Maranta - rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Rozmnażanie maranty

Post »

Wystarczy wsadzić uciętą sadzonkę do wody. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Gargulec
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 16 paź 2019, o 02:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maranta - rozmnażanie

Post »

Ostatnio straciłam marantę (chyba wciornastek albo jakaś mieszanka nieszczęść) i mam pytanie. Czy jest chociaż niewielka szansa, żeby nowa roślina odbiła mi z samych korzeni? Wypłukałam bryłę i wygląda to tak:
https://tinypic.pl/u9fzomywc3gj
https://tinypic.pl/mats1ykl3o19

Bo jeżeli tak, a w sumie nawet jeżeli nie, to chciałabym spróbować, może jakiś cud się wydarzy. Jak powinnam je potraktować?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Maranta - rozmnażanie

Post »

Masz właśnie zaczątki dwóch, a nawet trzec nowych pędów. Korzenie są ładne, wsadzaj do podłoża, mieszanki ziemi i żwirku, postaw w jasnym i ciepłym miejscu. Po posadzeniu podlej Mospilanem - jeśli faktycznie były wciornastki, zawsze mogły przeżyć jaja albo nawet pojedyncze larwy. Preparat będzie krążyć w roślinie przez około 10 dni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Gargulec
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 16 paź 2019, o 02:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maranta - rozmnażanie

Post »

Nawet nie wiesz, jak się ucieszyłam! Tak myślałam, że te białe ząbki są jakieś dziwne i nie wyglądają ani na zgniłe, ani zasuszone, ale nie przyszło mi do głowy, że tak szybko będzie w stanie coś wypuścić - dopiero co najpierw zrobiła się żółta, a później cała uschła. Czy podłoże do roślin zielonych i palm wymieszane z drenażem będzie odpowiednie? Taką ziemię akurat mam, ale jeżeli nie może być, to kupię inną.

Bardzo dziękuję!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Maranta - rozmnażanie

Post »

Może być sama do roślin zielonych, może być zmieszana z tą do palm, ważne żeby dodać rozluźniacza. 3:1 i będzie ok.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Gargulec
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 16 paź 2019, o 02:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maranta - rozmnażanie

Post »

Super, dziękuję!
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Maranta - rozmnażanie

Post »

Hej
Kupiłam właśnie marantę variegatę i nie doczytałam i ogłoszenia okazało się, że jest to jeden liść z kolankiem. Czy ktoś z Was z sukcesem tak rozmnożył marantę?
Magda
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Maranta - rozmnażanie

Post »

Jeśli jest jeden węzeł, to teoretycznie powinno się ukorzenić, a w praktyce bywa różnie. Może np. zgnić albo po prostu się nie przyjąć. Dlatego lepsze są sadzonki przynajmniej z dwoma węzłami.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”