Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Rośliny doniczkowe
Paulala12x1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 lut 2020, o 11:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Pokaże swoje maluszki, marzę o takich pstrokatych jak maja co niektórzy, :(( ehh.
Oto kilka moich ?staruszków? Philodendrony to moja miłość:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
katrina26
1000p
1000p
Posty: 2321
Od: 14 sie 2008, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Hej pomóżcie proszę, moja raphidophora dostała plam na liściach, czy to grzyb? Została już przesadzona. Nie używam w domu chemii ze względu na małe dzieci i kota, nie mam też gdzie wynieść na czas zabiegu. Jest coś naturalnego co mogę zrobić?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Widzę dwa błędy - doniczka nie może stać w ciasnej osłonce, a na podstawce żeby do bryły korzeniowej docierało powietrze. Druga sprawa, podłoże to pewnie sama ziemia? To błąd, bo powinna być mieszanka ziemi i żwirku w proporcji ok. 3:1.
Trzecia sprawa, jak często podlewasz?
W konsekwencji ja bym zaczął od delikatnego wyjęcia z doniczki i sprawdził stan korzeni.
To na liściach najprawdopodobniej jest grzyb. Z naturalnych preparatów możesz spróbować użyć Bioseptu, ale nie ma gwarancji że pomoże. W każdym razie odetnij tą całą zmianę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
katrina26
1000p
1000p
Posty: 2321
Od: 14 sie 2008, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Między osłonką i doniczką jest dookoła minimum centymetr, ziemię zmieniałam, korzenie ok. Ziemia to mieszanka ziemi z keramzytem, drobnym żwirkiem/piaskiem i perlitem. Jest u mnie tydzień, od tego czasu jeszcze nie podlewany. Nie będą to uszkodzenia mechaniczne powstałe w transporcie? Dziękuję za rady :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Jeśli korzenie są ok., a masz go od niedawna to są dwie opcje: pierwsza uszkodzenia mechaniczne, zwłaszcza te kreski na liściu, druga że mogła być przelana przed zakupem.
Myślę, że profilaktyczny oprysk Bioseptem na pewno nie zaszkodzi. Po zrobieniu, jak wcześniej napisałem, pozostaje tylko obserwacja czy nie pojawiają się nowe zmiany.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
katrina26
1000p
1000p
Posty: 2321
Od: 14 sie 2008, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Dzięki :)
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Arameic a na którym oknie stoi Twoja monstera - wschód, zachód ?
I jak często ją przesadzasz + czym nawozisz ?
Też ją mam ale coś słabo rośnie, a zimą wcale.
Może ma za zimno - ok. 18 stopni, ale za to dość jasno :)
Pozdrawiam i zapraszam
Awatar użytkownika
arameic
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1077
Od: 1 kwie 2012, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Siekierki, podlaskie

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

ewa321, moja monstera stoi na parapecie okna wschodniego. W ciągu czterech lat przesadzałam ją dwukrotnie. W mojej sypialni, gdzie stoi monstera, temperatura jest podobna do tej u Ciebie albo nawet odrobinę niższa zimą, grzejnika nie odkręcam zupełnie, bo lubię spać w chłodzie i wydaje mi się, że nie działa to degenerująco na tę roślinę, bo wygląda bardzo krzepko. Nawożę ją tym samym nawozem, co inne rośliny w domu podczas podlewania. Nie martwiłabym się zbytnio na Twoim miejscu, że zimą wcale nie rośnie. Pewnie zacznie lada chwila. :wink: :D
janniezbedny
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 5 kwie 2019, o 19:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Cześć,
Kupiłem ostatnio homalomena rubescens "Maggy" razem z osłonką na doniczkę. Siedziała w niej na styk, więc dosypałem na dno trochę keramzytu i teraz wygląda to tak:

Obrazek Obrazek
1. Czy taki odstęp (ok. 0,5 cm) między doniczką a osłonką wystarczy?
Osłonka nie ma też żadnych dziurek na spodzie do odpływu wody, czy mam je wywiercić?

2. Zauważyłem też biało-żółte plamki na wyrastającym dopiero liściu i pojedyncze na innych oraz (chyba) przędziorki na łodygach.
Obrazek Obrazek Obrazek-podejrzany o bycie pędziorkiem
Może ktoś z was ma taką roślinę i z doświadczenia powie jakie są częste problemy i na co trzeba uważać.
Jako, że nie jestem ekspertem w hodowaniu roślin proszę o wszelkie rady które pomogą mi zapewnić jej jak najlepsze warunki :D.
PS. Roślina stoi po wschodniej stronie
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Po pierwsze, osłonka do wywalenia, doniczkę stawiasz wyłącznie na podstawce.
Po drugie, roślina wymaga bezwzględnie przesadzenia do nowego podłoża, mieszanki ziemi do roślin zielonych/uniwersalna oraz żwirku albo perlitu w proporcji ok. 3:1. Możesz też dodać podłoża do storczyków. Postaraj się w miarę możliwości oczyścić korzenie ze starego podłoża.
Hamalomena wymaga cały czas umiarkowanie wilgotnego podłoża, które nie może być ani zalane ani nie można dopuścić do nadmiernego przesuszania podłoża.
Stanowisko jasne, w pobliżu okna poza dostępem promieni słonecznych przy południowej wystawie. Czyli jak masz wschód możesz postawić blisko okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
janniezbedny
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 5 kwie 2019, o 19:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Ok, dzięki. Czy w takim razie mogę przesadzić do ceramicznej doniczki z dziurami, czy raczej powinna być w plastikowej?
Sory, ale nie jestem pewien jeśli chodzi o przesadzanie do innej ziemi, bo kupiłem ją sklepie z wieloma pozytywnymi opiniami. Poza tym wydaje mi się, że całkiem nieźle wyrosła. Jest sprowadzona z tej hodowli: https://fachjan.nl/en/
https://fachjan.nl/en/plants-general/?a ... d=HoRu24Tf - tutaj na zdjęciu jest w tej samej ziemi co moja. Powiesz jaka jest różnica?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Nie, to podłoże jest beznadziejne - nie widzisz tego? Jest to masowe podłoże produkcyjne, które nie nadaje się do długotrwałej uprawy roślin, bo ma więcej wad niż zalet. Producent tutaj nie ma większego znaczenia, gdyż większość używa mniej więcej podobnego. Każdą kupioną roślinę przesadzamy niezwłocznie po zakupie, to podstawa w prawidłowej uprawie.
Napisałem z doświadczenia, jakie powinno być prawidłowe podłoże.
Doniczka może być ceramiczna, choć w sumie materiał nie ma to większego znaczenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
janniezbedny
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 5 kwie 2019, o 19:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Dobra, już rozumiem :).
1. Czy na pewno nie wystarczy zrobić warstwy keramzytu między doniczką, a tą osłonką?
2. Ile ma być dziurek na spodzie doniczki ceramicznej? Jedna wystarczy?
3. Czy po zrobieniu dziurek w tej osłonce mogę w niej zasadzić roślinę?
Obrazek Obrazek
Generalnie chodzi mi o wykorzystanie tej osłonki w jakiś sposób jak nie teraz to jak homaloena podrośnie, bo strasznie mi się podoba. Jak nie to trudno - pójdzie na inną roślinę.
4. Czy na dnie doniczki ma być warstwa keramzytu?
Jak już mówiłem zupełnie się nie znam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”