Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.III

Post »

Nie ciąć radykalnie takich jabłoni. Przerzedzić tylko wilki. Silne wycięcie wielu gałęzi nie przyniesie żadnego pożądanego efektu.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.III

Post »

Wyciąłem 15 stycznia wilki przy jabłoń Fredom. Ponieważ były to bardzo cienkie gałązki "ran" nie smarowałem pastą. Od kilku dni jest dodatnia temperatura - teraz 7*C.

Obrazek
Pozdrawiam Andrzej.
Marlena_a
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 1 lut 2018, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.III

Post »

W moim ROD rośnie sobie śliwka dąbrowicka (według słów poprzedniej właścicielki).
W tej chwili ma ok. 5 lat. Nigdy nie była cięta a ubiegłego lata miała kilka owoców.
Czy można po prostu przyciąć proste długie witki w połowie ich wysokości?

Ten drewniany panel ma 180 cm.

Obrazek



Obrazek
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.III

Post »

Ostatnio przymierzając się do cięcia zimowo-wiosennego pooglądałem trochę stan swoich drzewek i naszła mnie pewna refleksja. Żeby była jasność zawsze byłem zwolennikiem cięcia letniego jeżeli to możliwe. Jednak ostatnio stwierdziłem że nie jest to do końca dobre dla drzewek. Dlaczego ?
Bo cięcie w sierpniu otwiera ranę, która nie ma szans się zagoić przed zimą. Sierpień i Wrzesień ew. Październik to zbyt mało czasu na gojenie rany, potem przychodzi półroczna jesień czyli naprzemienne deszcze/mżawki/przymrozki czyli warunki niezbyt przyjazne drewnu, sadzę że gorsze niż normalna zima.

Termin wiosenny jakoś bardziej pasuje, bo rany mają cały okres wegetacyjny na zagojenie, co oczywiście jest nie zawsze wystarczające ale jednak dłuższe.

Oczywiście sytuacje opisuje z punktu widzenia mieszkańca zachodniej polski gdzie jesień/zima jest stosunkowo "ciepła" i wilgotna, a wiosna sucha i słoneczna.
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.III

Post »

Witam.

Nie mam pomysłu jak przyciąć śliwkę. To 3 letni Opal. Śliwa miała być karłowata a gałęzie kończyły się na 5m. Dziś potańcowałam wokół niej z sekatorem, kilka gałązek wycięłam ale nie wiem co dalej.


Obrazek

Obrazek

Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.III

Post »

Witam.
W przypadku jabłoni silnie rosnących takich jak np Kosztela, Beforest czy Ananas Berżenicki w celu ograniczenia rozmiaru drzewa lepiej jest wyprowadzić koronę kotłową z trzema konarami czy z większą ilością np 5-6? Jabłonie szczepione na siewce antonówki. To samo pytanie dotyczy też czereśni Burlat szczepionej na czereśni ptasiej
Awatar użytkownika
pawlik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 27 kwie 2013, o 18:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.III

Post »

Ja w spadku po poprzednich właścicielach mam kosztelę która prowadzona była na wiele przewodników. Było dużo smacznych owoców ale były małe, bardzo małe. Po pierwszym moim cięciu (drzewka były zaniedbane) już z rozmiarami owoców było o wiele lepiej. Zeszły rok był w ogóle słaby jeśli chodzi u mnie o owoce. Ale teraz przed tymi wiatrami, były dwa suche i pogodne dni, to przycięłem wszystkie owocowe w tym kosztelę. Usunęłem jej jeszcze dwa konary i myślę że będzie ok. W zasadzie dopiero w tym roku wyprowadzam powoli jabłonie i grusze w kształt jaki bym chciał.
Grzegorz1975
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 29 kwie 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.III

Post »

Witam.
Czy można już przycinać jabłonie, grusze, czereśnie, czy jeszcze poczekać
Pozdrawiam
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.III

Post »

Można, z tym że czereśnie raczej po owocowaniu.
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.III

Post »

A co z brzoskwiniami,które puściły dużo pionowych pędów w górę od zeszłego roku??Czy trzeba je wyciąć??
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Ewa
caabra
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 26 sty 2019, o 20:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: w. podkarpackie

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.III

Post »

Co do cięcia brzoskwini dla mnie inspiracją są filmiki https://www.youtube.com/watch?v=3xtM_Pb_it0 . Według mnie gość fajnie tłumaczy i pokazuje jak mniej więcej potraktować swoje drzewko.
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.III

Post »

A co z tymi młodymi pędami ,które są pionowe??
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.III

Post »

Stingg79 pisze:Brzoskwinia bardzo dobrze znosi cięcie. Prześwietl środek korony, aby wpuścić tam jak najwięcej światła. Wytnij wszystkie cieńsze od ołówka i te które się krzyżują. Radziłbym robić to jak najszybciej, bo za chwilę drzewo ruszy. No i zalecałbym teraz oprysk Sillitem na kędzierzawkę.
Pozdrawiam!
Rafał.
Niepotrzebnie doradzasz pośpiech, bo akurat brzoskwinie i nektaryny powinno się ciąć właśnie jak już ruszają na dobre, a dokładniej w fazie różowego pąka.

A na oprysk syllitem jest już za późno.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”