Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
artur-kapela
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 12 lut 2017, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Dziewczyny, Chłopaki
czyli jak wiśnia złapała "monilioza"
i miałbym ja skutecznie opryskać,
a na chwilę obecną jest taka wysoka że nie za bardzo uśmiecha mi się latanie po gałęziach
to muszę ją przyciąć i to stanowczo do wyleczenia ...
łatwiej będzie pryskać odrosty i zrywać owoce.
Pytanie czy to świństwo nie rozsiewa się na inne egzemplarze ... śliwki chociażby.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Zapytaj wójka "dobra rada" Google to dostaniesz wyczerpujacą odpowiedź. :D
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Kapela, do opryskiwacza można dokupić przedłużki lancy i tak opryskać nawet 4- 5 metrowe drzewko. Mam lancę teleskopową do 5 m, ale mnie okropnie wkurza, zwinięty w serpentynę wężyk wokół lancy rozwinął mi się, zupełnie wymknął się kontroli, plącze się mi pod nogami, gdy muszę lancę skrócić. Jedyny plus, to to, , że w trakcie oprysku można jej długość regulować.
Pozdrawiam! Gienia.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Gieniu jak skracasz lancę to kręć jednocześnie tak aby wąż się owijał na dolnej części.
91Kylo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 5 lut 2020, o 17:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Witam, zauważyłem to dziś na mojej wiśni https://images89.fotosik.pl/318/8e86d352f7ede215.jpg

czy wie ktoś może co to jest jakby żywica wypływała z drzewa ?

Za duże zdjęcie, zmieniłam na link/jagusia111
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2837
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Możliwe, że to są objawy raka bakteryjnego drzew pestkowych. Możliwe nawet, że to sprawka tych czopów po gałęziach, które powinny być usunięte na gładko.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
91Kylo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 5 lut 2020, o 17:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

A w jaki sposób można by to zwalczyć?, być może to wina cięcia wiśni zaraz po zbiorze owoców i nie zabezpieczeniu ran po suchych gałęziach
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Na choroby bakteryjne ( i wirusowe) nic nie wymyślono, niestety antybiotyków dla drzew nie ma. Mocno zaatakowanego drzewa nie uratujesz, a o porażonego słabiej,, można powalczyć środkami miedziowymi , zyskasz parę lat. Przy chorobach bakteryjnych najważniejsza jest profilaktyka, bo jak dopadnie to "po ptokach" :roll:
A może to tylko monilioza? Przy niej też następuje wyciek gumy? Poszperaj i poczytaj o raku drzew pestkowych i o moniliozie - to jest choroba grzybowa i ją możesz zlikwidować przez odpowiednie opryski.
Pozdrawiam! Gienia.
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Najpierw pousuwaj kikuty które powinny być usunięte na czop,a następnie posmaruj maścią ogrodniczą cięcia.
Sawa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 16 sie 2018, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

91Kylo na działce ROD, którą kupiliśmy, rośnie czerecha (wiśnioczereśnia) zakażona rakiem bakteryjnym na pniu. Zgodnie z tym, co przeczytałam tu na forum, trzeba ostrym nożem wyciąć całą zakażoną tkankę i zasmarować rany maścią ogrodniczą z dodatkiem miedzianu. Tak zrobiliśmy w zeszłym roku, a jeden mocno porażony i zamierający konar wycięliśmy w całości. Niestety w kilku miejscach problem powrócił, ale juź na mniejszą skalę. Za to owoców mieliśmy dużo, a ponoć trzy lata z rzędu wcześniej drzewo nie owocowało (choć poprzedni właściciele mówili, że to przez przymrozki), więc może to zbieg okoliczności. W tym roku znowu powalczymy, bo to duże drzewo i po prostu szkoda nam je wyciąć, tym bardziej, że owoce bardzo smaczne. Niestety od początku po sadzeniu ktoś popełnił błąd i główne konary odchodzą pod ostym kątem od pnia i stąd pewnie poszło główne zakażenie.
91Kylo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 5 lut 2020, o 17:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Tylko czy można zrobić to teraz czy dopiero po zbiorze owoców. U mnie też dwa główne konary idą pod kątem. Pozdrawiam
Sawa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 16 sie 2018, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Nie wiem jak się powinno, my robiliśmy na wiosnę, żeby jak najszybciej ograniczyć rozwój choroby.
Fonev
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 22 lut 2020, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Podczepię się pod temat, mam piękną bardzo starą i pięknie owocująca wiśnie przed domem. Niestety jest ona częściowo na wjeździe do domu i wraz z położeniem kostki i zmiana ogrodzenia drzewko ma zostać usunięte....
Moje pytanie brzmi czy mogę uciąć gałązkę i ja ukożenić? Czy da to gwarancję że drzewko będzie owocowało a smak owoców się nie zmieni?
Drzewa nie wykopie i nie przesadzę a chciałbym mieć je nadal.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”