Plamy na liściach

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

Nie zwracaj uwagi na kwitnienie!
Storczyk nie jest w dobrej kondycji, storczyki mogą kwitnąć również w stanie agonalnym.
Dlatego konieczne jest zrobienie całej procedury jaką opisałem wcześniej, chyba że chcesz żeby to było... ostatnie jego kwitnienie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Plamy na liściach

Post »

Storczyk jest u mnie w pracy. Dzisiaj świętuję w domu, więc nie mogę go pokazać. Pokażę zdjęcie storczyka w stanie agonalnym 2 lub 3 stycznia.
;:136 Dosiego roku!
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Plamy na liściach

Post »

Oto mój storczyk w stanie ...hm ...agonalnym

Obrazek
norbert76 pisze: Storczyk nie jest w dobrej kondycji
Czy aby na pewno?


Relacja z procesu leczenia pacjenta:

Obrazek



...i to by było na tyle
Pozdrawiam
G.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

gerranium pisze:
Obrazek Co to może być?
...
Relacja z procesu leczenia pacjenta:
Obrazek ..i to by było na tyle

A jaką diagnozę postawiłaś? :D Czego oczy nie widzą..
Trudno powiedzieć, że 'ogólnie storczyk jest w dobrej kondycji' jeśli ma takie zmiany na połowie liści. Szkoda go, bo jest ładny.
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Plamy na liściach

Post »

Ja diagnozy nie postawiłam, gdyż za mało znam się na chorobach storczyków. U mnie storczyki są zazwyczaj zdrowe. Wolałam działać, żeby choróbsko nie przeszło na pozostałe rośliny, niż zastanawiać się nad diagnozą.
Te zmiany były nie na połowie liści, lecz na 1/3 liści (tzn. na pięciu liściach z 15-stu liści), ponadto były one na samych końcach liści, zatem ciągle uważam, że "ogólnie storczyk jest w dobrej kondycji".
Pozdrawiam
G.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Ja widziałam po 4 zdrowe liście z każdej strony od góry licząc, ale to nieważne.
Po takim uchlastaniu to masz teraz piękny widok :D Zrobiłłabyś to samo gdyby nie kwitł?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

gerranium pisze:Ja diagnozy nie postawiłam, gdyż za mało znam się na chorobach storczyków. U mnie storczyki są zazwyczaj zdrowe. Wolałam działać, żeby choróbsko nie przeszło na pozostałe rośliny, niż zastanawiać się nad diagnozą.
Te zmiany były nie na połowie liści, lecz na 1/3 liści (tzn. na pięciu liściach z 15-stu liści), ponadto były one na samych końcach liści, zatem ciągle uważam, że "ogólnie storczyk jest w dobrej kondycji".

Nie znasz się z jednej strony na chorobach liści, ale wg Ciebie ze storczykiem wszystko jest ok.?
Druga sprawa, gdzie napisałem że Twój storczyk jest w stanie agonalnym? Przeczytaj jeszcze raz moje posty...
Napisałem, że storczyk potrafi zakwitnąć również wtedy gdy choruje i również w stanie agonalnym.
Jeśli storczyk choruje najlepiej zrezygnować z kwitnienia gdyż bardzo to osłabia roślinę, a biorąc pod uwagę stan Twojego storczyka to tą energię która będzie wykorzystana na tworzenie kwiatów, lepiej przekierować na regenerację tego storczyka.
Twój storczyk w żadnym wypadku nie jest w dobrym stanie. Ale jeśli uważasz inaczej, to w jakim celu zadajesz pytanie tutaj na forum i nie chcesz posłuchać rad osób mających większą wiedzę od Ciebie? Hmmm...


Ucięcie końcówek liści to pierwszy etap leczenia, drugim jest wyciągnięcie z doniczki, sprawdzenie stanu korzeni, wycięcie chorych - jak będą i wymoczenie w preparacie grzybobójczym. Następnie posadzenie do nowego podłoża.

Jeszcze pytanie w kwestii pojemnika - na dole jest jeden mały otwór odpływowy? To za mało, widziałaś dedykowane doniczki do storczyków - mają one wiele otworów. W przypadku tych roślin konieczne jest zapewnienie jak największej cyrkulacji powietrza w obrębie bryły korzeniowej. Jeden mały otwór to za mało.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Plamy na liściach

Post »

Nie napisałam, że ze storczykiem jest wszystko OK, lecz że ogólnie jest w dobrej kondycji.

Pytanie zadałam w celu określenia nazwy owego choróbska, gdyż, jak napisałam, nie znam się na chorobach storczyków. Mam 13 storczyków i wszystkie są zdrowe.

Na dole jest ok. 35 otworów odpływowych wykonanych przeze mnie rozgrzanym gwoździem.

Wycięcie pędu kwiatowego oraz wymoczenie korzeni w antygrzybie rozważę w najbliższej przyszłości.
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

Ok., to w zasadzie to samo co w dobrej kondycji. Dobra kondycja to taka, w której liście nie są chore w niemal połowie długości. Ten stan można co najwyżej określić jako dostateczny.
Zrobisz co będziesz chciała, ale gdyby to był mój storczyk zrobił bym od razu tak jak napisaliśmy tutaj Tobie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Plamy na liściach

Post »

yanina_19 pisze:Po takim uchlastaniu to masz teraz piękny widok
Taki mam teraz widok. Całkiem ładny.

Obrazek

yanina_19 pisze:Zrobiłłabyś to samo gdyby nie kwitł?
Oczywiście. Podobnie, jak większość Forumowiczów.
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

Jak widać zbyt małe masz doświadczenie w uprawie tych roślin, bo samo stwierdzenie ładny o niczym nie świadczy.
Np świeżo kupione storczyki też zwykle ładnie wyglądają, ale wskutek nieprawidłowej pielęgnacji zwłaszcza w marketach, w korzeniach może być już proces gnilny. Z własnego doświadczenia wiele takich egzemplarzy przerobiłem. Sama roślina o czym pisałem wcześniej przez jakiś czas jeszcze całkiem ładnie wygląda. Do czasu...

Dlatego na razie nie masz co się cieszyć, bo chociażby taka ilość korzeni powietrznych może świadczyć o uszkodzeniu korzeni właściwych. Druga sprawa najniższy liść już zaczął żółknąć i proces dość szybko będzie postępować, podobnie widać to w przypadku liści, które przycinałaś. Stawiam, że w roślinie krąży już infekcja.
Kwitnienie osłabia roślinę i wszystko wyjdzie dopiero po jego zakończeniu. Może być tak, że będziesz musiała reanimować storczyka. Uszkodzenie korzeni właściwych nie zawsze od razu wpływa na wygląd części nadziemnej - to podstawowy błąd oceny kondycji storczyka.

Jeszcze o ładnym wyglądzie storczyków, mam takie które reanimuję i mają jeszcze niezbyt dużo korzeni właściwych i mam takie egzemplarze, które mają je bardzo rozbudowane. Patrząc tylko na część nadziemną można łatwo się pomylić, bo oba podobnie ładnie wyglądają.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Plamy na liściach

Post »

Ten storczyk jest ze mną od ponad 10 lat. Od 4 lub 5 lat nie zgubił ani jednego liścia, cały czas wypuszczał nowe liście. Po takim czasie nie zdziwi mnie odrzucenie przez roślinę najstarszego liścia.
norbert76 pisze:Jeszcze o ładnym wyglądzie storczyków, mam takie które reanimuję i mają jeszcze niezbyt dużo korzeni właściwych i mam takie egzemplarze, które mają je bardzo rozbudowane. Patrząc tylko na część nadziemną można łatwo się pomylić, bo oba podobnie ładnie wyglądają.
Z tym się w pełni zgadzam, gdyż sama miałam takie przypadki.
Pozdrawiam
G.
Nashua2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 lut 2020, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Proszę pomóżcie, co to jest jak się tego pozbyc
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”