naziemnej czy nie gnije.
Stanowisko słoneczny parapet. Podlewasz wtedy kiedy całkowicie obeschnie podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Sonun
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 kwie 2020, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to jest?

Post »

Dziękuję za radę. Jutro wyślę męża po żwirek, niech sobie postoi w kolejce ;:306.
Nie zauważyłam na razie aby coś gniło, ale się okaże. Czy te liście wrócą jakoś do formy, czy trzeba będzie je usunąć.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Co to jest?

Post »

Jeśli zaczęły gnić to nie ma opcji, żeby powróciły do poprzedniego stanu. Jeśli proces będzie się szybko powiększać trzeba będzie je usunąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Sonun
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 kwie 2020, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to jest?

Post »

A po przesadzeniu podlać trochę czy w ogóle nic. Na szczęście nic nie gnije.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Co to jest?

Post »

Po przesadzeniu odczekujesz tydzień z podlaniem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Czy ktoś wie co się dzieje z tą Stetsonią? Zimowałem ją w około 5 stopniach, jej starsza siostra zimowała w takich samych warunkach i jest w porządku. 2 tygodnie temu przeniosłem kaktusy do domu gdzie je wybudzam codziennie zraszając. Dopiero po przeniesieniu i przesadzeniu kaktus zaczął chorować.

Obrazek Obrazek
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Zgnilizna - do wywalenia. Zdarza się. Porównywanie dwóch egzemplarzy nawet z tego samego gatunku nie ma sensu ,gdyż mogą być w różnej kondycji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dodo77
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 14 wrz 2019, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

*Nie wiedziałem gdzie wstawić więc wstawię tutaj*

Witam. Dostałem mixa sukulentów, ozdobne, w ładnej doniczce. Czy te białe kropeczki są naturalne czy to "zdobienie" które lepiej zmyć? Jakoś specjalnie o to dbać?

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”