Czereśnia - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Jak na karłową masz bardzo duże przyrosty, chyba zbyt mocno zasilasz
per aspera ad astra
Darek53
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 lut 2020, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

W okresie letnim tylko to drzewko podlewam i nic więcej.
Dodaję jeszcze dwa zdjęcia z innej strony.
Obrazek Obrazek
grzesio764
100p
100p
Posty: 138
Od: 8 sie 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Płocka

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Na pewno kałowa nie będzie.
Darek53
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 lut 2020, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

A więc patrząc na proponowane przez kolegę Adek13 linie cięcia zaznaczyłem je na widoku z innej strony
czy tak to przyciąć ?
Obrazek
Awatar użytkownika
Adek13
200p
200p
Posty: 347
Od: 11 kwie 2013, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Darek53 pisze:A więc patrząc na proponowane przez kolegę Adek13 linie cięcia zaznaczyłem je na widoku z innej strony
czy tak to przyciąć ?
Obrazek
Ciężka sprawa tak ciąć po zdjęciach bo z każdej strony drzewo wygląda inaczej ale jeszcze zrobiłbym to tak
Obrazek
Samo cięcie na czerwono jeżeli chcesz mieć ją wysoką a jak chcesz obniżyć to niebieskie + czerwone. Nie zostawiaj takich kikutów jak masz na rozwidleniu dwóch najgrubszych gałęzi bo drzewo zachoruje. Zawsze tnij jak najbliżej drewna żeby się zagoiło. Jak za kilka lat korona się zagęści to będzie można uciąć tą najniższą po lewej ale na razie bym ją zostawił bo pojawią się tam owoce już w tym roku z tego co widzę. ;:108
Darek53
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 lut 2020, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

No to już wiem bardzo dużo, drzewko już w tamtym roku miało kilka dorodnych owoców :)
a kikut już był od początku kiedy je kupiłem.
Awatar użytkownika
Adek13
200p
200p
Posty: 347
Od: 11 kwie 2013, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Obrazek
Tą czereśnie zasadziłem w 2012 roku na wiosnę czyli w tym roku leci jej 9 sezon. Jak ją sadziłem to miała połowę tej wysokości co jest teraz pomalowana. Tak naprawdę to była sadzona bardzo amatorsko - szpadel kompostu wymieszany z rodzimą glebą, przyklepane i to by było na tyle :lol: Jedyne cięcie jakie robiłem to było w zeszłym sezonie - poucinałem wszystko co szło zbyt do góry aby rozrastała się na boki. W tym roku to powtórzyłem i dodatkowo lekko prześwietliłem to co szło w głąb drzewa wycięłem. Co to za odmiana? Nie wiem, na bazarku było powiedziane, że owoce mają być ciemne i duże i takie też są 8-) Dojrzewają koniec czerwca/początek lipca.
wojtas91
100p
100p
Posty: 113
Od: 20 paź 2007, o 13:19

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Witam.
Zaznaczy mi ktoś jak mam przyciąć czereśnie?
5 letnia, przesadzona kilka dni temu w inne miejsce, wysoka na 5m. Wg mnie dużo za wysoka czy dałoby radę tak ściąć aby miała 3 m, była wezsza i przyjęła się w nowym miejscu?


Obrazek
wojtas91
100p
100p
Posty: 113
Od: 20 paź 2007, o 13:19

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Nikt nie wie??
Jarzab
100p
100p
Posty: 140
Od: 11 cze 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Ciekawe zagadnienie, bo generalnie czereśnie się tnie po owocowaniu. Sam się chętnie dowiem.
Może zapytaj na fb zielonego pogotowia ?

Ja bym ciął tak:
- lewy przewodnik całkowicie i zostaje tylko prawy
- (musztarda po obiedzie ale troszkę blisko podjazdu)
- ta małe u dołu tez całkiem do wycięcia
- długie gałęzie skrócić o 1/3-1/4 nad w miarę poziomym odrostem lub oczkiem skierowanym do zewnątrz

https://imgur.com/a/5452nYE
kropkowane to przewodnik który bym wywalił
lub to miejsca w którym bym ciął, wyżej albo niżej
Po cięciu rany koniecznie zasmarować funabanem lub farbą olejna. I ciąć na obrączkę, jak najbliżej pnia, nie zostawiać sęków.

Nie jestem ekspertem !!!
Sam u siebie dość mocno zredukowałem drzewko o ok 1/3 ale to było w terminie.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1412
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Więc założenie takie - możliwe, że straciła połowę korzeni plus jest już za wysoka, trzeba załatwić "dwie pieczenie".

Mam i ja koncepcję, mianowicie na czerwono to grubsze cięcie, na lewym przewodniku 2 propozycje, wybrałbym to niżej. Tnij pół centymetra za ostatnią gałęzią jaka zostaje, pod kątem do podłoża - żeby woda spływała z miejsca cięcia. Na żółto kosmetyczne - przytnij wszystkie gałęzie boczne, tak aby zostawał tylko odrost wychodzący na zewnątrz (czyli tniesz pęd idący od rozgałęziania do góry i ten wracający w stronę pnia) - da to w przyszłości szerszą a niższą koronę. O maści nie zapomnij, byle nie Sumin jak nie chcesz stracić drzewa. Ja mam małe doświadczenie i dobrze, żeby ktoś z większa wiedzą zweryfikował to co napisałem. Bo tak teraz patrzę i nie wiem czy na prawym przewodniku nie przesunąłbym tego cięcia rak z metr niżej - nad rozgałęzieniem...

Obrazek
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Czy teraz można profilować 2 letnią czereśnię ?

Post »

Witam,

mam 2 letnią sadzonkę czereśni, ma taki dziwny wygląd (pewnie niskopienna) jak na rysunku poniżej. Nie wiem czy teraz jej 5 bocznych gałązek przyciąć na 4 pąki a przewodnik 1/4 długości czy teraz to może kiepski pomysł. Czereśnia zakupiona jesienią.

Proszę pomóżcie , co mam z nią zrobić.

Obrazek
=============
Płeć: Męszczyzna
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Czy teraz można profilować 2 letnią czereśnię ?

Post »

Dlaczego uwżasz że ma dziwny wygląd?
Wystarczy skrócić boczne gałęzie tak aby dolne były dłuższe od górnych a przewodnik ok 50cm nad najwyższą gałęzią. Oczywiście dla wygody najniższe gałęzie powinny zaczynać się od 50cm w zwyż nad ziemią.
Pozdrawiam Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”