Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

ODPOWIEDZ
kasia78
50p
50p
Posty: 66
Od: 2 lip 2011, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.podlaskie

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Dziękuję bardzo. Mam nadzieję, że w tym roku będzie więcej kwiatów i niczego nie popsuję.
Silmarillion
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 17 wrz 2017, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

A może (biorąc pod uwagę pogodę ) już zacząć cięcie róż ? Korci mnie , bo puszczają już tyle pąków, że aż szkoda tej energii.
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Konia z rzędem temu kto odpowie na to pytanie ;:174 . Z jednej strony pogoda, z drugiej kalendarz ...
Chyba zacznę omijać moje róże z daleka żeby nie patrzeć na rosnące pąki i się nie denerwować.
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
elja
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 3 maja 2012, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Ja tam uważam, że należy dostosować się do aury i w zależności od miejsca zamieszkania ciąć albo nie :lol:
W górach i na pogórzu nie, bo jeszcze zimowa aura ale u nas na Dlnym Śląsku regularna wiosna, zatem dziś posadziłam 2 nowe róże i zaczęłam cięcie, które zresztą wiąże się z usuwaniem wszystkich starych liści - nosicieli zarodników grzybów - one też nie patrzą w kalendarz i rozsiewać się będą szybciej przy takiej pogodzie.
Pozdrawiam serdecznie
Ela
Silmarillion
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 17 wrz 2017, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Sławko, ja niestety nie mogę omijać róż, bo rosną zbyt blisko wejścia do domu :wink:
Elu, dziękuję- skoro Ty sadzisz to ja na próbę przycięłam trzy krzaczki (takie schowane w zacisznym miejscu) i będę obserwować czy to było warto być niecierpliwym :) -nie wspomnę, że przycięłam większość clematisów :oops:

Niech moc będzie z Wami ogrodnikami !
Aga
krasna101
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 925
Od: 5 gru 2011, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: suwalszczyzna

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Mam parę róż wielokwiatowych. W ubiegłym sezonie przy powtórnym kwitnieniu bardzo wybujały w górę i długo były zielone więc na zimę ich nie podcinałam. Teraz nie wiem jak mam je podciąć bo na całej długości pokazują się pączki nawet na samej górze.
Awatar użytkownika
dorotka350
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5486
Od: 26 maja 2014, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

krasna101, róże wielkokwiatowe tniemy nisko. Nie patrz, że na całej długości pędów masz pąki. Wycinasz pędy cienkie, suche, zostawiając tylko te zdrowe i silne. Tnij i nie bój się. Możesz je przyciąć na wysokość dłoni, zostawiając 3-5 oczek. Takie cięcie wielkokwiatowych i rabatowych bardzo się opłaca. W czerwcu zobaczysz, że róże Ci się odpłacą wspaniałym kwitnieniem ;:167
Grzegorz1975
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 29 kwie 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cięcie róż

Post »

Witam
Czy już można przycinać róże, czy jeszcze poczekać, a jeżeli tak to od kiedy.
Pozdrawiam
marek69
200p
200p
Posty: 331
Od: 8 lip 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Chełmińskie

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Jestem zwolennikiem terminu kwitnienia forsycji. Tylko nie pierwszego kwiatka, na krzewie posadzonym przy nagrzewającej się ścianie.
Pozdrawiam Jarek
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Rozmnażanie róż przez ukorzenianie pędów

Post »

Ja mam kłopot z różami, ponieważ są to róże historyczne, parkowe i pnące. Wsadzone rok temu. Niestety odmian nie znam i nie wiem czy wszystkie muszę przyciąć teraz czy tylko niektóre? Mam też ok 60cm sadzonkę Flammentanz i też nie wiem czy ją ciąć czy nie?
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Możesz spokojnie dać im się rozrosnąć. Wyciąć trzeba pędy uszkodzone, chore itp, jeśli takie są.
Pozdrawiam. Sławka
Dori_fikus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 kwie 2018, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Witajcie, klimat jaki mamy każdy widzi. Wiem że tniemy róże dopiero w kwietniu. Co jednak, jeśli moja nieprzycięta róża ma już 5 centymetrowe młode pędy? Czy mocne przycięcie jej za miesiąc nie osłabi rośliny?? Czy mam się młodymi pędami nie przejmować i ciąć jakby ich nie było??
Cristopor
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 mar 2020, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Witam szanowne grono.
Mam pewne pytanie.
Dostałem od dziadków działkę ROD i na niej rośnie parę róż. Prawdopodobnie to odmiana Chopin.
Niestety nie mam pojęcia jak zabrać się za ich cięcie. Prawdopodobnie one wcześniej były źle przycinane i zrobił się busz.
Z tego co widzę to część łodyg jest zdrewniałych.
Chciałbym odmłodzić je i nie wiem w jaki sposób.
Czy mogę te wszystkie łodygi przyciąć dość niski, a te zdrewniałe całkowicie usunąć?
Zamieszczam zdjęcie jednej z tych róż

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”