Czereśnia - jaka odmiana?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Ma jakaś szkółka kleparowską, próbowałem w zeszlym roku zagadać skąd ją mają i czy to faktycznie ten orginał ale gość byl tak chamski, że po prostu mi powiedział żebym się odj.... i odłożył słuchawkę. Sprzedają na allegro, lepiej chyba do nich nie dzwonić.

Mam cudowiśnię z czerech. Podobno super smak i zawiazuje duzo owoców. Ciekawe ma gałęzie, takie grube jak u czereśni ale pąki i kora jak u wiśni. Mam wszystkie czereśnie które mozlżna dostac od Sękowskiego, black star, donissens, cudowisnie, stardust, starka złota, te wczesną erlise. Plus troche jeszcze sliwek, jabłoni, grusz. Z grusz mam czerwona klapse i czerwona komisowke, buerre d'ajou, buerra hardy, onward, duzo odmian na perry, shensul nijisseki, kosui i wiele innych. Ciekawe czereśnie to vera, carmen (niezgodna z krymsk5) i cristina. Naszczepiłem tyle drzewek ostatnio ze musialem czesc spalić na ognisku bo jie miałem miejsca i czasu je wkopać.
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Lex możesz opisać odmianę Kasandra na podstawie swoich doświadczeń interesuje mnie opinia z pierwszej ręki.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Lex wszystkie te czereśnie i wiśnie już zaowocowały? A masz może różową wielką, albo kanarkową?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

bendkos pisze:Lex możesz opisać odmianę Kasandra na podstawie swoich doświadczeń interesuje mnie opinia z pierwszej ręki.

Tutaj raczej opisu nie podam, bo u mnie wszystkie owoce zbiera mama i wrzuca do jednego wiadra, taki mix wychodzi, bo mam ponad 30 odmian :)

Pozdrawiam serdecznie

-- Pn 27 sty 2020 15:41 --
KamilK02 pisze:Lex wszystkie te czereśnie i wiśnie już zaowocowały? A masz może różową wielką, albo kanarkową?
Tak zaowocowały, tylko ze nie mam tych o ktore pytasz.

Ponawiam zapytanie - czy ma ktoś może czereśnię Dacznice? Albo jakąś inna żółtą wczesną czereśnię

Pozdrawiam serdecznie
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

No cóż, z jasnych odmian czereśni mam Kanarkową i Bladorożową. Natomiast z wczesnych mam jeszcze Miodówkę (Czarną) i Majówkę (prawdopodobnie jest to Marchijska). Nasadzenia są nowe (jeszcze nie owocowały, ale z pewnego źródła.(szkółka ze Żłobizny). Niestety nie mam nic z ukraińskich ani z późnych czereśni (ze względu na robaczywienie i konieczność pryskania z zasady ich nie sadzę). :)
Z czerech mam Książęcą i Hortensję (owocowały) oraz Kleparowską (ze szkółki w Zasowie, jeszcze nie owocowała ) oraz Gubeńską ( de facto wiśnię ale potocznie zwaną także czasami czerechą, jeszcze nie owocowała), a także podobną co do określania wiśnię Pandy (owocowała). :wink: Dzisiaj zamówiłem czereśnię Wolską (Czarna Wczesna, Wolska Wczesna, Król Czarny, 3 tydzień dojrzewania ). :)
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Lex ja mam niby bladoróżową, ale do pobierania zrazów dopiero za rok, albo dwa, bo okulant sarna mi użarła o połowę, a gałązki zaszczepione na Vedze też takie miernawe.
garom A Hortensja ma bardziej żółte, czy czerwone owoce?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Kamil, według mnie takie różowawe, ale co do kolorów można się spierać ,może to był taki mikst żółtawo-czerwonawy. Było tylko kilka owoców (pierwsze owocowanie) i natychmiast uległy degustacji (nawet nie wiem czy nie powinny dłużej wisieć na drzewku). :)
Gamera
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 sty 2020, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czereśnia - jaką wybrać

Post »

W sadzie mam zasadzoną czereśnię, która według zdjęć ma conajmniej 35lat w tym roku. Wysoka(sięga ponad dom 3piętrowy), dalej ładnie rośnie i wydaje plony. Mam również czereśnie zasadzone 20lat temu, niską i już prawdopodobnie czas ją wyciąć.

Chciałbym na wiosnę zasadzić czereśnię, ktora jak nic się nie stanie to wytrzyma te 35lat lub więcej. Z tego co czytałem to karłowate żyją 15-20lat. Nie zależy mi, żeby szybko miala owoce tylko, żeby miala szansę jak najdłużej żyć.

Możecie coś polecić, najlepiej konkretnie jakąś szkółkę lub aukcje intrenetową??
Awatar użytkownika
Prince
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 9 kwie 2018, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

jakie czereśnie polecacie na mały ogródek ROD, chciałabym bardzo jakieś drzewa owocowe - myślałam o czereśni, śliwie i jabłkach, na razie mam pusty ogródek, nie znam się na odmianach wcale i jestem początkującą dopiero, nie mam nikogo kogo mogłabym podpytać co kupić i jak to ogarnąć :roll: proszę o jakieś instrukcje, namiary, byłabym wdzięczna.
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Co do odmian to nie czuje się na silach by doradzać aczkolwiek mogę nakierować na czym te odmiany powinny być mianowicie na podkładkach karłowych dzięki temu nie zajmą dużo miejsca i wcześnie zaczną owocować.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Jeśli chcesz małe drzewa to polecam na podkładce Gizela5, więcej kosztują. Na jesieni płaciłem 35zł, na colcie kosztowały 18zł
Jeśli chodzi o odmiany to zależy ile drzewek czereśni chcesz posadzić i trzeba pamiętać o zapylaczach.

Wiele osób poleca:
-Rivan
-Burlat
-Vega

Ja dołożyłem jeszcze umnie
- żółtą Doniseene
- Buttera Czerwona
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Musialbys cos rozlozyc w czasie, Burlat i Rivan owocuja w tym samym okresie, cos pozniejszego przydaloby sie - Staccato, do tego bardzo dobrze zapyli.
Polecam niedoceniana Vande - bardzo wytrzymala i smaczna odmiana.

Pozdrawiam serdecznie
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Późne czereśnie trzeba pryskać na robaka.

Uwielbiam czereśnie więc rozłożyłem trochę w czasie mając świadomość że 2 ostatnie odmiany mogą wymagać pryskania.
Rivan podobno ma być tydzień wcześniej niż Burlat.

Wybrałem taki zestaw czereśni ze względu na wzajemne zapylanie.
Pozdrawiam Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”