Problemy z korzeniami storczyka

Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

A ja spytam o coś jeszcze.
Tam jest jeden kwiat czy kilka? Bo mam wrażenie że jest kilka stożków wzrostu z liśćmi.

Jak jeden rozgałęziony to może warto go teraz rozdzielić?

Łatwiej i szybciej dojdzie do siebie jak będzie podzielony.
Grzegorz
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Falenopsisy namaczamy wtedy, kiedy kolor korzeni zmieni się na srebrno szary i na czas do około 30 minut.
Druga sprawa żadnych ciasnych osłonek, tylko doniczkę stawiasz najlepiej na podstawce. Doniczka oczywiście typowa storczykowa.
Suche powietrze od grzejnika na pewno nie służy storczykom. Teraz jest ciepło, więc nie widzę sensu grzania.

Poodcinaj wszystkie chore korzenie i wymocz całość w preparacie grzybobójczym - np. Topsin (kilka kropli na litr wody). Pozostaw na kilkanaście minut, wyjmij i poczekaj żeby obeschło. Kup korę śródziemnomorską, nie żadne gotowe marketowe podłoże i do niej posadź. Korę kupisz np na Allegro.

Dziwi mnie, że Twój ulubiony storczyk a czekałaś nie wiadomo ile żeby coś z t tg m zrobić...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Gandalfwhite pisze:..Tam jest jeden kwiat czy kilka? Bo mam wrażenie że jest kilka stożków wzrostu z liśćmi.
Jak jeden rozgałęziony to może warto go teraz rozdzielić?..
Jestem tego samego zdania, a widzę trzy. Ja bym radzia oddzielić nawet jeśli to basal keiki, chyba wszystkie mają korzenie powietrzne. Część korzeni powietrznych na pewno da się wsadzić w podłoże. Niestety widać, że liście tracą turgor, więc ja satandardowo zalecam wstawić doniczki z podzielonymi pod wysoką folię - zapewnić ciepło w nogi i jak najwyższa wilgotność to dojdą do siebie.
Ale oczywiście wybór akcji ratunkowej należy do właściciela :wit
Oczyszczenie, usunięcie wszystkiego co niepotrzebne, odkażenie i nowe podłoże pomijam, bo o tym już wspomniano.
malgom83
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 lut 2020, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Nigdy nie rozdzielałam żadnego storczyka, strach trochę. Na tym są dwa większe a na jednym z nich jeszcze jeden, trzeci. Prześpię sie z pomysłem :wink: dzięki wszystkim za rady
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Jak będziesz rozdzielać - najlepiej użyć ostrego noża, zdezynfekowanego spirytusem, to zrób to przed namoczeniem w preparacie grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

malgom83 pisze:Nigdy nie rozdzielałam żadnego storczyka, strach trochę. Na tym są dwa większe a na jednym z nich jeszcze jeden, trzeci. Prześpię sie z pomysłem :wink: dzięki wszystkim za rady

To nie pomysł a jedyne sensowne rozwiązanie aby go uratować. Jak go nie rozdzielisz i nie odmłodzisz trzon (skrócisz) to go stracisz.
Praktycznie w takim stanie nie masz nic do stracenia. A może uda się Ci go uratować.
I mieć trzy zamiast jednego.

Decyzja należy do Ciebie.
Grzegorz
joanna xyz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 8 lut 2020, o 13:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Pisałam na poprzedniej stronie o przelanym storczyku. Zrobiłam tak jak było powiedziane, tylko posadziłam go do keramzytu, obecnie roślinka odżyła i podniosła liście, a jeden pęd też zaczął rosnąć ;:138
Tylko przez osłonkę zauważyłam, że niektóre korzenie są zasuszone i martwe, i tu pojawia sie kolejne pytanie - czy wyjąć i poucinać martwe korzenie, czy na tą chwilę zostawić tak jak jest? Nie chcę znowu szokować roślinki zmianami, ale z drugiej strony może te martwe korzenie przeszkadzają?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Wyjmij i pousuwaj martwe korzenie, gdyż mogą być źródłem infekcji.
Jaki pęd zaczął rosnąć? Jeśli kwiatowy, to bezwzględnie go usuń bo inaczej cała energia na regenerację będzie szła na wyprodukowanie kwiatów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
joanna xyz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 8 lut 2020, o 13:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Z bólem serca odetnę ten pęd. Jednak zaniepokoiło mnie coś innego. Czarne plamy na korzeniach powietrznych, jestem przekonana, że to grzyb i trzeba uciąć również ten korzeń, ale wolę wcześniej zapytać kogoś doświadczonego.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Na wszelki wypadek bym odciął i miejsce cięcia posypał cynamonem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MamaLeona
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 cze 2020, o 23:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Witam,

3 tygodnie temu dostałam storczyka. Zaniepokoiły mnie 3 żółknące liście, które po dotknięciu odpadły. Dziś wyjęłam kwiatka z osłonki i korzenie wyglądają tak jak na zdjęciu. Storczyk ma też czarne plamy na pędach. To pewnie zgnilizna :(. Jak go ratować?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Standardowa procedura, wyschnięte, zgniłe korzenie usuwasz i resztę korzenie posypujesz sproszkowanym węglem.
I w zależności ile zostanie zdrowych korzeni sadzisz albo do kory śródziemnomorskiej albo do keramzytu. U mnie się sprawdza się mix tych dwóch składników.
Dobrze byłoby odciąć wszystkie pędy kwiatowe przy nasadzie trzonu żeby nie osłabiać rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ice_efka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 wrz 2020, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Wczoraj zauważyłam na jednym z kwiatów kropki. Jedna była od początku, więc myślałam, że to uszkodzenie, ale pojawiły się kolejne. Najpierw jasne, potem coraz ciemniejsze. Wczoraj wieczorem wyczytałam, że to grzyb i żeby usunąć kwiaty z kropkami. Jeden wyrzucony, ale są pojedyncze kropki na innych. Nie wiem, czy one tez powinny być usunięte? Znalazłam sprzeczne informacje odnośnie tego, czy pryskać, czy nie pryskać.
No i teraz przechodząc do korzeni. Wieczorem tego nie zauwazyłam, storczyki nie były podlewane ponad tydzień, więc rano je podlałam. Po fakcie okazało się, że część korzeni wygląda jak na zdjęciu. Grzyb? Gniją? Odkąd są u mnie, nie były przelane - mam je zaledwie 1,5 miesiąca jednen i 1 miesiąc drugi. Podlane odpowiednio 3 i 2 razy, więc może nawet zbyt rzadko. rano myślałam, że są przesuszone troche, bo na jednym korzenie na wierzchu był przyżółkłe / rzechodziły w brązowe. Liście zaczynają zmieniać kolor i robią się bardzo wiotkie :(

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”