Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE cz.1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
karolamba
200p
200p
Posty: 292
Od: 30 sty 2019, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębnica Kaszubska

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Witajcie! Przygodę z trawnikiem zaczęliśmy z mężem na jesień 2018 roku od przekopania całej działki i nawiezienia ok 30 cm humusu z pola celem jej wyrównania. Ziemia została przesiana przez specjalny przesiewacz, celem wybrania wszelkich zanieczyszczeń, później kiełkujące chwasty jednoroczne zostały potraktowane rundupem. Na przełomie marca i kwietnia zeszłego roku założyliśmy system automatycznego nawadniana, siatkę na krety i zwałowaliśmy całą ziemię, która i tak po zimie trochę siadła.Po zimowym dokształcaniu się jaką mieszankę traw wybrać przystąpiliśmy do siania. Wybraliśmy trawę z firmy barenbrug i nawóz tej samej firmy. Sialiśmy jednocześnie nawóz i trawę po czym wszystko zostało rozgrabione i spulchnione przyrządem do trawników tzw. gwiazdkami. Dosiewek nie robiliśmy bo nie było takiej potrzeby.W sierpniu mogliśmy cieszyć się już pięknym trawnikiem. Ciekawi mnie jak to będzie w tym roku. Dodam ,że wszystko z mężem robiliśmy samodzielnie.Pozdrawiam
samda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 15 wrz 2019, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Muszę dosiać trawę bo niestety nie wszędzie wzeszła w tamtym roku. Teraz mam pytanie czy lepiej teraz sypnąć nawóz (yara complex) i odczekac tydzień i wtedy dosiać trawę czy najpier wysiać i po jakimś czasie sypnąć nawóz?
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Ja bym nie użył tego nawozu na wiosnę, bo ma mało azotu i nie wiem czy potrzebnie na trawnik tyle potasu i fosforu. Według mnie lepszym nawozem byłby Yara bela (saletra wapniowo-amonowa 27%N). Jeśli chodzi o samo nawożenie to można sypnąć nawozu przed lub nawet w trakcie siania trawy (ja tak robiłem i nie było problemu). Najważniejsze to czekać na dobrą ciepłą pogodę, przykryć nasiona piaskiem/kompostem/ziemią i koniecznie codziennie zraszać.
karolamba
200p
200p
Posty: 292
Od: 30 sty 2019, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębnica Kaszubska

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Po zimie też mam kilka ubytków i będę dosiewać trawnik wraz z nawozem i przykrywać przesianą ziemia z kompostownika.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Trawa na .... - jaką wybrać??? Skład mieszanki

Post »

Biorąc pod uwagę zapowiadany przymrozek to lepiej się jeszcze wstrzymać parę dni.
Mirek1975
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 2 cze 2012, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Witam
chcialem w tym roku przesiać trawnik nową trawą tzn Barenbrug RPR tz samo zagęszczającą.
wyczesałem dokładnie trawnik i nawiozłem.
Mam pytanie czy nic sie nie stanie jak teraz dosieje inne nasiona niz poprzednio.
Dzięki za pomoc
danielpf
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 wrz 2019, o 07:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Cześć. Proszę o poradę. Mój trawnik wygląda tak jak na zdjęciu. Zaznaczam że jest to trawnik jeszcze od dewelopera. Planuje w tygodniu zabrać się za renowacje. Jak myślicie od czego zacząć? Myślałem o glebogryzarce i nawiezieniu ziemi. Pozdrawiam
Obrazek
emm89
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 22 sie 2013, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: trawa - proszę o podpowiedź w sprawie nawożenia

Post »

Witam, jakieś 3 tygodnie temu wraz z mężem próbowaliśmy założyć trawnik. oto co nam z tego wyszło.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

jakieś 1,5m od końcowego płotu o tej porze roku jest cień - tam praktycznie nic nie wyrosło.
z przodu coś tam powychodziło ale jest mocno przerzedzona i dodatkowo pojawił się mech. jest to do odratowania czy przeorać i na nowo spróbować? powiem szczerze że jesteśmy amatorami i próbowaliśmy postępować zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu trawy - ale podpowiedzcie co zrobiliśmy źle. trawa która posialiśmy to trawa uniwersalna verve. ziemia którą przykryliśmy wysiane nasiona była przeznaczona do trawników z nawozem.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Nie wiadomo skąd jesteś, ale w Polsce ostatnie 2 tygodnie to były przymrozki. Trawa kiełkuje w dodatnich temperaturach. Było za zimno. Za wcześnie wysiana ta trawa.
emm89
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 22 sie 2013, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

tak też myślałam, że zmarzła. wystarczy dosiać nowej czy trzeba zacząć wszystko od początku? Jestem ze śląska i były przymrozki, mieliśmy ją przykrytą agrowłókniną ale chyba nie pomogło.
Lukasz36
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 kwie 2020, o 07:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Witam jestem tu nowy na forum ,mam pytanie odnośnie siania trawy.Mam zamiar pod koniec kwietnia posiadz około 800 mk trawy,ziemia już wstępnie przygotowana czy zastosowanie przed wysiewem nawozu hydrokomplex , następnie wysiać trawę i zwalowac to dobry pomysł?Czy może najpierw wysiać trawę potem nawóz i zwalowac?Czy ten nawóz się nadaje na start bo posiadam 25 kg tego nawozu i się zastanawiam czy tak zrobić.
Brixon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 maja 2020, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zakładanie trawnika - ogromny problem.

Post »

Witam. Opowiem wszystko od początku.. Zniszczyliśmy starą trawę maszyna tarczową, pózniej to wszystko było bronowane, wywoziłem starą darń, grabałem kamienie.. Przyszli goscie od ogrodzenia zrobili słupki, posadzilismy tuje z żona, kolejnym etapem miało być dowiezienie malej ilosci ziemi, wyrównanie terenu i posianie trawy, pózniej zwalcowanie.. Pogoda nam wszystko popsuła, deszcz pada już ponad tydzień i wychodzi nam stara trawa... Co robić? na razie nie ma jej dużo.. Czy można posiać na starą trawę, nową? Prosze o porade...Dodaje zdjęcie jak to wyglada teraz mniej wiecej. Pozdrawiam
Link do zdjęcia: https://imagizer.imageshack.com/img922/9602/YxN2Df.jpg
posmak77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 wrz 2020, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Założenie nowego trawnika

Post »

Witam, jestem nowy na forum na początku chciałbym się przywitać.

Chciałbym jesienią założy nowy trawnik możliwie jak najlepiej.
Świeża działka, pól roku temu nawieziona została ziemia, humus i tak do tej pory rosło co wyrosło, w załączniku zdjęcia mniej więcej jak to do tej pory wygląda. Kosiłem podkaszarką.
Po okrawężnikowaniu placu chciałbym podsypać przesianej ziemi, mniej więcej od 5-20cm max bo tyle mi brakuje do góry krawężnika i założyć trawnik. Zastanawiam się jak to najlepiej zrobić, mam 3 koncepcje:
1. Opryskać wszystko, odczekać, rozplantować ziemię i siać trawę.
2. Rozplantować ziemie na świeżo skoszone chwasty i siać trawę..
3. Użyć ciężkiego sprzętu czyli talerzówki na te chwasty, rozplantować ziemie i siać.

Proszę o radę.
Pozdrawiam

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”