ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 371
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Dziękuję za radę. Trzeba taż dodać, że cały teren działki był podnoszony jakieś 20-30 cm, niestety nie wiem dokładnie skąd była tamta ziemia.
Przekopałem z ziemią pieczarkową i tą drugą ciemną aby rozluźnić strukturę, bo była zbita.
Co do zasolenia, z tego co przeczytałem, to można pokusić się o zastosowanie gipsu (siarczan wapnia dwuwodny), tylko gdzie ja to teraz dostanę jak dużo sklepów pozamykane.

Problem zasolenia raczej leży w ziemi którą mam. Z tego co wiem, najbardziej na to wrażliwe są siewki. W tamtym roku dużo roślin wcale nie wykiełkowało (koper, ogórki, cukinia). Pomidory w krótkim czasie po posadzeniu, zaczęły żółknąć. Tylko nie wiem czy to przez zasolenie, czy dlatego że gleba była zbita. Pietruszka naciowa, sałata, rzodkiewka urosły (ale nie za duże).
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Gips i inne nawozy podane jeszcze bardziej zasolą ziemię, stosuje się go do uzupełnienia wapnia i nie podnosząc pH. Powinieneś jak najbardziej ograniczyć nawożenie mineralne przez dwa miesiące, potem, gdy rośliny będą większe, można powrócić do zasilania. Można na początku posadzenia pomidorów raz wykonać oprysk saletrą wapniową, aby ustrzec się w późniejszej uprawie wystąpienia suchej zgnilizny wierzchołkowej. Umiejętne podlewanie przyczyni się do dobrych plonów, bo nie jest źle z wynikami.
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 371
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Czyli podsumowując, powinienem teraz nawieźć hydrokompleksem?
Czy lepiej się wstrzymać na razie.
Teoretycznie, gleba jest teraz bardziej przepuszczalna, więc po deszczach sole powinny się wypłukać w głąb gleby.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

W zasadzie już można, nawóz powoli się rozpuści, bo jest w postaci granulowanej. Będzie wtedy dostępny, gdy rośliny będą go potrzebowały. Chyba, że wystąpią intensywne deszcze, to ewentualnie można powtórzyć w dawce około 25g/m2 np. w czerwcu.
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 371
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Dziękuję!
Co do nawozu, zamówię wersję bechlorkową.
mirass
100p
100p
Posty: 150
Od: 12 sie 2019, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok. Jasła
Kontakt:

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

W ubiegłym roku postanowiłem posadzić sad (niewielki, ale zróżnicowany tj. jabłonie, grusze, czereśnie, brzoskwinie, śliwy, borówki amerykański, agrest, świdośliwa, dereń, winorośl i może coś jeszcze). Miałem trochę miejsca na łące, na której docelowo będę się budował, jednak od początku widziałem, że na połowie łąki trawa ledwo rośnie a na drugiej połowie (od strony rzeczki) nieco lepiej.
W sierpniu zaorałem tą część łąki, przejechałem glebogryzarką i bronami i posiałem gorczycę z facelią. Na połowie pola od strony rzeczki wyrosły całkiem znośnie, ale na tej drugiej praktycznie nic nie urosło. Z tego względu postanowiłem poczekać i poświecić jeszcze rok na przygotowanie gleby. Sprawdziłem podstawowym testem pH gleby (wskazało od 4,5 do 5,2). Dlatego też zwapnowałem 2 tygodnie przed orką kredą granulowaną ok. 2-2,5t CaO na ha.

Na wiosnę postanowiłem zawieźć próbki gleby do analizy. Kopiąc próbki widziałem jeszcze sporo nierozłożonej kredy a także dużo dżdżownic. Dostałem właśnie próbki i przesyłam je do wglądu. Zleciłem od razu zalecenia nawozowe. Okazuje się, że jest bardzo mało potasu i fosforu a dużo magnezu. Dodatkowo ta część, na której nic nie rosło ma bardzo niskie pH (zleciłem 2 badania jednej uprawy - 1 część to ta gdzie nic nie urosło a druga to ta gdzie cokolwiek urosło).

Obrazek

W związku z tym mam kilka pytań. Rozumiem, że to wapno, które rozsiewałem na jesień jeszcze będzie się rozkładać, więc nie ma co teraz wapnować?
Zakupiłem jakiś czas temu 100kg obornika kurzego granulowanego. Ostatecznie część terenu idzie pod inne cele i zostaje mi do wykorzystania pod sad 7a. Planuję teraz przy orce wysiać obornik granulowany i chyba zastosuję nawóz z fosforem i potasem. Co polecacie? W grę ze względu na obecną sytuację wchodzą tylko te łatwo dostępne. Myślałem o Polifoska 6. Tylko ile go mam użyć w takim przypadku? Czy te przeliczniki wagi w zaleceniach nawozowych to ilość na ha czy na ilość arów która została podana? To moja pierwsza jakakolwiek uprawa, więc dla mnie to czarna magia.
Po wysianiu nawozu planowałem posiać łubin wąskolistny, wykę i słonecznik czarny (obecnie to mam tylko dostępne lub poszukam coś jeszcze i kupię). W lecie planuję to przyorać i jeśli zajdzie jakaś potrzeba to również dodać nawozu. Na pewno będę chciał pryskać uprawę herbatką kompostową. Następnie planuję posiać drugi poplon i po nim zrobić badanie gleby. Jeśli zajdzie taka potrzeba to jeszcze przed sadzeniem sadu na jesień wykonać wapnowanie.

Czy moje rozumowanie jest słuszne? Jakie dobrać nawozy? Czy są jakieś ekologiczne odpowiedniki nawozów potasowych i fosforowych, które w stosunkowo krótkim czasie uzupełnią tak niski poziom tych pierwiastków?

Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję :)
Manius5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 mar 2020, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

Witam.
Zrobiłem analizę gleby wraz z zaleceniami pod trawnik. Proszę o sprawdzenie i czy ewentualnie mogę zastosować POLIFSOKE 8 zamiast FOSFORANU AMONU?
Oczywiście polifoske dam x2 żeby zgadzał się azot oraz fosfor.
Chciałbym zrobić taką zamianę ze względu ze nie wykorzystam całego worka fosforanu(nawet połowa) a polifoske zużyję.
Martwię się ze jak zamienię to przesadzę z potasem.
Obrazek

Proszę o wszelkie sugestie, będę wdzięczny.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

Jednak na pierwsze nawożenie byłby najlepszy fosforan amonu 25g/m2, a później można by dać tą polifoskę i ewentualnie nieco azotu w postaci saletry amonowej lub siarczanu amonu ze względu na wysokie pH, także o łącznej dawce 25g/1m2.
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 371
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Dostałem zalecenia, i sam już nie wiem, czy dawać nawóz wieloskładnikowy czy nie :roll:


Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Ze względu na możliwość zasolenia można tylko podać azot, ale niezbyt dużo, bo pomidory w początkowej fazie, szczególnie malinówki nie lubią, bo rosną wówczas wegetatywnie. W okresie kwitnienia trzeciego grona warto już zasilać nawozem wieloskładnikowym, można obserwować pokrój rośliny i odpowiednio nawozić.
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 371
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

W przypadku pozostałych warzyw również podać tylko azot?
Jako nawóz azotowy kojarzy mi się tylko mocznik, taki nawóz można podać?
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Przedstawiam analize mojej gleby:



Obrazek
rakharion
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 paź 2015, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

Witam. Będę wdzięczny za pomoc. Wykonałem analizę gleby z tunelu foliowego gdzie uprawiam pomidory.

Obrazek

W tej chwili dysponuję następującymi nawozami: siarczan amonu, siarczan potasu, siarczan magnezu, saletra potasowa, kristalon zielony, kristalon żółty.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”