Chirurgia drzew - PORADY

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

mathun, nie tnie się w okresie bezlistnym orzecha włoskiego - jakie to zaskoczenie, że płacze? Sok ksylemowy krąży już w konarach od dobrego miesiąca przy takiej pogodzie.

Margo_margo, nie wygląda jeszcze źle Zerwij korę tam, gdzie spada i zamaluj odsłonięte drewno impregnatem typu drewnochron. Koniecznie odciąż wierzchołki konarów, które uważasz za zagrożone wyłamaniem. Tam gdzie leci guma, możesz ją oczyścić i zamalować płynnym miedzianem, ale bez otwierania tych ran.

Grzegorzy, dobrze to wygląda. Oczyściłeś pień, zaimpregnuj tylko tę dużą ranę drewnochronem. W tym wieku powinieneś wprowadzić też przynajmniej jednorazowe nawożenie. Przy obwodzie 190 cm radzę rozsypać pod koniec marca 30 kg azofoski równomiernie w rzucie korony, albo nawet szerzej - w promieniu 10 m od pnia. I podlać po nawożeniu, żeby nie stracić azotu. Pielęgnacja korony powinna ograniczać się w tym wieku do usuwania suchych gałęzi i korygowania ciężaru konarów, które mogą być podatne na wyłamanie. Drzewo kwalifikuje się na pomnik przyrody. Jaka to odmiana?

Jurek_Z, obrazek nie wyświetla się.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Jurek_Z
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 maja 2011, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Spróbuję jeszcze raz
dodam że pień ma średnicę około 10cm
Obrazek
Pozdrawiam Jurek
Grzegorzy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 lut 2020, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

ERNRUD pisze: Grzegorzy, dobrze to wygląda. Oczyściłeś pień, zaimpregnuj tylko tę dużą ranę drewnochronem. W tym wieku powinieneś wprowadzić też przynajmniej jednorazowe nawożenie. Przy obwodzie 190 cm radzę rozsypać pod koniec marca 30 kg azofoski równomiernie w rzucie korony, albo nawet szerzej - w promieniu 10 m od pnia. I podlać po nawożeniu, żeby nie stracić azotu. Pielęgnacja korony powinna ograniczać się w tym wieku do usuwania suchych gałęzi i korygowania ciężaru konarów, które mogą być podatne na wyłamanie. Drzewo kwalifikuje się na pomnik przyrody. Jaka to odmiana?
Witam, dziękuję za odpowiedź. Wykonam nawożenie pod koniec marca, mam około 30 kg polifoski 6 oraz 15 kg mocznika, czy mogę taki wariant zastosować? Co do pielęgnacji korony chciałbym trochę przyciąć gałęzi, aby środek ciężkości znalazł się bliżej pnia, oraz sprawdzić konar na górze w miejscu cięcia gdyż około 10 lat temu jabłoń została skrócona mniej więcej o 1/3. Nie mam pojęcia co to za odmiana. Co do pomnika przyrody muszę sprawdzić jakie to roziązanie ma to wady/zalety. Odnośnie czyszczenia pnia wewnątrz jestem raczej pewny, że zgnilizna sięga do poziomu gruntu, wyczyściłem tylko dotąd dokąd sięgam ręką. Pozdrawiam
Patrycja82+
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 sie 2018, o 02:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Hirurgia drzew- prośba o poradę

Post »

Witam,
ponownie proszę o pomoc w sprawie wcześniej omawianego przeze mnie drzewa. Mam na myśli brzozę z uszkodzoną korą (zdjęcie jest umieszczone we wcześniejszym wpisie na str.20).Tak jak wcześniej opisałam zauważyłam sączący się po niej brązowy płyn. Drzewo marniało, więc wykonałam kurację preparatem SUBSTRAL na fytoftorozę. Następnego roku drzewo nadal wyglądało marnie, nie zazieleniło się na wierzchołku, przez co były tam widoczne same gałęzie. Teraz po ostatnich wichurach wierzchołek drzewa odłamał się. Odłamana cześć była zupełnie sucha, a w przekroju widać czarne nacieki (zdjęcia). Wiem już, że korekcyjne cięcie po ułamaniu drzewa mogę dokonać w sierpniu. Chciałabym też wzmocnić brzozę jakimiś preparatami. Bardzo proszę o radę jak poprawić jej kondycję i czy jeszcze leczyć ją na fytoftorozę. Dodatkowo LAK BALSAM już się wykruszył ze wcześniej opisanych ran. Czym mogę zabezpieczyć stare rany? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Jurek_Z
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 maja 2011, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Udało mi się zrobić lepsze zdjęcie dziury w moim złotokapie. Ta dziura ma głębokość 7cm. Średnica pnia to 10cm.
Czy ją czymś zalepić? Czy nawiercić jakiś otwór żeby nie zbierała się tam woda?
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Jurek
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

ERNRUD pisze:mathun, nie tnie się w okresie bezlistnym orzecha włoskiego - jakie to zaskoczenie, że płacze? Sok ksylemowy krąży już w konarach od dobrego miesiąca przy takiej pogodzie.
Wiem że wygląda to podobnie, ale mimo wszystko mówię o orzechu japońskim, a nie włoskim..no i już wiem że płacze. Szczerze mówiąc myślałem że zima jest bezpieczna jeśli chodzi o przycinanie wszystkich drzew.
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
Patrycja82+
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 sie 2018, o 02:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Witam,
ponawiam swoje zapytanie.
Pozdrawiam :)
Jurek_Z
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 maja 2011, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Ja też nie wiem co zrobić z dziurą w moim złotokapie. Może ktoś pomoże. Czy mam spiąć gałęzie przy tym rozwidleniu, czy może jedną wyciąć?
Pozdrawiam Jurek
Jurek_Z
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 maja 2011, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Ostatnio zmieniony 22 mar 2020, o 07:48 przez ekopom, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: zamieniłem duży rozmiar zdjęcia na link
stern
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 4 paź 2014, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Proszę o porady do załączonych jabłoni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam,
Dawid
Promilus
200p
200p
Posty: 454
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

@stern - dobrze się goi, po prostu oczyścić odsłonięte drewno (do jasnego) i zaimpregnować, może być funaben, może być olej do drewna. Ważne żeby zamknąć drogę dla patogenów, głównie grzybów.
Mercadio
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 19 sie 2019, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

@Jurek, widzę że zanim ktoś ci odpowie, albo zanim się zdecydujesz na jakiś krok to twój złotokap padnie. Chociaż nie jestem ekspertem od złotokapów to powiem ci, co ja bym zrobił na twoim miejscu. Wyciąłbym tą mniejszą gałąź idącą pod ostrym kątem, wyczyścił dziurę i zasmarował funabenem. Innej metody tutaj nie widzę, tym bardziej że widełkowe rozgałęzienie nie wróży dobrze. Kiedyś po większej wichurze obudzisz się i zobaczysz oderwaną gałąź ze zdartą korą z pnia, więc lepiej działać szybko. Gdyby nie było tam dziury, można by podwiązać wyżej gałęzie zapobiegając wyłamaniu, ale teraz to tylko amputacja. Takim sytuacjom (widełkowym rozgałęzieniom) powinno się zapobiegać wcześniej na etapie wzrostu i kształtowania korony.

-- 22 mar 2020, o 11:21 --

@Jurek, jeśli możesz, zrób zdjęcie dziury z drugiej strony, żeby widzieć lepiej jak duże spustoszenie tam jest i zdjęcie całości drzewka, żeby ocenić czy taka amputacja nie pozbawi połowy korony.
Jurek_Z
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 maja 2011, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Chirurgia drzew - PORADY

Post »

Dziękuję za poradę. Od drugiej strony nie widać żadnych ubytków. Tak myślałem że trzeba tą gałąź obciąć. Trochę szkoda ale tak chyba będzie najbezpieczniej. Tylko jedno pytanie. Którędy poprowadzić cięcie i jak zabezpieczyć tą dziurę. Czy po obcięciu gałęzi jakoś otworzyć tą dziurę żeby się w niej nie zbierała woda czy może ją czymś zalepić?
Pozdrawiam Jurek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”