Ogórki gruntowe- uprawa,choroby,szkodniki-cz.5

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
JanuszKR
100p
100p
Posty: 153
Od: 3 gru 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ogórki gruntowe- uprawa,choroby,szkodniki-cz.5

Post »

Czy jest już czas na sianie ogórków pod folię?
Pozdrawiam

Janusz
Awatar użytkownika
rebeko
200p
200p
Posty: 472
Od: 6 sty 2015, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Ogórki gruntowe- uprawa,choroby,szkodniki-cz.5

Post »

Przygotowuję powoli grządki pod ogórki i mam dylemat jak usytuować uprawę względem stron świata. Będą rosły pionowo na sznurkach. W zeszłym roku rzędy miałam w ustawieniu wsch-zachód na grządce w pełnym słońcu. Ogórki były gorzkie jak nie wiem co i nie było specjalnej obfitości, ale lato było upalne, więc może dlatego. Wcześniej uprawiane były też na sznurkach w ustawieniu północ-południe, ale nie celowo. Po prostu tak wyszło mi z grządką. W tym roku, zmieniam im miejsce na nieco bardziej zacienione i pojawia się dylemat jak siać/sadzić rzędy wschód-zachód czy północ-południe. Jakie są Wasze doświadczenia ? Ma to znaczenie dla plonu i zdrowotności ogórków ?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Ogórki gruntowe- uprawa,choroby,szkodniki-cz.5

Post »

Janusz, rozsadę ogórków zrobisz w ciągu 4 tygodni, czyli - gdybys dziś posiał nasiona do kubków to , za miesiąc masz gotowe do posadzenia pod folie.
Rebeka, szukaj odmian bez goryczki (susza tez może powodować gorzknienie) i odmian z przewaga kwiatów żeńskich. Ogórki powinny mieć ciagle wilgotno. Sadzilam ogorki na sznurkach w rzędach w różnych kierunkach, nie zauważyłam jakichś różnic w plonowaniu. Najlepiej mi pasował kierunek północ- południe, do południa była doświetlona jedna strona a popołudniu druga strona. Mogą z powodzeniem rosnąć tez półcieniu.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
rebeko
200p
200p
Posty: 472
Od: 6 sty 2015, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Ogórki gruntowe- uprawa,choroby,szkodniki-cz.5

Post »

Planuję siać Allianz po raz pierwszy i może Juliana/Soplicę do towarzystwa.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Ogórki gruntowe- uprawa,choroby,szkodniki-cz.5

Post »

Ja nawet młodsze rozsady wysadzam. Takie z drugim liściem właściwym.

W tym roku powtarzam Allianza f1 i dodaje Monisia f1. Dodatkowo do testów dojdzie Anulka f1.

Wszystko pójdzie w pionie. Musze tylko kupić 5-7rurek do zbudowania jeszcze jednego płotka. :)
Joamor
100p
100p
Posty: 177
Od: 11 lut 2010, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: płn-zach okolice Krakowa

Re: Ogórki gruntowe- uprawa,choroby,szkodniki-cz.5

Post »

Polecam Soplicę, uprawiam tę odmianę od lat i nigdy nie jest gorzka, ma fajny smukły kształt i świetny smak.
Pozdrawiam Joanna
danielthomas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 mar 2020, o 16:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogórki gruntowe- uprawa,choroby,szkodniki-cz.5

Post »

Kiedy siejecie ogórki wprost do gruntu? Mam też pomysł, żeby posiać je do kubeczków i potem przesadzić do gruntu. Czy już jest odpowiednia pora? I czy można je wsadzić z kubeczkami ?
Awatar użytkownika
rebeko
200p
200p
Posty: 472
Od: 6 sty 2015, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Ogórki gruntowe- uprawa,choroby,szkodniki-cz.5

Post »

Z kubeczkami torfowymi tak, ale z plastikowymi to chyba raczej nie. Ogórki, wbrew pozorom lub opiniom, ładnie się korzenią w kubeczkach albo w paletach i nie ma problemu z sadzeniem ich. Jeśli delikatnie je będziesz wyjmował to nic im nie będzie. Pamiętaj o dziurkach w dnie plastikowych kubeczków. Do sadzenia w gruncie pod chmurką to ja bym zaczekała.
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Ogórki gruntowe- uprawa,choroby,szkodniki-cz.5

Post »

danielthomas pisze:Kiedy siejecie ogórki wprost do gruntu? Mam też pomysł, żeby posiać je do kubeczków i potem przesadzić do gruntu. Czy już jest odpowiednia pora? I czy można je wsadzić z kubeczkami ?
Sieję ogórki albo w majówkę tj.2 maja albo po zimnych ogrodnikach ok.15 maja i ta druga data jest optymalna bardziej od pierwszej. Z odmian gruntowych polecam Ci OCTOPUS F1 lub KRAK F1-wytrzymałe i obficie plonujące.Zawsze daje agrotkanine 96g.
Z kubeczkami daj sobie spokój bo jest z tym dużo zachodu-trzeba będzie ją hartować a nawet jak będzie piękna i zdrowa to jak przy wyjmowaniu jej z kubeczka uszkodzisz korzonki to Ci zmarnieje( a tak delikatnie się nie da).Chyba że się uprzesz to rozważ doniczki torfowe które możesz wsadzać razem z rośliną a całość się rozłoży tylko czy warto.Pod włókniną same dadzą rade z nasionka na spokojnie.
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Ogórki gruntowe- uprawa,choroby,szkodniki-cz.5

Post »

Ogórki z rozsady uprawiam od kilku lat, to bardzo wygodny sposób, nie martwię się, wyjdą czy nie wyjdą, będzie przymrozek czy też nie?
W tym sezonie planuję Soplicę , Kraka, z długich Tessę i chińskiego.
Wandziu, zawsze do gruntu wsadzam ze dwie sadzonki długiego, mam na sałatki , specjalnej różnicy nie widzę, trzeba tylko przypilnować, żeby za bardzo nie wyrosły.
Gieniu, teoretycznie można by zacząć robić rozsadę do tunelu, ale ogórki nie nadają się do uprawy parapetowej, ja od razu po wykiełkowaniu wynoszę na zewnątrz, najczęściej do balkonowej szklarenki, a pogoda, jaka jest, każdy widzi.

Pozdrawiam Irena
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Ogórki gruntowe- uprawa,choroby,szkodniki-cz.5

Post »

Ooo, jak masz taką szklarenkę balkonową i spory balkon to super sprawa. Niestety my z siostrą mamy malutkie balkony i nie ma szans na takie luksusy. Właśnie ładnie powschodził na parapecie Alianz, Do wysadzenia po 20-tym kwietnia w szklarni.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Ogórki gruntowe- uprawa,choroby,szkodniki-cz.5

Post »

Irenko dziękuję.
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Ogórki gruntowe- uprawa,choroby,szkodniki-cz.5

Post »

Ja jeszcze do tunelu nie siałam, myślę, żeby wyłożyć do kiełkowania pod koniec tygodnia.
Ogórki, to jedyne nasiona, jakie kiełkuję, liczę, że w przyszłym tygodniu będzie cieplej, to wygonię rozsadę kwiatków z balkonowej szklarenki do tunelu i miejsce się znajdzie :D

Pozdrawiam Irena
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”