Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

mutagen
Pojemnik z lodem z filmu o obrotowym kompostowniku mnie urzekł... ;:304
"Domek" mam, tylko inny. To spora kupa zielenizny i odpadów zeszłorocznych z ogródka i sadu oraz kartonu. Wszystko w miarę możliwości przy usypywaniu przemieszane ze sobą.
Co będzie to będzie. Myślę, że dopiero w kwietniu do tego domku zajrzę. W tedy pomyślę, czy coś do kolekcji koleżanek dołożyć.
Przerzucę zawartość na drugą stronę kompostownika i posieję cukinie, a na tą obecną część przyjdą świeże odpadki.
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

Pozdrawiam.
Jest zima, ale jest ciepło, więc przerabiam kompost.Robię aktywator i hoduję dżdżownice.Aktywator i dżdżownice będą mi potrzebne na wiosnę i lato.Aktywator to świeży,aktywny kompost z bakteriami,grzybami itd.Otrzymuję go z przesiewania i przecierania(jak na tarce) kompostu.Przykładowo.Tektura opanowana przez grzyby ma budowę jak ciasto na pierogi.Nie czekam, aż się rozpadnie, ale ją przecieram.Po przesianiu przez sito otrzymuję taki gęsty,lepki kompost, który nie nadaje się jeszcze do zasilania roślin, ale jest świetnym podłożem do hodowli dżdżownic lub jako aktywator kompostu.Aby ten aktywator pozostał do wiosny i lata aktywatorem,a nie zwykłym kompostem, to trzeba obniżyć jego temperaturę.Robię to w ten sposób, że rozdzielam go do małych wiaderek.
Do aktywnego, szybkiego kompostowania używam tektury,młodej trawy,owoców i warzyw.Kompostowanie latem zabiera mi od miesiąca do góra trzech.
Jeśli chodzi o dżdżownice, to hoduję je w butelkach PET.Hoduję w Pet, bo mogę obserwować co się dzieje.W butelce są setki dżdżownic, więc logiczne jest, że nie karmię ich skórką od banana, czy pokrojonym jabłkiem, bo zdechłyby mi z głodu.
Karmię je jak niemowlaka, czyli zmiksowaną papką dodając mąkę i kaszę manną.Nie może być za dużo pokarmu, bo zacznie gnić i moje dżdżownice dosłownie się rozpuszczą.Dzięki butelkom PET obserwuję jak szybko dżdżownice jedzą podany im pokarm.
To na dzisiaj tyle przynudzania.Nie wiem czy kogoś to interesuje, ale mam czas i się trochę nudzę, więc piszę.
A teraz prawdziwy, obrotowy kompostownik, nie taki jak poprzednio gadżet dla bogaczy.


youtu.be/lYyiZjRhFJg

Jak widać są dwie główne metody napowietrzania przy przemysłowym kompostowaniu.Kompost jest nieruchomy,a porusza się maszyna napowietrzająca, albo ruchomy jest kompostownik.Zależy to od tego co kompostujemy i jakie jest obciążenie środowiska przy kompostowaniu odpadów.
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

MUTAGEN

Tak mój "domek" wygląda. Od spodu też siatka. Karton z boku ma ograniczyć nieco wywiewanie ciepła z kompostownika podczas mroźnych wiatrów.

Obrazek

Obrazek

Co do ostatniego twojego filmu to może pomysł dla osiedli pod warunkiem uczciwości mieszkańców,że byle syfu nie wrzucą i będzie na tyle odpadów, aby wydatkować na proces kompostowania tyle energii elektrycznej.
Aż tak mi się nie spieszy z kompostem...
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

Pozdrawiam.
Warto na ten kompostownik dać kartony.Na boki i na górę.
Na wiosnę warto zbić kompostownik co najmniej dwukomorowy z palet jednorazowych.Ja mam plastikowe, kupne, ale teraz bym nie kupował, bo szkoda pieniędzy.Nie sprawdzają się u mnie w praktyce.
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

Pozdrawiam.
Polecam koledze Wolfik kompostownik taki ja na tym filmie


youtu.be/QPaAL2fMMxU

Prosty, tani, solidny w budowie, dwukomorowy
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

Pozdrawiam.
Często działkowicze mający mały kompostownik zadają sobie pytanie, czy w czasie zimy nie zginą dżdżownice?
Pomocą na ten problem może być film


youtu.be/1CdDSQ4ouHM
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

Pozdrawiam.
Dzisiaj film o dżdżownicach dla działkowców i wędkarzy.
Powinno to być interesujące dla posiadaczy małych kompostowników, gdzie istnieje niebezpieczeństwo wyginięcia dżdżownic.


youtu.be/GO6HyZ5rTac
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

Zajrzałem w sobotę do kompostownika i muszę się pochwalić,że dżdżownice radzą sobie znakomicie o czym świadczą dość liczne kokony i kopulujące się robaczki.
W zeszłym roku zachęcałem hodowców dżdżownic do wysyłania ewentualnych nadwyżek do ośrodków rehabilitacji jeży jako wkład do kompostu dla tychże ośrodków, ale chyba moje zachęty nic nie pomogły.
A szkoda.
zbyszek50
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 13 gru 2009, o 15:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

Ja byłem w piatek na działce, amerykanki w kompostowniku szaleją !!!! :D :D :D
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

Pozdrawiam.
Dzisiaj film o produkcji aktywatora do aktywacji biologicznej kompostu na wiosnę.


youtu.be/_sado-eaqag
milix
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 sie 2013, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

Bardzo mi się podoba ta metoda trzymania w butelkach, ale niestety coś źle zrobiłem i dzdzownice mi się potopiły/udusiły. Można prosić o film jak przygotować taką butelkę na jesień?
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

Pozdrawiam.
Ciężko taki film instruktażowy nakręcić.Najlepiej kupić w internecie dżdżownice plus substrat, w którym były hodowane.Dać do butelki z dziurkami i dodawać pokarmu, czyli zmiksowane owoce i warzywa plus mąka i kasza.Wody nie dajemy, bo CO2 i H2O to produkty końcowe kompostowania obok biohumusu.Butelka PET jest przezroczysta, więc widać kiedy dodawać jedzenia.Trzeba trochę wprawy.JA nim to opanowałem , to paręnaście razy udusiłem dżdżownice.No, ale mi nikt nie podpowiadał, tylko metodą prób i błędów hodowałem.
Po pewnym czasie trzeba dżdżownice dawać do większych butelek lub ich większej ilości.
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

Pozdrawiam.
Jak jest za wilgotno, to dajemy łyżkę od herbaty mąki, a jak za sucho to przecier z jabłek czy obierek z ziemniaka.
Jak to pokazać na filmie?
Ćwiczenie czyni mistrzem, czyli trzeba się tego nauczyć.
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”