Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Można powiedzieć,że skończyłem zasadnicze przycinanie drzew. Wszystkie jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie przycięte (pogoda była idealna na takie prace). Pozostały jeszcze czereśnie, ale je koryguję w kwietniu ,może w tym roku będzie to marzec bo pogoda sprzyja. Brzoskwinie jak zwykle kosmetycznie przytnę po rozwinięciu liści (jedynie suche gałązki). :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Kolejne i ostatnie tej wiosny odmiany dosadzone, są to gruszki: Bera Biała, Dobra Ludwika, Madame Verte (miała być Bera Diela ale teraz jest niedostępna) ; jabłonie: Grafsztynek Czerwony, Koksa Holsztyńska, Golden Delicious. Pepina Londyńska ; czereśnie Wolska. Schneidera Późna, Lotka Trzebnicka, Gubińska Czarna. :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Korzystając z ładnej pogody usunąłem wczoraj zimowe zabezpieczenia z winorosli. Zabezpieczenia te to kopczyki z ziemi na wysokość 30 cm mające ochronić przed mrozami poniżej wytrzymałości odmianowej. Najczęściej jest to u odmian deserowych -23 stopnie. Mam nadzieję,że już tak wysokich mrozów u nas nie będzie w tym roku. :wink: Osłony z ziemi miały zabezpieczyć korzenie i dolną część pni/łozy przez zimnem by w razie czego odmiana mogła odbić po ewentualnym przemarznięciu.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Dostałem ofertę z pewnej szkółki w Pniewach i zamówiłem (dostawa w przyszłym tygodniu) grusze: Bera Hardenponta Zimowa, Jaśniepańska (synonim Esperena Pańska) i brzoskwinię Flamin Fury. Brzoskwinia jest niedoprecyzowana czy to klon owocujący w lipcu czy w sierpniu. W necie opisywane są dwie takie pory owocowania. Gruszka Bera Hardenponta pochodzi z niemieckiej szkółki, natomiast ewentualna Esperena ma mniej pewne niż niemieckie pochodzenie więc muszę obserwować przez najbliższe lata czy jest to oryginalna Esperena. Obydwie gruszki są szczepione na pigwie więc powniny wcześnie zaowocować. :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Uzupełniłem zamówienie w szkółce w Pniewach o jabłoń Bochowskie. Z informacji od szkółkarza wynika,że ma średnie jabłka dojrzewające w sierpniu niezbyt twarde, zielonożółtą skórkę z niewielkim rumieńcem. Zobaczymy jaka będzie jak już do mnie dotrze (wysyłka we wtorek) i zacznie kiedyś owocować. :wink:
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

A zapytam tak z ciekawości - to ile odmian jabłoni Twoja kolekcja obejmuje na dzień dzisiejszy?
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Na ten moment mam 179 odmian jabłoni. Jak dotrze do mnie odmiana Bochowskie w przyszłym tygodniu będzie 180. Na jesień przybędzie jeszcze 35 (jeśli przyjmą się wszystkie zaszczepione zrazy). W przyszłym roku planuję jeszcze sprowadzić do szczepienia co najmniej 22 odmiany. Najprawdopodobniej będzie to 22, chyba, że jakaś odmiana z zaplanowanych na 2021 rok szczepień grusz, brzoskwiń lub czereśni się nie przyjmie lub nie dotrą do mnie zrazy tych odmian z w/w gatunków. To wtedy przybędzie mi trochę więcej jabłoni i będzie to już pełny zestaw tego gatunku . :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Dzisiaj praktycznie zakończyłem zimowo-wiosenne przycinanie drzew. 10 czereśni 4,5 letnich zostało dosyć silnie skrócone. Docelowo będą prowadzone do wysokości 3-3,5 metra pomimo tego,że są szczepione na Colcie. To ze względu na zabezpieczenie nie przed ptakami i ewentualne opryski. Z cięcia pozostała mi tylko kosmetyka na brzoskwiniach i po zabawie. :wink:
kalenia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 11 maja 2012, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

garom pisze:No cóż, wymagania które stawiasz śliwkom są trudne do spełnienia (prawie wszystkie odmiany są słodkie). Kwaśne lub kwaskowate to grupa mirabelek, ale one przylegaj mocno do pestek. Podobno Miragrande jest słodsza i mniej przylega ale ja jej nie mam więc mogę się mylić. Z moich odmian , które już owocowały takie w przybliżeniu kryteria może spełnić Cacańska Rana ( ale po przetrzymaniu na drzewie też jest słodka) ewentualnie Cacańska Lepotica albo Cacańska Nabolja ( z tym,że Nabolji nie mam więc ta opinia to tylko z opisu tej odmiany ). :)
Poplątanie z pomieszaniem. Uprzejmię donoszę : mirabelki to Prunus domestica subsp.syriaca / podgatunek śliwy domowej/. Owoce dosyć drobne, o miązszu b.słodkim, odchodzącym od pestki. Najbardziej znana to Mirabelka z Nancy; nowsze Bellamira itp. Śliwy nie odchodzące od pestki to ałycze - Prunus cerasifera. Popularna podkładka , drobne owoce, na ogół żółte, kwaśne.Są wyselekcjonowane odmiany o większych owocach np. Golden Sphere czy Unica / purpurowy miąższ i nawet prawie słodka, ale dalej nie odchodzi od pestki/. Inny spotykany gatunek to Prunus insititia /Zibarte/, jej forma St.Julien / Julianka czasami używana na podkładki/. Te pierwsze dwie grupy śliw są notorycznie mylone w kraju.
Gratuluję samozaparcia w tworzeniu kolekcji !
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Etap kalusowania drugiego rzutu szczepienia zakończony, Sadzonki poszły do budynku gospodarczego gdzie dołączyły do pierwszego rzutu szczepień. Po świętach pójdą do gruntu i zobaczymy, ktore sie przyjęły. Na niektórych już znać pewne oznaki życia, ale zobaczymy. :)
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2836
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

garom Katastrofa się stała :( Kot, albo kury złamały mi przyrost Kalwili czerwonej jesiennej :evil: został kikut 7mm chyba bez pąków, mam nadzieję, że na tarczce okulizacyjnej są pąki spiące, teraz tylko pozostaje czekać co wybije odmiana szlachetna, czy podkładka, bo z paka głównego przed złamaniem zaczęły się listki wychylać....
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

No kurcze szkoda, ale jakby co to na jakiś zrazik w przyszłym roku możesz liczyć. :wink: Ja czekam na pierwsze kwiaty i owoce z moich Kalwili, zobaczymy jak będzie .. . :)
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2836
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

;:oj Było by super. I był bym dozgonnie wdzięczny. Na razie tylko czekać zostaje.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”