Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Tak, tak, wiem. Najlepszy jest horizon ale np u nas nie do zdobycia. W którymś sklepie ogrodniczym powiedziano mi, że większość środków o ktore pytam (na moniliozę) są dla profesjonalistów, po specjalnych kursach. Dla amatora nie do kupienia. Miałam do dyspozycji tylko TOPSIN i też mi się udało, trzeba jednak bardzo pilnować terminów.
Najlepiej jest najpierw przestudiować etykiety rejestracyjne, porównać. Przewalić internet; jakie preparaty można kupić i w jakich opakowaniach. Chociaż teraz w necie można chyba wszystko kupić, nie to co było np 10 - 12 lat temu. To było moje zajęcie w zimowe dni..
Pozdrawiam! Gienia.
emek13
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 kwie 2019, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gdzieś między Łodzią a Kaliszem

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Są zamienniki, substancja czynna Tebukonazol :wink: Środki tego typu pryskane na kwiecie dodatkowo jeszcze wpływają na lepsze zawiązanie owoców.
Awatar użytkownika
rebeko
200p
200p
Posty: 472
Od: 6 sty 2015, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Zauważyłam takie pęknięcie na czereśni. Co z nim zrobić? Zasmarować maścią czy oczyścić i zasmarować, a może wyciąć jeśli to zgorzel kory? Pęknięcie jest od środka korony na wierzchu konara.

Obrazek
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Jest to stara rana zgorzelinowa powstała zimą na skutek nagrzewania i rozhartowania się zewnętrznych tkanek kory w słoneczny i ciepły dzień a następnie ich przemarznięciu nocą, gdy temperatura gwałtownie spadła poniżej zera. Możemy temu zjawisku zapobiegać poprzez bielenie, malowanie drzew. Ja jestem zwolennikiem malowania przez zastosowanie farby fasadowej białej z dodatkiem miedzianu. Znany szkółkarz Pan Sękowski poleca stosować następujące proporcje: na 1 litr  farby elewacyjnej  100 ml Miedzianu Extra 350 SC. Sam natomiast stosuję roztwór  farby, w proporcjach które są zalecane w Hiszpanii do ochrony drzew pestkowych przed rakiem bakteryjnym, są one następujące: 2 kg farby elewacyjnej białej, 1 kg Miedzianu plus 14 litrów wody, zamieniam tylko kg na litry. Uprzedzając pytanie jaka farba elewacyjna jest dobra, jaka lepsza, a jaka najlepsza. Odpowiedź brzmi: akrylowa, akrylowa z dodatkiem silikonu, silikonowa - chodzi tutaj o paroprzepuszczalność im jest ona większa tym lepiej, drzewko musi oddychać. Ja poszedłem na kompromis i stosuję tą w środku - wiadomo kasa. Myślę że jak pomalujesz drzewko w bezmroźny słoneczny dzień to w zupełności wystarczy do ochrony tej rany i zapobiegnie tworzeniu się nowych, zwłaszcza w tak dziwną zimę jaką obecnie mamy, gdzie obok wahań temperatury występuje duża presja raka bakteryjnego. Nie malujemy drzew pokrytych wapnem, z tej powłoki ( wapiennej ) te farby odpadną.

Pozdrawiam klakier.
Awatar użytkownika
rebeko
200p
200p
Posty: 472
Od: 6 sty 2015, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Dziękuję za zalecenia i uspokojenie mnie. Wniosek, że należy malować konary po same uszy, a nie tylko pnie.
ania156
200p
200p
Posty: 224
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Obrazek



Podpowie ktoś co zrobić , kilkulletnia czereśnia i takie coś na pniu , można jej jakoś pomóc ?
Mąż Ani
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

ania156 pisze:Obrazek



Podpowie ktoś co zrobić , kilkulletnia czereśnia i takie coś na pniu , można jej jakoś pomóc ?
Ojj, koleżanko, wiele tutaj nie zrobisz, huba wejdzie. Proponuje tak:
1. umieszaj 2% roztwór farby emulsyjnej białej z miedziane. Ja może dałbym nawet 3 albo i 5% roztwór. Pomaluj to dokładnie. Powtórz latem i na jesień.
2. Kup gruby drut miedziany i zrób z niego takie jakby gwoździe, ponabijaj w korę powyżej tej rany tak aby 2 cm wystawały. Powiedzmy 10-15 gwoździ, powoli będzie to uwalniać jony miedzi, które as bakterio i grzybobójcze. Powinna pomoc, tylko pamiętaj, nie kupuj gwoździ miedzianych tylko zrób je sama z grubego drutu miedzianego. Kupne gwoździe często sa tylko galwanizowane miedzią a to nie wystarczy.
Wyleczyłem tym sposobem niemożliwe rany na czereśniach.

Pozdrawiam serdecznie
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Lex, podpowiedz gdzie taki drut się kupuje? Myśle o Groniastej, przyjrzałam się jej przy bieleniu, kora miejscami zaczyna odstawać, stare duże spękania , jeszcze nie gumuje ale tylko patrzeć jak zacznie.
Oj, szkoda by było, bardzo dobrze owocuje i przede wszystkim smaczna.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

gienia1230 pisze:Lex, podpowiedz gdzie taki drut się kupuje? Myśle o Groniastej, przyjrzałam się jej przy bieleniu, kora miejscami zaczyna odstawać, stare duże spękania , jeszcze nie gumuje ale tylko patrzeć jak zacznie.
Oj, szkoda by było, bardzo dobrze owocuje i przede wszystkim smaczna.
Cos takiego: wyszukaj w necie :Kabel energetyczny miedziany YKY-4X16
Masz 4 zyly take wiec za 20 pln masz 4m za 20 PLN. Zrobisz z 200 gwozdzi dobrej jakosci. Starczy na lata.

Pozdrawiam serdecznie
ania156
200p
200p
Posty: 224
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Mąż podpowiada czy moze byc taki z uzwojenia silnika kosiarki elektrycznej ?
Mąż Ani
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 788
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Symbol YKY-4X16 to oznaczenie przewodu 4-ro żyłowego, w którym żyły mają przekrój 16 mm2. Nie ma takiej kosiarki, w której silnik byłby nawinięty tak grubym drutem.
ania156
200p
200p
Posty: 224
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

W sumie racja tylko jak wbić 10 - 15 takich gwozdzi w pień o przekroju15 cm ?
Mąż Ani
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 788
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Bez problemu wbije kilkanaście takich drutów.
Nie musisz szukać dokładnie takiego drutu. Zasada jest prosta. Szukasz drutu miedzianego o takiej średnicy, by można je było wbić w pień i aby powierzchnia styku miedzianego drutu z pniem była jak największa. Chodzi przecież o to, by jony miedzi przedostawały się do chorego pnia. To nie apteka, więc podany przekrój drutu nie jest tym jedynym właściwym.

Dopisuję.
Jeżeli masz drut o mniejszym przekroju i będzie on na tyle giętki, że nie można go będzie wbić do pnia, znajdź wiertło o średnicy posiadanego drutu miedzianego, wywierć otwory i wstaw w nie drut miedziany. Typowy w instalacjach domowych drut ma przekroje 1,5 mm2 lub 2,5 mm2.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”