Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
nullobject
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 25 sty 2020, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Wszystko zrobione, dziś przesadziłem popryskałem/podlałem na owady, jutro na grzyba.
nullobject
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 25 sty 2020, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Ciąg dalszy. Po przesadzeniu i opryskach tak jak wyżej dzisiaj zauwazyłem na ziemi pleśń. Co robię zle i jak temu zapobiec?
https://ibb.co/7tDWpm3
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Nullobject nic źle nie robisz, to winna ziemia uniwersalna. Zrób roztwór Topsinu ok 4-5 kropli na litr wody (proporcjonalnie mniej) i podlej. Powinno pomóc.
nullobject
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 25 sty 2020, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Pomogło, dziękuje. Mam nadzieje ze palma pozbiera się do życia bo póki co mam wrażenie ze wegetuje.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Po naruszeniu korzeni musi trochę odchorować, będzie się zbierać minimum dwa miesiące
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Raczej nastaw się na dłuższy okres. Palmy regenerują się dłużej niż dwa miesiące, okres ten może trwać pół roku, a nawet dłużej. Wszystko zależy od pory roku, stanu palmy ale też warunków uprawy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nullobject
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 25 sty 2020, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Kencja bez zmian w fazie regeneracji, jednak dzis zauwazyłem tylko na jednej malutkiej lodydze powrót choroby (oderwałem). Czy moge w jakis sposob zaregować, zeby zabezpieczyc reszte rosliny? Podlewam bardzo rzadko, nie przelewam.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Możesz jedynie powtórzyć oprysk i podlanie preparatem grzybobójczym.
Pisałem, że palmy trudno się regenerują i nie zawsze uda się je uratować.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
IzabelaT
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 kwie 2020, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Howea_chore liście

Post »

Witam,
Proszę o pomoc w wyleczeniu mojej rośliny. Moja Howea ma już 2 lata i w ostatnich miesiącach jej stan się znacznie pogorszył. W zeszłym tygodniu ponownie przesadziłam ją do większej doniczki do ziemi do palm z keramzytem na dnie.
Na liściach widać brązowe 'przepalenia' lub 'wysuszenia'. Howea marnieje w oczach.
Korzenie miała czyste. Na liściach i łodygach brak widocznych gołym okiem szkodników.
Howea stoi w odległości ok. 1,5m od okna południowo zachodniego. Może to od słońca?
spryskiwana jest codziennie, podlewana raz w tygodniu odstaną wodą.
Co może jej szkodzić? Co źle robię?

Pozdrawiam,
Iza T.
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dwie opcje, z przelania - zbyt cykliczne podlewanie, doniczka wstawiona do osłonki zamiast na podstawkę, podłoże powinno być mieszanką ziemi i dodatkowo żwirku albo perlitu w proporcji ok. 3:1.
Czy bryła korzeniowa była mocno przerośnięta, żeby dawać większą doniczkę? O ile większa nowa doniczka od bryły korzeniowej?
Podlewanie, podlewamy większą ilością wody i rzadziej - wierzchnia warstwa podłoża do kolejnego podlania powinna przeschnąć.
Druga opcja, mogłoby być zbyt suche powietrze. Czy w pomieszczeniu jest włączony grzejnik? Z góry uprzedzam, że spryskiwanie wodą nic nie daje oprócz zmycia kurzu. Jeśli wilgotność powietrza oscyluje wokół 30%, to albo wyłączyć całkowicie grzejnik albo pomyśleć nad nawilżaczem powietrza.

Jednak optuję za opcją pierwszą, zwłaszcza biorąc pod uwagę plamy na liściach na 3 zdjęciu - to grzyb.
Kup Topsin i zrób oprysk w stężeniu kilka kropli na litr wody. Wywal osłonkę i postaw na podstawce, żeby korzenie mogły oddychać. Odpuść sobie spryskiwanie wodą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Patrycjaaaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 kwie 2020, o 18:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry!

Niedawno dostałam w prezencie Kencję, jest mogą pierwszą palmą w całej kolekcji roślin. Od początku zaniepokoił mnie kolor nowo wypuszconego liścia. Jest brązowy, jakby zasuszony. W doniczce są 3 sadzonki, z czego jedna (ta, z której wyrasta liść o którym mowa) nie jest żywo zielona, pędy są zdecydowanie bardziej brązowe niż pozostałe dwie. Przy przesadzaniu korzenie były w dobrym stanie. Czy należy usunąć ten nierozwinięty liść, a może całą sadzonkę? Bardzo proszę o pomoc, jeśli chodzi o plamy jestem laikiem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

To normalny kolor młodych liści.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Patrycjaaaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 kwie 2020, o 18:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

O ja niemądra :oops: Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź! Jak długo rozwija się młody liść? Czy ciemniejszy, brązowawy kolor pędów jednej z sadzonek też jest normalny? To cechą starszych liści?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”