Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
yakuz35
100p
100p
Posty: 103
Od: 21 sie 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Moje stoi na wystawie południowej.
Podłoże: ziemia okrzemkowa, perlit, kora przekompostowana. Podlewana ok 50-100ml na tydzień lub rzadziej.

Jakie są objawy niedoboru pierwiastków? Adenium lubi nawozy?

EDIT:
z tego co poszperałem w sieci stawiam na chorobę grzybową...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Ziemia okrzemkowa nie nadaje się dla sukulentów, ma zbyt wysokie pH, około 8 - czyli jest zasadowa, a podłoże powinno być lekko kwaśne. Nie spotkałem się też z użyciem kory w przypadku tych roślin.
Problem leży w podłożu, a nie w nawożeniu którego zresztą nie stosuje się w okresie jesienno-zimowym.
Wymień podłoże. Adenium dobrze rośnie w mineralnym podłożu, mieszance perlitu, wermikulitu, lawy, żwirku kwarcowego, seramisu oraz ziemi do sukulentów lub nawet uniwersalnej tylko dobrze przesianej bez różnych włókien i innych śmieci. Oczywiście samej ziemi powinno być stosunkowo mało, około 1/5 albo jeszcze mniej.
Druga sprawa, podlewanie co to za aptekarska ilość? Adenium dobrze podlewać przez podsiąkanie, gdyż kaudeks jest wrażliwy na wilgoć.
Możesz wrzucić zdjęcia jak to Adenium wygląda, jaką ma dużą doniczkę?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Pokażę Wam moją krótką historię z tą rośliną:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

po przycięciu "głównego korzenia''
Obrazek
Kinia34
1234samnie
50p
50p
Posty: 95
Od: 21 maja 2010, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Te dwie rośliny są rówieśniczkami. Tę po prawej dałem mojej siostrze, ale "trochę" ją zaniedbała i chciała wyrzucić. Postanowiłem spróbować jednak odratować tę różę, no bo w sumie co mi szkodzi. Wygląda fatalnie, jedynie te listki na górze dają jakąkolwiek nadzieję.

Obrazek
Po wyjęciu z doniczki korzenie wyglądały tak jak na zdjęciu. Są w miarę twarde, na moje amatorskie oko nie wyglądają jakby gniły. Roślina moim zdaniem wygląda na wygłodzoną. Siostra dodawała jakiegoś nawozu do kaktusów, ale nie pamięta jakiego. A powierzchnia podłoża była posklejana jakby wlano do niej coś słodkiego.


Obrazek
Miałem ją trochę potrzymać poza doniczką, ale po wyjęciu z podłoża stwierdziłem, że korzenie są suche. Zrobiłem na szybko nową mieszankę i wsadziłem adenium.
Obrazek
No i teraz się zastanawiam co z nią robić? Pierwsze na co mam ochotę, widząc te wklęsłości, to podlać ja z dodatkiem nawozu, ale nie wiem czy to nie zaszkodzi tak od razu.
Swoje rośliny doswietlam w zimie i nie wiem czy tego biedaka dać od razu na parapet czy trzymać go przez pierwsze dni w jakichś innych warunkach?
Wszelkie rady chętnie przyjmę. :)


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Żadnego nawozu!
Nie nawozimy sukulentów w okresie jesienno-zimowym, a przede wszystkim bezpośrednio po przesadzeniu. One przechodzą teraz okres spoczynku.
Nawóz to dopiero na wiosnę - jak przeżyje.
Sukulenty nie wymagają nawożenia jak normalne rośliny doniczkowe. One rosną na ubogich glebach i wystarczy im trochę nawozu co 2 - 3 tygodnie.

Temu Adenium bezwzględnie brakowało słońca.
Czy kaudeks jest miękki, bo ewidentnie widać odwodnienie. Jeśli to tylko niedobory wody, a nie braku nawozu, to pół biedy, gorzej jak środek gnije, wtedy to już nic nie zrobisz. Po tygodniu podlej i jeśli po kilku - kilkunastu godzinach kaudeks nabierze twardości, to dobry znak. Jeśli nie, to patrz to co napisałem wyżej.
Zapewnij oczywiście do wiosny jak najlepsze warunki świetlne - ale to już wiesz patrząc na Twój egzemplarz. Czyli daj od razu na parapet.

Jeszcze jedno pytanie, w tym podłożu co widzę na jednym zdjęciu, co jest to białe po lewej stronie - mam nadzieję, że to nie dolomit?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
1234samnie
50p
50p
Posty: 95
Od: 21 maja 2010, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Ok, kwiat wylądował na parapecie i będzie doświetlany razem z resztą roślin.
Zarówno kaudeks jak i korzenie są dosyć twarde - bardzo mnie to zdziwiło, zważywszy na ich wygląd. Całość sprawia wrażenie, jakby było mocno wysuszone.
To białe po lewej to zeolit. Kupiłem kiedyś z myślą o bonsai i tak mi leży w domu to używam. Mam nadzieję, że można go używać. Zresztą mam je w podłożu w każdym adenium i chyba roślinom się podoba. :)
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów po ponad rocznej przerwie.
Nie odzywałem się ponieważ wyłączyłem się całkowicie z korzystania z internetu, postanowiłem przez ten czas zająć się dalszym kształtowaniem zarówno kaudeksu jak i formowaniem korony roślin jak również ich korzeni.
14 mar 2019 Akwelan napisał .......... Pozytywne - udane próby miał Forumowicz Jerzyk, niestety i wielka szkoda, od dłuższego czasu już nic nie pisze na temat Adenium, a miał do tych roślin "wspaniałą rękę". Jego rośliny teraz to już zapewne okazy.

Chciałbym dzisiaj przypomnieć się na forum i co kilka dni będę pokazywał właśnie zimą swoje "okazy" , ponieważ to jest najlepszy okres aby pokazać co się w nich zmieniło, co przybyło na górze i dole.

Ta miniaturka obesum była z 2014 r

Obrazek

Teraz uciętymi patykami do szaszłyka pędy zostały rozparte aby miały dostęp do większego słońca

Obrazek

Jego korzenie zostały wystawione w zeszłym roku.

Obrazek

To jest zwykłe obesum ale wygląda jak RCN.

Obrazek
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Wszystkie kaudeksy roślin oraz pędy smaruję olejkiem rycynowym. Nie smarujemy tylko wierzchołków wzrostu pędów. Olejek rycynowy nie zatyka porów skóry rośliny będą swobodnie oddychać.
Olejek rycynowy stosuje również nasze panie smarując skórę i twarz, przetestowałem je w zeszłym roku na dwóch roślinach smarując je zimą.
Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, antybakteryjnym i przeciwgrzybicznym, olejek rycynowy stosowany był od wieków w medycynie. Zawiera kwasy omega-9, witaminę E, proteiny i inne składniki odżywcze pomaga roślinom w przetrwaniu zimy.

Następna roślina to arabicum (RCN) Ra Chi Nee Pan Dok. Wysokosć rośliny bez doniczki 52 cm. Ma bardzo dużo cienkich pędów, dość ładnie kwitnie.

Obrazek

Korzenie ma małe i rosną słabiej, już po smarowaniu olejkiem rycynowym, nie należy smarować za mocno (tylko pędzelkiem) aby nie kapało z rośliny.
Wczesną wiosną można zastosować Olej rycynowy Idealny do roślin kwitnących. To zajmie 1 łyżeczkę oleju rycynowego na 1 litr wody. Podczas stosowania oleju rycynowego: rośliny rosną szybciej, pięknie kwitną i nie chorują.
To i na koniec deszcz w Tajlandii

Obrazek
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Panie Jerzy, ogromnie cieszę się, że zadecydował Pan o odświeżeniu swojej obecności w tym wątku. Miło ponownie spotkać Pasjonata tych roślin u którego będzie można ponownie pozyskać podpowiedzi, podpatrywać sposób opieki - formowania "koron" i caudexu w uprawie Adenium.
Bardzo serdecznie Pana pozdrawiam.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Na stronie 50 część 9 dnia 21 wrz 2017 na samym końcu opisałem arabicum RCN x PNW napisałem, że pierwszy raz przyciąłem go w 2009 roku, a tak nie jest. Tak naprawdę kupiłem nasiona w 2012 roku a posadziłem w 2013 roku, a przyciąłem w 2014
roku.

Obrazek

Rok temu kupiłem ogromną doniczkę o wymiarach wysokość 21 cm szerokość 40 cm, nawierciłem dół i wstawiłem w środku pięć doniczek również nawierconych.

Obrazek

Wcześniej wyjąłem roślinę z doniczki.

Obrazek

Wyczyściłem korzenie z drobnych korzonek.

Obrazek

Nasypałem do doniczki podłoże mineralne z dużym czubem, weszło blisko 30 kg.

Obrazek

Arabicum posadziłem na zasypanych doniczkach, w środku.

Obrazek

Po roku na dzień dzisiejszy roślina wygląda tak.

Obrazek

Zdjęcie zrobione siedem dni temu.

Obrazek
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Panie Jerzy - w dalszym ciągu używa Pan, podczas przesadzania swoich Adenium, podłoża mineralnego o składzie jaki podał Pan, kilka lat wstecz na tym Forum czy jego skład w jakimś stopniu zostało przez Pana zmodyfikowany ?
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Panie Mieczysławie Owszem, zawsze ostatnio używam ten sam skład podłoża mineralnego, ale zawsze bez dodatku seramisu ponieważ on znajdujący się w dolnej części doniczki ulega szybkiego rozkładu a nie posiada najlepszego składu...

To jest roślina pokazana poprzednio kilka jej korzeni zaczęło się psuć, musiałem je przyciąć i umieścić w rurkach plastikowych i gumowych wypełnionych podłożem mineralnym pół roku temu.
Rurki zamierzam usunąć dopiero za kilka miesięcy gdy przycięte korzenie powiększą swoją długość.

Obrazek

Pn 28 sie 2017 13:05 pisałem.
To jest moja dama, zdjęcie zrobione w 2016 roku.

Obrazek

Zdjęcie zrobione w 2017 roku.

Obrazek

Na początku 2018 roku postanowiłem "damę" wyjąć z doniczki i posadzić z wyjątkowo wystawionych korzeniach nawet bardzo cienkich.
Wszystkie korzenie rozpierałem styropianem dosyć mocno, w połowie 2020 roku je usunę.
Doniczkę obwiązałem wokół obrzeżem falistym i wypełniłem rozdrobnionym włóknem kokosowym. Włókno co kilka dni nawilżałem rozpylaczem z roztworem Canny i podlałem również podłoże. Całość obwiązałem czarną folią.

Obrazek

Zdjęcie zrobione w połowie grudnia 2019roku.

Obrazek

Tutaj na początku stycznia 2020 roku po posmarowaniu olejem rycynowym. Szerokość doniczki 30 cm.

Obrazek

Zdjęcie z drugiej strony przed posmarowaniem. Możemy zauważyć, że korzenie rośliny są bardzo długie i pędy rośliny jakby z nich wyrastają (brak widocznego kaudeksu)

Obrazek
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Napisane: 16 lis 2015, o 20:08
W tamtym tygodniu zacząłem przesadzać adenium obesum, które mają już prawie trzy lata. Wcześniej ich korzenie po przesadzeniu do ziemi były układane wysoko w doniczce, potem były przysypane i skierowane ku dołowi. Trzeba zostawiać po kilka trochę grubszych korzeni (pięć - siedem sztuk), mniejsze usuwamy.
Pierwsza roślina o pięciu grubszych korzeniach.

Obrazek

Górne pędy roślin kształtowane były w eskę, roślina posadzona oczywiście w podłoże typowo mineralne.

Obrazek

Jego pierwsze duże kwiaty, rośliny mają tylko po jednej esce. Zdjęcie powinno być jako pierwsze na początku, pędy i korzenie były najmniejsze.

Obrazek

Korzenie rośliny rozszerzyłem, styropianem, więc musiałem przygotować bardzo dużą donicę, drugie przesadzanie.

Obrazek

To już roślina z wystawionymi korzeniami w doniczce szer 30 cm wys. 21 cm, obok stoi maluch 1,5 roczny doniczka szer 10 cm wys.7,5 cm, wszystkie rosną w podłożu mineralnym. Zdjęcie zrobiłem z odległości 1 m.
5 lat temu były podlewane roztworem Canna Rhizotonic - stymulatorem wzrostu korzeni, chyba jeden z najlepszych środków na wzrost korzeni, produkcji holenderskiej. Można go dostać w rozlewie 100 ml w cenie 15 zł dostawa 11 zł perlit mają też w dobrej cenie. Na wiosnę wszystkie rośliny będą jeszcze raz spryskane po listkach
i będą podlane korzenie w doniczkach.

Obrazek

Rozstaw korzeni 25 cm. wysokość samej rośliny 30 cm, przesadzane drugi raz.

Obrazek

Trzecie podciąganie korzeni na początek 2019 roku, zdjęcie koniec stycznia 2020roku.

Obrazek

Zdjęcie z drugiej strony.

Obrazek

W środku donicy umieszczony są mniejsze doniczki.

Obrazek

Pędy eski w kilku przypadkach były często łamane, tak jak na tym zdjęciu, zrastają się potem idealnie. Każdy pęd ma przynajmniej po dwie a nawet często trzy eski.

Obrazek
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”