Truskawka- pytania dot.odmiany, uprawy

Drzewa owocowe
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawka- pytania dot.odmiany, uprawy

Post »

Ziemię mamy przygotowaną. Poprzednia właścicielka miała w tym miejscu truskawki, ale usunęliśmy wszystkie, przekopaliśmy ziemię na dobre 30cm i nawieźliśmy z 15cm świeżej z innej części ogrodu (w tym z wybiegu kur - czyli jest trochę nawozu). Mam jeszcze zleżały obornik bydlęcy i koński, ale chyba nie będę dodawać, żeby nie było za dużo. W razie potrzeby zawsze można z niego zrobić nawóz płynny do użycia w sezonie ;) Wierzę, że takie przygotowanie ziemi chociaz w jakiś sposób uchroni nas przed chorobami (ponoć nie powinno się sadzić truskawek tam, gdzie już były, ale my nie mamy więcej miejsca).

Aż mnie naszła ochota na truskawki :lol:
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Truskawka- pytania dot.odmiany, uprawy

Post »

Rzeczywiście nie jest dobrze sadzić truskawek po truskawkach, wszyscy piszą że maks ok. 4-5 lat a najlepiej 3-4 lata.
Muszę Cię zmartwić że 15 cm nowej ziemi to za mało bo truskawka ma korzeń dłuższy niż 20cm i jeśli w starej ziemi są patogeny chorobotwórcze to nowe truskawki też je mogą załapać.
W twoim wypadku najlepszym rozwiązaniem byłyby podwyższona grządki na ok 30cm.
Po kilku latach uprawy mogłabyś ziemie wymienić.
Pozdrawiam Paweł
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Truskawka- pytania dot.odmiany, uprawy

Post »

Kiedy przycinacie swoje krzaczki na wiosnę? :) Piszą, żeby to robić na przełomie marca i kwietnia, ale czy przy takiej pogodzie nie można by było zrobić tego już?
Pozdrawiam, Gosia:)
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3746
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Truskawka- pytania dot.odmiany, uprawy

Post »

Mam Elsanta 10 szt w gruncie 2 rok. Właśnie przyciąłem stare liście i rozłogi. W pojemnikach sadzę co roku nowe i podłoże wymieniam na nowe. Sadzę 80 szt, powtarzających dla dzieci. Całe lato i jesień mają świeże owoce.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Truskawka- pytania dot.odmiany, uprawy

Post »

:wit Seedkris , jakiej wielkości pojemników używasz ?
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Truskawka- pytania dot.odmiany, uprawy

Post »

Unie na początku marca wyczyściłem truskawki ze starych liści. Zaczynają ładnie rosnąć
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3746
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Truskawka- pytania dot.odmiany, uprawy

Post »

Używam dużych pojemników z płyt OSB. Wymiar ok; 20 x 20x 125cm. Ma je ustawione na metalowych stojakach metr nad gruntem.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Truskawka- pytania dot.odmiany, uprawy

Post »

:wit Dzięki , tak myślałam , że powinny być głębsze niż te jakie są dostępne w sklepach .
Zastanawiam mnie uprawa w rynnach , jakieś te rynny płytkie .
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawka- pytania dot.odmiany, uprawy

Post »

Brodus, właśnie zastanawiam się czy tych 10 szt. nowej odmiany nie wrzucić na podwyższoną grządkę, zobaczymy jak nam wyjdzie z miejscem. Z drugiej strony znam osoby, które od X lat uprawiają truskawki w tym samym miejscu (bo mają małe działki na ROD), co najwyżej wymieniają rośliny na nowe co parę sezonów, i mają ładne owoce, więc... ryzyk fizyk :wink:
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Truskawka- pytania dot.odmiany, uprawy

Post »

Sam zaczełem uprawę truskawek w tamtym roku ale z doświadczenia w ogrodzie mamy widziałem jak truskawki z roku na rok są coraz słabsze i w końcu są sadzone w innym miejscu.

Jeśli w ziemi nie ma choroby to truskawki nie powinny chorować.

Tak jak pisałem wcześniej to dużo zależy od jakości sadzonek.
Teraz mam na działce miejsce więc będe je przenosił co 3 lata ale potem będe miał zrobione podwyższone grzadki dla warzyw i truskawek.

Obecnie próbuje wyprodukować własne sadzonki poziomek :-)
Pozdrawiam Paweł
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawka- pytania dot.odmiany, uprawy

Post »

Zobaczymy w trakcie, jak nam to wyjdzie. Na razie jestem dobrej myśli. Ogród mamy duży ale planujemy pokaźny warzywnik, chcemy spróbować uprawy warzyw, które normalnie kupujemy w sklepie, pewnie pierwszy, drugi sezon zweryfikuje nasze plany i coś z warzywnika wypasnie, automatycznie zrobi się miejsce na truskawki :wink: Na razie mamy naprawdę fajny kącik dla nich i wiem, że poprzednia właścicielka miała ładne owoce (częstowała nas), niestety przez przeprowadzkę podlewanie zeszło na dalszy plan, było suche lato i z krzaków truskawek nic by nie było (może jakieś pojedyncze by odbiły) dlatego podjęliśmy decyzję o zakupie nowych sadzonek.

U mnie poziomki już wysiane i puszczają pierwsze liście właściwe, roślinki są naprawdę mikro, trzeba się będzie uzbroić w cierpliwość i delikatność przy pikowaniu. Bardzo cieszą oko takie mikrusy, nie ukrywam :D
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Truskawka- pytania dot.odmiany, uprawy

Post »

U mnie też mają już liście właściwe i na dniach biorę się za pikowanie poziomek. Na początku myślałem że z nich nic nie będzie a teraz to ich jest za dużo :wink:
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Truskawka- pytania dot.odmiany, uprawy

Post »

Czy zmieniając miejsce czy nie plantację na pewno trzeba odmładzać robiąc nowe sadzonki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”