Identyfikacja kaktusów i sukulentów cz. 7

Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 7

Post »

Trochę podobne, ale wzór jest bardziej wyrazisty niż u Ciebie.

Osobiście bym poczekał na opinię z tamtej strony.

Na marginesie mogłeś przetłumaczyć w translatorze zanim wysłałaś.


Edit.: z tego co patrzyłem, to "star" to jakaś nazwa handlowa, albo tylko anglojęzyczne określenie tego gatunku sansevierii. Sama Sansevieria kirkii to tylko ogólna nazwa.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 7

Post »

Sukulencik36 też na nią trafiłam 'A newcomer to the UK indoor plant market' :D cokolwiek to znaczy z tą nowością. Kupuj, póki cena nie podskoczy :lol:
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 7

Post »

Haha napisałam drugiego maila już po angielsku ,zaś powiedzą że Polacy to dziwny naród ;:306

Yanina_19 właśnie kupiłam za 24 zł. ;:224
Fighter
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 lut 2020, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 7

Post »

Witam
Ja w typowej sprawie - proszę o pomoc w rozszyfrowaniu roślinki. Wiem, że najprościej byłoby zamieścić zdjęcie, ale w życiu jeszcze żadnego nie zrobiłem, więc może uda się na podstawie dokładnego opisu.
Z pewnością to aloes. Pracowicie przejrzałem cały wątek z nadzieją, że znajdę zdjęcie z informacją o nazwie. Zdjęcie znalazłem na str. 31 zamieszczone przez użytkownika o nicku "esia" pod nr 2, ale nikt nie zidentyfikował roślinki. Akurat ta nie była w najlepszym stanie, prawdopodobnie z powodu zbyt małej ilości światła stała się wyciągnięta, mało zwarta.
Teraz o mojej. Mam kilka egzemplarzy w różnym wieku i stadium rozwoju. Liście bardzo mięsiste, zwarte (trochę jak u aloe brevifolia), stosunkowo szerokie i przede wszystkim krótkie (to cecha szczególna, wyróżniająca mojego aloesa od większości widocznych na zdjęciach w internecie). Najdłuższe mają po około 20cm, nawet u najstarszych egzemplarzy. Uwielbia światło, ale też bardzo chętnie żłopie wodę i to przez cały rok. Rośnie jak na drożdżach, najstarszy egzemplarz ma już 160 cm plus 25 cm doniczki. Stoi na parapecie od południowej strony i już sięga prawie do sufitu, a mieszkanie mam wysokie. Corocznie w czerwcu wypuszcza węża, który za chwilę się rozgałęzia, a z tych rozgałęzień wyłaniają się kwiatostany w formie skupiska czerwonych (a może pomarańczowych, faceci to daltoniści), długich naokoło 5-6 cm i bardzo wąskich kielichów.
Mniej więcej do osiągnięcia wysokości 80cm licząc od góry doniczki roślina jest cała zielona, potem zaczyna gubić dolne liście i powstaje nieregularny pień. Ten egzemplarz o wysokości 160 cm ma 80 cm liści i drugie tyle pnia.
Często wypuszcza liczne odnogi. Najciekawsze jest to, że drugi egzemplarz (około 140cm) w pewnym momencie postanowił się rozkrzewić w miejscu, gdzie pień przechodzi w liście, wypuścił cały pęk odnóg i zaczęły mu w tym miejscu wyrastać korzenie. Pewnie w naturze by się przewrócił i ma zakodowane genetycznie, że te korzenie trzeba wypuścić.
Największy problem, to utrzymanie roślinki w pionie, bowiem pień jest dość cienki i wiotki, a góra bardzo masywna - wymaga podpórek. Innych kłopotów nie sprawia, nie trzeba go ani przenosić na zimę w chłodniejsze miejsce ani przesuszać.
Jak widać z opisu to aloes drzewiasty, ale te krótkie liście sprawiają, że nie jest podobny do żadnego ze zdjęć zamieszczonych w internecie. Stąd moja prośba - może ktoś się z takim aloesem już spotkał. Bo przecież jeśli nie Wy, to kto? :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 7

Post »

Jak sobie wyobrażasz identyfikację bez zdjęcia? Przykro mi, ale musi być.
Na marginesie ciężko uwierzyć, że nie zrobiłeś nigdy zdjęcia... sorry.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Fighter
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 lut 2020, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 7

Post »

Trudno, liczyłem, że się uda na podstawie opisu. Zdjęcie jest na stronie 31 tego wątku, ale małej rośliny.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 7

Post »

Widziałem, ale aloesów jest ponad 500 gatunków, a niektóre różnią się od siebie niewielkimi szczegółami.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 7

Post »

Postaraj się zrobić zdjęcie.. to nie jest trudne ;) a szczerze mówiąc jestem ciekawa jak on wygląda przy tylu cm :p
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 7

Post »

Co do tego aloesa może to aloe juvenna albo concinna? Są ciut podobne do brevifolii i rosną w górę :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 7

Post »

1. Echinocactus grusonii
5. Mammilaria
6. Opuncja
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
LumOo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 lut 2020, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 7

Post »

Dziękuję co do reszty jesteś w stanie określić ich nazwy?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 7

Post »

2. To najprawdopodobniej Austrocylindropuntia subulata monstrose.
3. Być może Echinocereus.

Edit:
4. Cereus.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”