Śliwa choroby i szkodniki część 2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa - choroby i szkodniki Cz.2

Post »

Ta śliwa już od dłuższego czasu jest chora, huby atakują drzewa osłabione, przeważnie mrozem. To pasożyty,(te grzyby podobno niektóre są jadalne, ale tylko młode),i im wcześniej się je wypatrzy tym lepiej. I im wyżej rosną tym większa szansa na podratowanie drzewa. Trzeba było zareagować jak tylko je zobaczyłeś.
Teraz jest ich dużo, za dużo by je pojedynczo usuwać i skrobać, dłutować konar aż do zdrowej tkanki, bo niewiele by z tego konara zostało. Trzeba go usunąć jak najszybciej bo grzyb będzie siać zarodnikami na okolicę. (Jeśli w tej chwili nie masz czasu, to przynajmniej te kapelusze poodcinaj i spal). Może Tobie na innych drzewkach nie zależy ale co z sąsiadami? Zarodniki dostają się do gleby i poprzez korzenie atakują drzewka, nie każde drzewko się podda, ale osłabione - tak. Po usunięciu konara sprawdź czy pozostały kikut jest zdrowy, czy nie ma pod korą cieniutkiej , gąbczastej warstewki jakby z waty. Zrób roztwór z topsinu bądź z miedzianu 3 x silniejszy niż pisze na opakowaniu i nasącz ranę po konarze, i tak ze trzy razy. Potem posmaruj ranę sztuczną korą wymieszaną z topsinem lub z miedzianem. Może parę lat wytrzyma, niestety z czasem polegnie.
Pozdrawiam! Gienia.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Śliwa - choroby i szkodniki Cz.2

Post »

Erazm pisze:Śliwa Dąbrowicka dziś wycięta. Wybrałem z tego miejsca pełną taczkę ziemi, nasypałem kompostu i wymieszałem go z obornikiem. Na jesieni posadzę drugą śliwę. Innego miejsca na działce nie mam. ...
Dziś posadziłem nową śliwę Dąbrowicką około 0,5 m od miejsca gdzie rosła poprzednia. Korzenie przysypane kompostem. Wlałem w to miejsce 2 x 10 l konewki wody.


Obrazek
Pozdrawiam Andrzej.
Mercadio
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 19 sie 2019, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - choroby i szkodniki Cz.2

Post »

Gienia, w jakich odstępach czasowych zrobić te nasączanie rany topsinem/miedzianem? Pierwszy raz zrobiłem wczoraj, od poniedziałku zmiana pogody więc może nie bawić się w kilka razy, tylko zasmarować już Funabenem?
Dopiero teraz miałem okazję przyjrzeć się tej śliwie z bliska - obraz nędzy i rozpaczy, połowa gałęzi kwalifikuje się do usunięcia. Na razie uzunąłem dwie najgorsze, reszta okaże się wiosną. Grzyb, korniki, próchnica, pęknięcia pomrozowe, wszystko naraz ale nie poddaję się, bo jak mówią nie ma rzeczy niemożliwych.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa - choroby i szkodniki Cz.2

Post »

Jak tylko wyschło to możesz nasączać, i znowu jak wyschnie. To w ciągu jednego dnia powinno się udać gdy jest cieplutko.
Więcej konarów nie obcinaj, bo bardzo osłabisz i tak chorą śliwę. Trzeba to robić etapami. Może śliwa pożyje jeszcze parę lat (chociaż ta wersja jest bardzo optymistyczna). :)
Pozdrawiam! Gienia.
bobolak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 8 maja 2017, o 19:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - choroby i szkodniki Cz.2

Post »

Witam. Odkryłem wczoraj takie spękania na śliwie. Jest to renkloda ulena. Czy to rak? Można coś z tym jeszcze zrobić? Drzewko ma bodajże 3 lata
Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa - choroby i szkodniki Cz.2

Post »

Nie, to nie rak, nie ma wycieku gumy. Jakieś spękania pomrozowe, i (może) uszkodzenie mechaniczne?!
Przeglądnij ten wątek to zobaczysz jak wygląda rak na moich fotkach..
Pozdrawiam! Gienia.
marcin18211
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 26 gru 2013, o 12:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Śliwa - choroby i szkodniki Cz.2

Post »

Witam. Mam śliwe typu węgierka. Owocuje bardzo wcześnie około 20 lipca. Słodka fioletowa śliwka. Miała w tym roku około prawie 3 wiadra śliwek. Nie ma szarki i nigdy nie była pryskana. Robali też nie ma. Posadziłem obok tej lipcowej w 2016 roku śliwka miała być węgierka późna. Okazała się węgierką żółtą owocującą połowa września. Miała liście porażone szarką jak i owoce. Chce posadzić zamiast niej śliwę jojo. Czy ona łapie szarkę ? Ktoś ma posadzoną? Albo inna sprawdzona bez szarki z późnych?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa - choroby i szkodniki Cz.2

Post »

W tej chwili u nas na działce rośnie już druga Jojo. To fakt, szarki nie łapie. Pierwsza padła od czyrenia sliwowego. Owocuje obficie, śliwki smaczne i wcale nie takie zle, jak mnie informowano.
Druga śliwa, która mamy to Tolar, klon wegierki, na szarke tolerancyjna , tzn liście mogą być zaatakowane ale owoce nie.
Pozdrawiam! Gienia.
marcin18211
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 26 gru 2013, o 12:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Śliwa - choroby i szkodniki Cz.2

Post »

O to super :) Będę musiał kupić na wiosnę :) Jutro jak będę przycinał drzewka owocowe to usunę to z szarką :)
slackmaster
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 kwie 2020, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - choroby i szkodniki Cz.2

Post »

Witam mam mala sliwke wegierke w ktorej w poprzednim roku dowiazalem obciążniki do gałęzi żeby ukształtować koronę. Na tych gałązkach nie ma żadnych zalążków liści itp czy to jest normalny obiaw
Marek_222
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 maja 2020, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

młoda sliwa

Post »

Dzień dobry. Jesienią posadziłem śliwę przed domem. Kiedy były przymrozki była owinięta fizeliną na wszelki wypadek. Wiosną ładnie zakwitła wypuściła liście , ale na jednej gałązce liście zaczynają żółknąć. Co jej dolega?
Obrazek

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa - choroby i szkodniki Cz.2

Post »

Niepotrzebnie owijałeś, śliwy to nie są jakieś mimozy. I pewnie dlatego przewodnik prawdopodobnie jest uszkodzony. Ja to bym go obcięła, i ten kikut na dole też, bo jest martwy. Na fotce , na dole widać jakieś liście czy to wybijają jakieś odrosty. Jeśli tak , obojętnie czy z korzenia czy z podkładki trzeba je usunąć. Pod jesień spróbuj uporządkować tą koronę. A może to liście innego drzewa weszły w kadr?
Pozdrawiam! Gienia.
Sly1616
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 maja 2020, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co to za szkodnik na sliwie???

Post »

Dzień dobry , nie mogę nigdzie znaleść co to za szkodnik i jak go zwalczyć. Drzewo to śliwa .
Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”