MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 877
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

A niech się nie komponuje ważne by trzmiele się zadomowiły i trzeba do środka włożyć suchy mech,siano lub słomę tak czytałem. ;:333
Pozdrawiam zagiel
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Dla królowej trzmieli dobrym wabikiem jest włożenie do domku mysiego gniazda (oczywiście bez myszy :wink: )
Pozdrawiam Paweł
Loko_Poko
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 15 sty 2020, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Luck, też mam taki domek dla trzmieli, ale na razie bez zasiedlenia. W tamtym roku wyłożyłem go sianem i nic z tego, Na ten sezon wziąłem stare gniazdo wróbla, podobno też przyciąga. Z gniazdem myszy też słyszałem, że podobno trzmiele w ziemi szukają starych mysich gniazd, ale ja takowego nie posiadam. Ogólnie, to z tego co wyczytałem to z trzmielami trudna sprawa.
Polska język, trudna język. Ja nie znać tak dobrze.
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Z powodu braku gniazda myszy, planuję wyłożyć go suchym mchem.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 781
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Na nic zaklęcia, czary i magiczne sztuczki, kiedy budka dla murarek wykonana jest z użyciem materiałów odstraszających owady, a takimi są wykładziny podłogowe, farby, impregnaty itp.
Nie przyciągnie pszczół zła lokalizacja budek.
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Masz dużo racji, dlatego ja pomalowałem budkę tylko z zewnątrz i dobrą lakierobejcą. Z drugiej strony nie wszystko co "sztuczne" odstrasza owady. Pozostaje, dla mnie ważna, estetyka wykonania i użytych materiałów.

Postawię go na ziemi, w lekkim cieniu, pomiędzy kamieniami i wśród kwitnących kwiatów (np. miodunką). Nie będzie się rzucał w oczy, nawet jeżeli nic go nie zasiedli będzie ładnie wyglądał.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Mi się wydaje że nie jest aż tak ważne z czego jest konstrukcja. Ważne co włożymy do środka.
Jak widać z filmów w internecie, murarki zasiedlają sztuczne formatki a nawet rurki plastikowe.

Nie mam doświadczenia i pierwszy raz będe miał murarki ale wychodzę z założenia że warto wykożystywać materiały z odzysku. Dlatego zrobiłem domek z tego co miałem pod ręką i zabezpieczyłem go jak najlepiej przed wilgocią.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Wg mnie , wystaw domek jak najszybciej na warunki atmosferyczne. Niech się przewietrzy.
Z moich obserwacji zauważyłam że, niechętnie zasiedlają domki ,,inaczej pachnące" niż natura.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 781
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Pszczoły mają węch lepszy niż psy. Lubią słońce, więc domki powinny być kierowane w stronę słońca. Słońce powoduje, że intensywniej wydzielane są zapachy nielubiane przez pszczoły. Materiał typu wykładzina podłogowa z PVC (PCV) wystawiony na słońce potrafi dać w kość człowiekowi swoim intensywnym smrodem, a co dopiero owadom. To samo farby i impregnaty.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Dach z wykładziny podłogowej, to bardzo dobre rozwiązanie. Nie rozgrzewa się tak bardzo jak np. czarna papa, którą ja często stosuję. Zapach też ma mniej intensywny. Nie zauważyłem odstraszającego wpływu bituminów na pszczoły, więc lekki smrodek z wykładziny tym bardziej nie będzie im przeszkadzał . Mają gdzieś czym pokryjemy daszek, oczywiście bez przesady :wink:

Loko_Poko Najlepsze gniazda powinny mieć średnicę 6-8 mm. 8 mm to właściwie górna granica. Powyżej 8 mm nie są lubiane przez ogrodowe. Oczywiście będą zajmować też największe średnice np. kiedy im coś odbije, a to zdarza się dosyć często, albo wyczerpią się wolne miejsca w rurkach o rozsądnej średnicy. Mniejsze są też OK. Część samic jest mała i gustuje w małych średnicach. U mnie najmniejsze samice zajmują gniazda czteromilimetrowe. Średniej wielkości samica spokojnie zakłada gniazda w rurkach 6 mm. Samice giganty, zakładają gniazda w rurkach 7-8 mm. Czyli 5-6 mm też spokojnie wstawiamy do chatki.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 781
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Odnośnie wykładziny PVC, czyli polichlorku winylu. Proponuję banalny test do przeprowadzenia nawet zimą. Wystarczy wziąć kawałek PCV i rozgrzać go suszarką do włosów. Zapach jest nieprzyjemny nawet dla człowieka, a pszczoły mają dużo lepszy węch niż my.
Fragment z artykułu z sieci : Pamiętajmy także, żeby unikać budek (pieńków, jeśli się na nie zdecydowaliśmy) malowanych farbą, ze sztucznych tworzyw, które po nagrzaniu mogą wydzielać chemiczny zapach, ponieważ murarki nigdy się w nich nie osiedlą. Warto zabezpieczyć wloty do skrzynki (budki) siatką, ażeby uniemożliwić drapieżnikom (dzięcioły, kuny) spustoszenie gniazda.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Ależ ja tylko piszę o swoich doświadczeniach. Podaję rozwiązania, które stosuję i które się sprawdzają. Mam też dach pokryty PCV i oceniam go jako zdecydowanie lepszy od papy. Jeżeli jesteś innego zdania, to podaj swoje wypróbowane sposoby. :D
Jak chcesz podyskutować, to dyskutujmy :)

OK to jak wytłumaczysz czasami skuteczne stosowanie formatek z tworzyw sztucznych? Pszczelinka, Biodar, strodury?
Coś mi się przypomniało. Mój pierwszy "domek", od którego wszystko się zaczęło, to była powieszona na ścianie czarna doniczka z PCV z upchanymi w niej rurkami trzcinowymi. W tym miejscu pierwsze dzikuski założyły gniazda.
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 877
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Ja też robię nowy domek bo stary mam ze skrzynek drewnianych po jabłkach i przykryty grubą taflą poliwęglanu :D
Pozdrawiam zagiel
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”