Kawon ( arbuz ) - część 10

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

kylo
200p
200p
Posty: 285
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Efekty mojego szczepienia wyglądają obecnie tak. Liścienie mają tendencję do odpadania. Może je uszkadzam wycinając dyni stożek wzrostu. Z metody tradycyjnej nic mi się uchowało. Nie zrosły się i padły. Udało mi się zdobyć klipsy więc spróbuję jeszcze metody na jeden liścień.
Mam jeszcze pytanie do metody japońskiej. Mam je kilka dni trzymać w ciemnym inkubatorze, a co potem? Jak poznać, że już im wystarczy tych ciemności? Potem je wystawić normalnie na światło czy jakoś je hartować? Te moje eksperymenty to mocno na czuja robiłem. Padło ok. 50%. Przy obydwu metodach najgorzej było zaraz po zdjęciu folii.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Krzysiek
Acetaminofen
50p
50p
Posty: 95
Od: 25 sty 2019, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Ja swoich po prostu nie stawiałem bezpośrednio na parapecie, w kwestii ciemności. Potem możesz postawić na słońce, ale nie zdejmuj folii przez dłuższy czas, zgodnie z instrukcją któregoś z Kolegów. Jeśli więdną liścienie to może zapominasz utrzymywać duża wilgotność w inkubatorze spryskując sadzonki i ścianki? Ja osobiście zawsze zapominam ile czasu siedzą w inkubatorze, więc moja metoda na czuja co do wyjmowania na świeże powietrze wygląda tak, że jak już uznam że długo się inkubują, to wyjmuje i patrzę czy nie zaczyna więdnąć, oczywiście spryskując żeby się stopniowo przyzwyczajały do suchego powietrza poza inkubatorem.
kylo
200p
200p
Posty: 285
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

W jakimś filmiku ktoś mówił żeby w tej metodzie ich za mocno nie pryskać, bo zraz może wypuścić korzenie i to nie dobrze. U mnie na pierwszym zdjęciu sadzonka na froncie wygląda jakby tak właśnie robiła. Ciekawe co z niej będzie.

Generalnie mam jeszcze stertę nasion i sporo czasu na testowanie. W końcu i ja się nauczę ;:124
Krzysiek
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Po pierwsze nie wyciągaj za wcześnie z inkubatora - minimum 10 dni. Po drugie nie lej za mocno roślin by woda nie dostala sie do miejsca szczepienia - od razu zgnije, zraz zwiędnie i odpanie i masz po sadzonce. Po trzecie ważne są szczegóły - np. sposób cięcia (kąt). Po czwarte - przy takiej wilgotności konieczna jest ochrona przeciwgrzybowa (pleśń). Po piąte - trening czyni mistrza ;) Po szóste - klapnięte liścienie podkładki nie zawsze oznaczają porażkę.
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 984
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Z ostatnim zdaniem wokana zgadzam sie w 100%.
U mnie w dwoch szczepieniach było tak, że liścienie klaply i za kilka dni uschły, a mimo to szczepienie sie przyjeło. :wink:
Piotr
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

W jakiej wielkości doniczkach przygotowywać sadzonki arbuza?
Pozdrawiam Paweł
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 984
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

7x7 wystarczy, tylko jeszcze nie wysiewaj, zrob to za miesiac :wink:
Piotr
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Wiele osób poleca wysiewać arbuzy pod koniec lutego, na niektórych opakowaniach nasion raz piszą od lutego a innym razem kwiecień.
Pozdrawiam Paweł
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

To bzdury całkowite! Rozsada posiana teraz będzie zmarnowana i słaba. Według mnie nadawałby się do kosza, a plony wcale szybciej nie będą :roll: Połowa kwietnia to optymalny termin wysiewu. :wink:
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

brodus pisze:Wiele osób poleca wysiewać arbuzy pod koniec lutego, na niektórych opakowaniach nasion raz piszą od lutego a innym razem
Ciekawe na jakich opakowaniach? Chyba nie polskich. W Hiszpanii czy we Włoszech faktycznie można siać w lutym. W Polsce optymalny termin to połowa kwietnia. I jak już pisali poprzednicy - wcześniejszy wysiew nic nie przyspieszy, tylko osłabi rozsadę i stworzy większe problemy w jej produkcji.
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Polskich, polskich. Też takie cuda widziałam w zeszłym roku. Nawet na popularnych stronach ogrodniczych z poradami się takie byki zdarzają. Nie mam pojęcia, czy osoby, które to piszą, nigdy nie miały z arbuzami do czynienia czy co, ale rzeczywiście wprowadzają w koszmarny błąd. Może w ogrzewanych szklarniach/inspektach tak sieją?
Podobne bzdury piszą, że nie nadaje się zupełnie do wysiewu wprost do gruntu, bo nie dojrzeje. "Guzik prawda".
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Na opakowaniach tak jest i ludzie tak sieją. W dodatku na Polskich filmikach na YT też polecają taki siew i potem jeszcze pokazują takie wyciągnięte tyczki. ;:oj
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”