Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

Dora1964 zdecydowanie czują wiosnę :D
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

Czują wiosnę i dobrą rękę :wit
Maciej ja takim jak na 1 zdjęciu w żółtym i na 2 po prawj już wycinam liść matkę, z mojego doświadczenia maluchy lepiej wtedy rosną.
Kupiłeś już tą 'eksperymentalną' ziemię? Wysłałam Ci maila.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

yanina_19 dzięki za odwiedziny ;:196 Tego malucha w żółtej przesadzę, jak tylko przyjdzie mi ta eksperymentalna ziemia. Z tym obcinanie liści to się wstrzymam. Te 2 listki w jednej doniczce to nowe odmiany i się trochę o nie boję, ale w przyszłości, czemu nie :D. Ziemia przyjdzie najprawdopodobniej we wtorek. Będę się dzielił skutkami eksperymentu, sam nie mogę się doczekać jak ta ziemia wpłynie na młode sadzonki. :D
Zamówiłem jeszcze nawóz Hesi TNT Complex na wzrost i tym będę podlewał fiołki :)
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

Maciek13 pisze:Tego malucha w żółtej przesadzę, jak tylko przyjdzie mi ta eksperymentalna ziemia.
A widzisz.. to mamy różne sposoby postępowania. Bo ja temu np w żółtym obcięłabym liść matkę i zostawiłabym w spokoju, żeby maluchy jeszcze trochę podrosły. Dopiero wtedy bym przesadzała rozdzielając.

Chociaż muszę Ci się przyznać, że ja nie potrafię rozdzielać tych maluchów :D Najczęściej chlastam na wyczucie nożykiem do tapet przez korzenie (najczęściej przeżyje jedna/ dwie młode) albo wyskubuję i wyrzucam zostawiając najmocniejszą. Liść matka idzie w dobre ręce do dalszego ukorzeniania.

Z eksperymentalną ziemią poeksperymentuj na kilku, dobrze Ci radzę :wink: ...bo jak przenawozisz to będzie duży problem.
Przesłałam ponownie :wit
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

:wit yanina_19 Ta ziemia zawiera już nawóz, więc nie będę sadzonek nawoził przez 2 miesiące. Nawóz ten doradziła mi pewna osoba z allegro, która zajmuje się hobbistycznie fiołkami, a także sprzedaje swoje nadwyżki. Mam nadzieję, że ziemia będzie ok ;:173.
Jeśli chodzi o sadzonki to ja też prawie zawsze mam problem rozdzielając je. Zawsze wybieram najmocniejsza sadzonkę, a reszta niestety idzie w kosz :oops:. Chyba muszę pomyśleć o sadzeniu wszystkich sadzonek. Może część z nich pójdzie w świat... ;:224.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

Mimo wszystko uważaj, bo to ziemia wiesz do czego :lol: ... głównie roślina w tym podłożu ma iść w masę...
Tu jeszcze mam zdjęcia viewtopic.php?p=6202167#p6202167 - dodatkowo do maila.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

yanina_19 będę uważał :). A ty w jakim podłożu uprawiasz swoje fiołki? :)
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

Do fiołków stosowałam dwa rodzaje - Compo Sana super lekkie, a ostatnio kupiłam ziemię do wysiewu (akurat był tylko Kronen ale sprawdzoną mam też do wysiewu i pikowania Aura Hollas) - do obu dodawałam perlit, do pierwszego dodałam tylko trochę, bo on ma już w składzie perlit, do Kronen tak ok 3:1. Wszystkie te podłoża są na bazie torfu wysokiego zmineralizowanego, to się czuje w ręku, żadna zlewna breja. Przy czym ja zawsze odkażam przygotowaną mieszankę w miksie Mospilan+Topsin, liście z niewiadomego pochodzenia też w tym moczę.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

Dzięki, a do podłoża Aura Hollas też dodajesz perlit? Bo w pobliskim sklepie ogrodniczym jest do siewu i pikowania właśnie ta Aura Hollas.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

Też, ok 3:1 - 4:1 tak mniej więcej. Ta ziemia powinna mieć na worku datę produkcji, zazwyczaj na pasku w miejscu zgrzania folii.
Maciej - 'do wysiewu i pikowania' , ten z all, tego drugiego 'do wysiewu' nie miałam.
Strelux do wysiewu miałam i jest b.dobry
Sadzę w tych podłożach i liście, i młode i dorosłe. Fiołki to malutkie rośliny, nie rosną mocno, więc daje im delikatne dobrej jakości podłoże.
I tak je przygotowuję viewtopic.php?p=6212590#p6212590
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

:wit
Nowa porcja zdjęć :)

Obrazek
Hippeastrum i tym razem nie zawiodło ;:167

Obrazek

Fikus :)
Obrazek


Senecio rowleyanus
Obrazek

I storczyki aktualnie kwitnące


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
Blueberry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6660
Od: 7 kwie 2013, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
Kontakt:

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

Witaj Maćku :wit z przyjemnością dopisuję się do wątku, coby trochę popodglądać Twoje doniczkowe - piękne okazy pokazałeś, zwłaszcza storczyki ;:167
?Nadzieja to jest kwiat, który zakwita i rośnie gdy inni go podlewają.? Charles Martin
Truskawkowa działka cz.3 Zielona ferajna cz.4
Pozdrawiam, Natalia
Dora1964
500p
500p
Posty: 689
Od: 21 sty 2010, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

Powiedz mi Maćku jak opiekujesz się starcem, widzę, że sporo urósł
Właśnie zakupiłam małą sadzonkę i nie wiem jak jej dogodzić, żeby jej nie uśmiercić :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”