Kolekcje Floriana cz.2

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Ziarnopłony w większej ilości przesadziłam w różne miejsca one i tak się szybko mnożą.Ciekawe czy i u mnie fajnie zakwitną narcyzy.Śnieżniki też powoli się rozkręcają i za chwilkę będzie błękitny dywan bo mnożą sie jak zwariowane
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2298
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Anido, prawdopodobnie chodziło Ci o pełne narcyzy a nie irysy? 8-) Tak wiem, kwitnienie forsycji oznacza termin cięcia róż. Ja mam kilka miniaturek które przyniosłem z pracy, jak przekwitły i były do wyrzucenia. Przyjęły się i mają już dużo świeżych listków.
Kokorycze to niesamowite rośliny - kwitną przez cały rok i we wszystkich niemal kolorach! Właśnie zaczęły:
kokorycz paprociolistna - wszędobylska i wystarczy zostawić tam, gdzie nie przeszkadza :wink:
Obrazek

najbardziej szlachetna z moich kokoryczy - 'George P. Baker'
Obrazek

ta kokorycz nietypowo należy do roślin cebulowych - corydalis cava:
Obrazek

Jadziu, ziarnopłony rozniosły mi się wraz z innymi roślinami w różnych miejscach. Muszę je usunąć z rabat. To rośliny na miejsca, gdzie nic innego nie chce rosnąć. Na drugim biegunie roślin pod względem wartości, które teraz kwitną to miłek wiosenny:
Obrazek

a ze śnieżników zakwitł kolejny - chionodoxa'Alba'
Obrazek
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Śliczna jest ta Cava, a raczej kolor kwiatów czy ona tez z tych słabo krzewiących się jak malkensis . Mój Miłek też lada chwila pokaże kwiat reszta pąków na razie malutka
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
tu.ja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8927
Od: 21 lip 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Widzę, że Twoja wiosenka trzy kroki przed moją ;:oj Piękne zdjęcia fajnych roślin. Piszesz o ekspansywności kokoryczy paprociolistnej, a u mnie 2 próby zaproszenia jej na rabaty zakończyły się fiaskiem :( Miłek dla odmiany rośnie, ale nie chce kwitnąć. Zaskoczyła mnie fotka abeliofylum. Bardzo rzadko można ją spotkać w ogrodach... Masz mnóstwo ciekawych roślin i ogromne kolekcje kilku gatunków. Podziwiam! Przejrzałam oba wątki i mam jakieś dziwne wrażenie... ;:224
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Oczywiście, że narcyzy ;:124 .
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Żywiec bardzo ciekawy?

No i kokorycze też fajne. W zeszłym roku na jesieni sobie sprawiłem bulwy kokoryczy pełnej ? zachwyca mnie obecnie bujnym kwieciem.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2298
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Jadziu, chyba nie doczytałaś - corydalis cava to kokorycz cebulowa więc nie krzewi się. Ale za to rozsiewa dość łatwo. U Lidzi - Slili widziałem jej cały łan. Bywa też w kolorze białym. Najdelikatniejszą z kokoryczy, jaką miałem, była corydalis flexuosa. Piękne niebieskie kwiaty. Ale wyginęła chyba, choć muszę poszukać - przynajmniej znacznika :?
Podobny kolor co kokorycz pusta ma fiołek wonny 'Rosea':
Obrazek

Izo, czasem tak jest; w jednym miejscu jakaś roślina rośnie jak chwast, w innym - nie chce współpracować. W moim poprzednim ogrodzie sasanki czy pierwiosnki siały się ochoczo. Obecnie - wcale. Za to tutaj lepiej rosną wszelkie rośliny zimozielone i nieco wrażliwsze na mrozy takie jak np. abeliofylum. Nie jest duże ale wyjątkowe o tej porze roku!
Dla Ciebie - przylaszczka pospolita. Też nie do końca lubi moje warunki ogrodowe ale jakoś trwa 8-)
Obrazek

Anido spoko :lol:
pierwiosnek lekarski
Obrazek

Loki, dzięki. Żywiec nie jest spektakularną rośliną ale można ją spotkać na naszym terenie dziko. Z taksonomicznych ciekawostek - należał do rodziny kapustowatych ale nowsze badania włączyły go do rodzaju rzeżucha, co ma swoje nazewnicze odzwierciedlenie - cardamine glanduligera.
Niedawno narzekałem, że nie kwitną jeszcze u mnie barwinki. Teraz obsypane kwiatami:
Obrazek
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

U mnie Twoje sasanki się zadomowiły i kwitną, ale nie zauważyłam, zeby się rozsiewały, więc pewnie "tolerują" zaledwie miejsce :D
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Rzeżucha gruczołowata, mówisz? To tak jak z mahonią co to berberysem została? :-D Oj dzieje się w tej taksonomii, w miarę postępu technik molekularnych, dzieje?

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2298
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Kasiu, u mnie podobnie z sasankami. Ale nawet się trochę rozrastają. Czekają w pąkach na ciepło ;:3
Obrazek

Fiołki wonne nie tylko się rozrastają ale nawet zaanektowały skrawek trawnika :lol:
Obrazek

Loki, pozostańmy przy żywcu gruczołowatym jako nazwie z długą metryką. Natomiast łacińska nazwa jak najbardziej może ewoluować wraz z odkryciami taksonomicznymi :idea: Podobnie rzecz niech się ma z mahonią-berberysem. Moja mahonia już w blokach startowych:
Obrazek

podziwiałem pierwiosnki u Ciebie - moich też już coraz więcej :tan
Obrazek
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Ano zgadzam się w pełni, że nazw zwyczajowych nie powinno się ruszać (trochę bardziej rozwinąłem temat u mnie w wątku)? Tak więc niechaj żywiec, choć formalnie został już rzeżuchą, pozostanie dla użytkowników polszczyzny ciągle żywcem.

Te fiołki to mają potencjał, żeby trawnik w ogóle zastąpić? :;230

Dzięki za uznanie dla moich pierwiosnków ? ja właśnie podziwiam tego Twojego. Niesamowity kolor. Delikatny, pastelowy i zupełnie niecodzienny. Wydaje mi się, że takiego jeszcze nigdy nie widziałem.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7889
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Florku
Przepiękne masz wiosenne maluchy :D
Fiołki cudne ,śnieżniki i ciekawy żywiec.
Dziwna sprawa z przyporządkowaniem do łacińskich rodzajów roślin w nazewnictwie.
Czasem trudno się przyzwyczaić.
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2298
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Loki, cieszę się, że podzielasz mój pogląd co do uszanowania nazw zwyczajowych ;:136 Natomiast jeśli już mamy bardzo ładne i tradycyjne nazwy roślin, to szanujmy je, nie zaśmiecając języka nazwami potocznymi czy regionalizmami. Te zostawmy sobie do pogaduszek z sąsiadką. Nie ma mojej zgody na "marcinki" czy "żonkile" dla połowy narcyzów.
A pierwiosnek, który pokazałem ma rzeczywiście unikatowy kolor - delikatny łosoś. Najchętniej ochrzciłbym go 'Kogra', bo właśnie od niej pochodzi. Inne pierwiosnki też już kwitną, choć mam ich obecnie bardzo mało:
primula auricula
Obrazek

primula juliae
Obrazek

Agnieszko, dziękuję. Wiosenne maluchy jak najbardziej w cenie, bo kwiatów i kolorów jeszcze niewiele.
Tak jak pisaliśmy z Lokim - rewolucji nazewniczej jako takiej być nie musi, a dla dociekliwych wyniki badań taksonomicznych stoją otworem. A za tymi badaniami muszą też pójść przetasowania nazewnicze :idea:
A z maluchów godnym uwagi jest miniaturowa bergenia, która nie raz mocno ucierpiała zimą. Ale nie tym razem więc pięknie kwitnie:
bergenia ciliata
Obrazek

i moja wiosenna ulubienica w pełnej krasie:
hacquetia epipactis
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”