Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Jonzak
200p
200p
Posty: 243
Od: 24 mar 2013, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardziej wyż, niż-niż, czyli Wyż.Śl.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Mam dwie odmiany malin NN, jeszcze nie owocowały, nie przycięte, ponieważ muszę zidentyfikować która jest letnią , a która jesienną.
Jedna ma kolor łodyg wyraźnie brązowy, natomiast druga wpadający w bordowy. Stan na dzień dzisiejszy.
Którą ciąć teraz ?
Ci, co nie wiedzą, ale wiedzą, że nie wiedzą:to prostaczkowie, poucz ich.
Ci, co wiedzą, a nie wiedzą, że wiedzą: to śpiący, obudź ich.

Julian Tuwim
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Po kolorze łodyg nie da się rozróżnić malin(tzn wczesna czy późna/powtarzająca). Np Polana ma czerwonawe łodygi a inne moje powtarzające nie. Miałam też wczesną NN która miała czerwonawe łodygi, a ta którą mam obecnie nie ma.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
Aga2
200p
200p
Posty: 448
Od: 31 mar 2009, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Malinę żółtą Poranna Rosa ścinać jesienią jak Polanę tak?
Pozdrawia Agnieszka.
Mój ogród
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Teoretycznie można by obciąć część pędu która owocował jesienią a pozostałą zostawić na letnie owocowanie. Jednak jak przeczytasz na forum lepiej jest ciąć całkowicie jesienią.
Pozdrawiam Paweł
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Chciałabym dosadzić 4-5 krzaczków malin w swoim ogrodzie. Obecnie mam wzdłuż płotu maliny-kikuty, są to rośliny w formie 2-4 prawie pionowych badyli o wysokości ok. 50-60cm, czasami na jednej roślinie zdarzają się pędy o małej ilości kolców i pojedyncze pędy całe w kolcach. Owocowały w tamtym roku gdzieś od połowy sierpnia, może później, aż do przymrozków w październiku. Jak na takie biedne badyle, było sporo niedużych i smacznych owoców o raczej okrągłym kształcie. Na jesień nic nie ścinałam, teraz widzę, że większość zeszłorocznych pędów ma zaschnięte końcówki, ale niżej wyrastają na nich młode listki, u niektórych roślin widzę też nowe pędy wyrastające z ziemi. Jaki to rodzaj maliny? Letnia, jesienna? Powiem szczerze, że mi pasuje taki "badylowaty", zwarty pokrój, głównie ze względu na ilość miejsca do zagospodarowania. Nie bardzo chcę rozłożyste maliny wymagające podpór. Czy możecie polecić jakieś kompaktowe, niewymagające odmiany? Ziemia gliniasta, bywa sucho (ale mogę podlewać + w planach linia kroplująca), bywa wietrznie, słońca nie brakuje.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Adwena
Masz maliny powtarzające owocowanie zwane inaczej późnymi (wszystko zależy od sposobu wycinania pędów).

W tej chwili masz uschnięte górne części pędów - te które już owocowały. To trzeba uciąć.
Na dolnej części pędów odrosną pąki i na nich będzie wcześniejszy zbiór. Równocześnie z ziemi będą wychodziły nowe pędy które zaowocują w podobnym okresie jak rok temu.
Ja takie maliny wycinam przy ziemi i prowadzę tylko na ten późny zbiór z pędów, które urosną od ziemi.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Skoro są małe owoce i krzaki niewielkie to może wart je wymienić na inny gatunek.
Malin powtarzających (jesiennych jest sporo odmian), nie wymagają one podpór, wystarczy jesienią po owocowaniu wyciąć pędy przy ziemi.
Z nowszych odmian mogę polecić Deniwa, w tej hwili chyba najwcześniejsza malina jesienna.
Pozdrawiam Paweł
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Ostatnia Szansa - tydzień temu obcięłam te suche końcówki, jednak dobrze mi intuicja podpowiadała :wink:

Brodus - one są do wykopania, w ich miejsce chcę zrobić żywopłot, chodziło mi tylko o ustalenie, jaki to rodzaj maliny. Kiedy już wiem czego szukać, to będzie mi łatwiej wybrać kilka krzaków dobrej odmiany ;:215

A jak jest z maliną czarną? Ona też bywa letnia i jesienna i postępuje się analogicznie jak z tradycyjną?
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Malina czarna jest letnia. Owocuje na 2 letnich pędach.

Posadź sobie różne odmiany. Ja posadziłem w tamtym roku 18 odmian po 2 krzaki :-)

Są jeszcze maliny żółte i fioletowe.
Pozdrawiam Paweł
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Wolę te późne, mniej roboty - nie trzeba podwiązywać, robić stelaża, pamiętać, które pędy obciąć, które zostawić itd. I tak roboty będzie masa (warzywnik 200m2 + ogródek kwiatowy przed domem), a że pociecha w drodze to czasu jakoś coraz mniej :wink: Te późne zetnę na jesień i tyle. Oprócz malin planuję także jagody kamczackie, borówki, truskawki, poziomki, mamy też porzeczki, agrest i czereśnię oraz kilka wiśni, może się uda arbuz i melon w foliaku, oczekuję zatem owoców od wiosny do jesieni (jabłka, gruszki, winogrona, brzoskwinie) :tan

Z tą czarną maliną się poświęcę - bo bardzo mi smakuje, chcę tylko 2-3 krzaczki, nie mam za dużo miejsca na nie.
mateos
200p
200p
Posty: 221
Od: 12 mar 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Też mi smakuje i dodatkowo nie ma odrostów korzeniowych, kulturalnie siedzi sobie w miejscu posadzenia. W celu zwiększenia plonu i jakości owocu, powinno się ją ciąć, jedyna wada to kolce.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Ja mam nadzieję w tym roku pojeść truskawek bo posadzone z frigo ładnie się rozrosły. Przesadziłem maliny sadzone jesienią 2018 roku w inne miejsce bo nornica je podgryzała i też mam nadzieję pojeść. Przykryje swoje maliny agrowłókniną żeby lepiej rosły i nie zmroził ich przymrozek majowy.
U mnie maliny zaczynają wychodzić z ziemi.
Pozdrawiam Paweł
chris18404
200p
200p
Posty: 222
Od: 3 maja 2013, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ciężkowic/Małopolska

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Czym nawozicie maliny- mam obornik kursy i bydlęcy naturalny czy dobry będzie czy lelpiej siarczan amonu ? Czy to już czas to zrobić ?
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”